FinExpert.e15.cz

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Ženy musí pracovat 14,5 měsíců, aby svými platy dohnaly muže

Aby české ženy vydělaly stejné peníze jako muži, musí pracovat přes 14 a půl měsíce ročně. Podle organizace Business & Professional Women ČR (BPW), připadl den platové rovnosti v Česku na 18. března. Informovaly o tom České noviny.

Průměrně naše ženy vydělají o 22,5 % méně než muži. V Evropské unii je výdělek žen v průměru nižší o 16,7 %. „Řadíme se tak na druhé nejhorší místo z celé EU. Nižší výdělky žen dopadají na rodiny i celé české hospodářství,“ uvedla Eva Ferrarová z ministerstva práce.

Státní a soukromý sektor

Co se týče soukromého sektoru, mají ženy průměrný výdělek o 24 % nižší než muži. V roce 2016 byla průměrná sazba žen v Česku 24 079 korun, zatímco muži brali 31 603 korun. Pokud se podíváme na rozdíl mezi pohlavími ve státním sektoru, byl menší než v tom soukromém.

Ve státních službách ženy vydělaly o 17 % méně než jejich protějšky. Měly tak průměrný plat 26 287 korun, muži 31 876 korun. Žena si tak v soukromém sektoru vydělala v průměru o 90 288 korun hrubého méně než muž. Ve státních a veřejných službách byl rozdíl 67 086 korun.

Proč mají ženy nižší platy než muži?

Příčinu je třeba hledat v tom, že ženy jednoduše pracují v hůře placených oborech a na nižších pozicích. Ženy mají totiž těžší cestu na vyšší posty než muži. Vliv na to pochopitelně má i jejich mateřská role a péče o dítě. Není jednoduché na několik let „vypadnout“ z pracovního procesu a po mateřské se do něj vrátit.

Podle studie díky tomu své mužské kolegy platově už nikdy nedoženou. Problém je ale i v tom, že i když jsou muži i ženy na stejné pracovní pozici, ženy mají nižší plat jenom proto, že jsou ženy. Podle sociologů je paradoxem, že ženy dosahují vyššího vzdělání než muži. Vysoké školy absolvuje více žen než mužů.

Úplně největší platové rozdíly jsou u desetiny lidí, kteří vydělávají nejvíce. „Nejlépe placené ženy dostávaly loni o 25 procent nižší průměrnou mzdu a o 20 procent nižší plat než muži. Mzda desetiny nejlépe vydělávajících mužů v průměru činila 50.706 korun a plat 46.763 korun, ženská mzda dosáhla 37.828 korun a plat 37.387 korun,“ uvedly České noviny.

„22 % k rovnosti“

Ministerstvo práce věří, že změny by mohl přinést projekt „22 % k rovnosti“. Ten byl zahájen před rokem. Ministerstvo v projektu připravilo kalkulačky, které by měly ukázat, jaké platové ohodnocení byste měli dostat v konkrétním regionu, oboru a pozici.

Mzdová kalkulačka by podle ministryně Marksové měla sloužit především zaměstnancům, aby věděli, jaké platové ohodnocení u pracovního pohovoru mají požadovat. Ministerstvo chce zaměstnavatele vést k odstraňování platových rozdílů. Možnou motivací by mohlo být zvýhodnění při veřejných zakázkách nebo daních.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Argument proti paragrafu o příživnictví, práce není ...
Jan Solver
25. 3. 2017, 13:47
No tak samozřejmě,že žena musí dělat na ten plat 14,...
Victor
25. 3. 2017, 08:40

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená