FinExpert.e15.cz

Ženy vydělávají v Evropě méně než muži

Přestože to nikdo nepřizná, je to veřejným tajemstvím. Ženy nemají právo na kariéru, jsou předurčeny k mateřství. Proto není divu, že vydělávají v průměru méně než muži, a to až o 65 procent.
Ženy vydělávají v Evropě  méně než muži

Ve všech evropských zemích vydělávají v průměru ženy méně než muži, rozdíly jsou potom mezi jednotlivými zeměmi až desítky procent. Vždyť ve Slovinsku dosahuje průměrná mzda žen téměř 90% mzdy můžů a ve Velké Británii naopak ani 65%. Mnohem menší mzdové rozdíly jsou potom samozřejmě ve veřejném sektoru než v soukromém. Pouze třetina evropských  žen potom patří mezi pětinu nejlépe finančně  hodnocených zaměstnanců.

Pracovní podmínky by měly být rovnocenné

Zaměstnancům musí být v EU na základě Charty základních práv zajištěny rovné podmínky v pracovně právních vztazích. I přes toto zaměření na rovnost žena  mužů zůstávají na evropských trzích práce závažné rozdíly mezi ženami a muži v účasti na trhu práce, zaměstnanosti, výdělcích a profesním postupu. Míra činnosti a zaměstnanosti žen zůstává značně nižší než míra činnosti a zaměstnanosti mužů. Ve většině členských států míra nezaměstnanosti žen výrazně překračuje míru nezaměstnanosti mužů.

Komplikují to děti

Ženy to mají při kariérním postupu složitější než muži. Většinou je na ně uvalena větší část  péče o děti, jsou s nimi na mateřské dovolené, při jejich nemoci zůstávají s nimi doma, zabezpečují chod rodiny.  Nemají prostě na práci takový klid a pohodu jako muži. Ženy mají opracováno méně hodin (nemoc v rodině, péče o děti), mají také mnohem menší počet přesčasových hodin (jsou placeny zvýhodněnou sazbou). Jak všichni víme, v podnikatelské sféře dosahují zaměstnanci vyšších mezd a  ženy pracují ze  76% v nepodnikatelské sféře. Vzhledem k těmto skutečnostem dochází k rozdílům ve mzdě (viz tabulka).

Jak jsou na tom ženy na mateřské dovolené?

V západní Evropě je značný rozdíl mezi příjmem ženy a rodičovským příspěvkem. Nesmíme slučovat peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Např. v Česku je mateřská dovolená poskytována po dobu 28, výjimečně 37 týdnů. Nastupuje se většinou 6 týdnů před očekávaným porodem. Peněžitá pomoc v mateřství činí od prvního dne jejího poskytování 69% denního vyměřovacího základu. Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory a přísluší ženě nebo muži po skončení mateřské dovolené do 4 let věku dítěte a v současné době činí 3500 Kč. Pro ženy s hrubým příjmem okolo 12 000 Kč hrubého (čistá mzda tak činí zhruba 9 500 Kč) činí   rodičovský příspěvek přibližně 40%. V nejvyspělejších evropských zemích je to méně. Důvodem jsou mnohonásobně vyšší příjmy žen.

Zkrácené pracovní úvazky jsou výhodnou volbou

Na nižších průměrných výdělcích žen se rovněž podílí vyšší využívání zkrácených pracovních úvazků u žen než mužů. Finanční ohodnocení za práci na zkrácený úvazek je potom samozřejmě nižší než u práce na plný úvazek. Mladé maminky jsou velmi rády, když mohou chodit do práce pouze na 20 hodin týdně. Neztrácejí totiž těžce nabyté pracovní zkušenosti a jsou neustále v oboru. Neujdou jim   tak  nové pracovní postupy. Současně mají pořád dostatek času věnovat se dětem (ve všech zemích Evropské unie je velmi málo mužů na mateřské dovolené). Některé ženy v západní Evropě  mají manžela, který dostatečně vydělává (současně je v práci až do večera). Do   práce potom chodí především kvůli vlastní realizaci. Stačí jim proto  pouze čtyři hodiny v práci denně.  Zkrácené pracovní úvazky využívají především Nizozemky, Britky, Švédky a Dánky.

Průměrný hrubý příjem žen vůči průměrnému příjmu mužů (v %)

Země

Průměrný výdělek
žen oproti můžům v %
Slovinsko 88,9
Maďarsko 84,5
Polsko 84
Belgie 83,8
Švédsko 83,4
Finsko 81,8
Itálie 80,9
Francie 80,7
Lucembursko 80,5
Litva 80,4
Dánsko 79,2
Portugalsko 78,7
Nizozemí 78,3
Lotyšsko 77,5
Irsko 76
Německo 73,5
Estonsko 73,2
Česko 72,6
Španělsko 72,5
Slovensko 71,9
Řecko 71,4
Rakousko 70,9
Kypr 70,2
Velká Británie 64,2

Pramen: „Eurostat, Pressemitteilungen Nr. 68/2005

Setkali jste se s finanční diskriminací žen? Dokázala jste skloubit práci, kariéru a rodinu? Uvítáme váše zkušenosti v diskuzi.

Další článek


 

Související články


celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Setkala jsem se s diskriminací,
Jarmila
18. 7. 2005, 10:06
Prekvapeni?!?
iva
10. 7. 2005, 08:48
Re: Zprava
Karel Novak
9. 7. 2005, 22:46
Re: Zprava
Karel Novak
9. 7. 2005, 22:41
Re: Zprava
džefry
9. 7. 2005, 21:10

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená