FinExpert.e15.cz

Ženy a vedoucí funkce? Čím dál častěji

Nejvíce prosperují firmy, kde jsou vzdělaní a kvalifikovaní občané. Tyto firmy se zabývají výrobou náročnou na znalosti a dovednosti pracovníků. Přidaná hodnota u tohoto zboží a služeb je potom samozřejmě vysoká. Schopní manažeři však odvádějí pro svou firmu neocenitelné služby, jak si stojí v Evropě manažerky?
Ženy a vedoucí funkce? Čím dál častěji

Každý třetí manažer je žena

Schopní a vzdělaní manažeři  hrají klíčovou roli při rozvoji své firmy ve všech evropských zemích. Lidský kapitál je v současné době hlavním faktorem zlepšující potenciál společnosti. Evropská unie prosazuje politiku rovných příležitostí a přestože z ní mají prospěch především ženy, mohou z ní profitovat i muži. Vždyť několik  výroků Evropského soudního dvora mělo rozhodující vliv na to, že většina členských států nyní vyplácí starobní důchody mužům ve stejném věku jako ženám (většinou 65 let).

Ženy brzdí mateřské povinnosti

I přes zaměření na rovnost žen a mužů zůstávají na evropských trzích práce závažné rozdíly mezi ženami a muži v účasti na trhu práce, zaměstnanosti, výdělcích a profesním postupu. Míra činnosti a zaměstnanosti žen zůstává značně nižší než míra činnosti a zaměstnanosti mužů. Skloubit mateřské povinnosti a kariéru je pro většinu Evropanek v dnešní hektické době orientované na výkon velmi náročné. Přesto se to mnohým daří, vždyť počet manažerek rok od roku roste, v současné době činí v Evropě 32,1%.

Nejvíce žen v politice je ve Švédsku (45%), na druhém místě je Dánsko a Finsko (38%). Ve Skandinávských zemích bylo taky nejdříve uzákoněno hlasovací právo pro ženy - ve Finsku v roce 1906, v Dánsku 1915. Například ve Spojených státech to bylo až v roce 1920 a ve Švýcarsku až v roce 1971. Nejméně žen v Parlamentu je v Řecku, na Maltě a v Maďarsku (9%).

Kariéra pro ženy je těžší

Dosáhnout  potřebnou kvalifikaci a praxi  je  pro ženy  mnohem těžší než pro muže, neboť ve vedoucích pozicích musí  většinou být  vysokoškolsky vzdělaní odborníci. Mladá žena přitom  dokončí vysokou školu okolo 25. roku.  Zanedlouho  z oboru „vypadne“ kvůli  mateřské dovolené. Čili odpracuje potřebný počet let nutný k výkonu vedoucí funkce později než její stejně starý kolega ze studií.

Nejvíce vedoucích funkcí je   ve stavebnictví, strojírenství, chemickém průmyslu.  Tedy v odvětvích, kterým se ženy tolik nevěnují. Pracují spíše ve školství, státní správě, zdravotnictví, kde není tolik vedoucích pozic. Schopná manažerka dokáže firmě vtisknout trošku jiný pohled na svět než muž, uspět v tvrdé konkurenci a přitom vnést do firmy příjemnou atmosféru.   Obecně však  můžeme  konstatovat, že ženy oproti mužům  dávají ve větší míře přednost rodině před kariérou.  Proto ve firmě netouží po kariéře tolik jako muži.

Dalším důvodem je rodičovská dovolená žen. Během ní jsou ženy  po dobu několika měsíců až let (dle jejich vlastního či společného rozhodnutí s partnerem) doma s dítětem. Během této doby dochází (obzvlášť v posledních hektických letech) ke změnám v jejich profesích. Jakmile pak žena naskočí do práce, musí často zůstávat doma s dítětem, které je nemocné. A šéf musí být v práci přitom  každý den. Naopak většina mužů chce být živitelem rodiny, nosit domů více peněz a finančně svoji rodinu zabezpečit.

Počet manažerek v jednotlivých evropských zemích (v %)

Země Počet manažerek (v %)
EU25 32,1
Litva 42,7
Lotyšsko 44,3
Estonsko 37,5
Belgie 32,9
Itálie 31,9
Slovinsko 32,8
Velká Británie 34,5
Francie 37,1
Maďarsko 34,3
Polsko 32,5
Švédsko 29,8
Portugalsko 34,2
Finsko 29,7
Španělsko 32,3
Česko 30,3
Řecko 25,8
Slovensko 31,2
Irsko 30,2
Nizozemí 25,6
Německo 26,4
Lucembursko 26,3
Rakousko 27
Dánsko 23
Kypr 13,6
Malta 14,5
Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Hm...
Pavel
26. 3. 2006, 21:41

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená