FinExpert.e15.cz

Ženy nejsou v investorském prostředí žádné tabu

Praha 26. září 2012

Nejnovější průzkum společnosti Generali PPF Invest boří mýtus, že investování je především mužskou záležitostí. Vyplývá z něj, že rozdíl v nárůstu počtu mužů investorů a žen investorek je naprosto minimální. Za posledních 10 let se počet investorů i investorek téměř ztrojnásobil.

Ze statistik Generali PPF Invest také vyplývá, že ženy investují menší objemy peněz než muži. „Souvisí to jednak s větší konzervativností žen při investování, ale také s tím, že ženy obecně vydělávají méně než muži. Celková výše majetku je u žen přibližně o 40 % nižší než u mužů,“ komentuje výsledky průzkumu členka představenstva Generali PPF Invest Alexandra Hájková. Průměrná jednorázová investice českých mužů činí 14 717 Kč, žen pak pouze 9 865 Kč, tedy cca o třetinu méně. Pravidelné měsíční investování je u žen i mužů stejně oblíbené, muži ovšem opět investují vyšší částky – v průměru 1,5 krát více než ženy (muži v průměru 856 Kč měsíčně, ženy 543 Kč měsíčně).

Podle Alexandry Hájkové je aktuální podíl žen a mužů na celkovém počtu klientů společnosti téměř 50:50. Zároveň ale platí, že ženy a muži mají k investicím naprosto odlišný přístup. Ženy investují mnohem opatrněji, upřednostňují konzervativní produkty či produkty určené pro dlouhodobé spoření a obvykle investují menší částky. Muži naopak dávají přednost rizikovějším investičním strategiím s vyšším výnosovým potenciálem. „Ženy se svým konzervativnějším přístupem tak mají teoreticky větší šanci přečkat volatilnější období na kapitálových trzích, protože nejsou vystaveny tak silnému psychickému tlaku, který souvisí s investováním větších objemů do rizikovějších aktiv,“ říká Alexandra Hájková.

Finanční gramotnost Čechů roste, a tak už dávno nepanuje přesvědčení, že k investování je potřeba mít k dispozici velké finanční objemy a detailně znát kapitálové trhy. Za vhodnou alternativu spořících produktů se považují zejména programy pravidelného investování a produkty životního cyklu. Umožňují totiž vytvářet v případě potřeby rychle dostupnou finanční rezervu a nabízejí možnost vyšších výnosů.

Velmi podobnou skladbu klientské základny jako v ČR zaznamenává Generali PPF Invest také na Slovensku a v Polsku. Statistiky společnosti ale zároveň potvrzují, že Slovenky jsou v investování odvážnější než Češky. „Pravidelně investují téměř dvakrát vyšší částky než jejich ženské protějšky v ČR, tedy zhruba takové částky jako čeští muži,“ dodává Hájková.
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená