FinExpert.e15.cz

Ženy a politika? Ve Skandinávii ano!

I přes snahu dosáhnout na evropských trzích práce pro všechny rovných podmínek přetrvávají rozdíly mezi ženami a muži v účasti na trhu práce, zaměstnanosti, výdělcích a profesním postupu. Jaké zastoupení mají vlastně v Evropské unii ženy v politice?
Ženy a politika? Ve Skandinávii ano!

Nejvíce žen v politice je ve Švédsku

Bezkonkurenčně nejvíce žen působí ve švédském parlamentu (45 %), na druhém místě je Dánsko a Finsko (38 %). Jem ožné, že tato skutečnost souvisí s tím, že ve Skandinávii bylo historicky nejdříve uzákoněno hlasovací právo pro ženy - ve Finsku v roce 1906, v Dánsku 1915. Například ve Spojených státech to bylo až v roce 1920 a ve Švýcarsku až v roce 1971. Nejméně žen v parlamentu mají v Řecku, na Maltě a v Maďarsku (9 %).
U nás jsou ze dvou set mandátů v poslanecké sněmovně v současné době ženami obsazeny tři desítky míst (podle krajů: Praha 4, Středočeský kraj 7, Jihočeský 1, Plzeňský 1, Karlovarský 0, Ústecký 1, Královehradecký 4, Pardubický 3, Vysočina 2, Jihomoravský 2, Olomoucký 2, Moravskoslezský 2, Zlínský 1). V Senátu, který má 81 křesel, je v současné době sedm žen. Ve vládě jsou dvě ministryně.

Politika rovných příležitostí je výhodná i pro muže

Evropská unie prosazuje politiku rovných příležitostí. Mají z ní mít prospěch především ženy, avšak mohou z ní profitovat i muži. Vždyť několik výroků Evropského soudního dvora mělo rozhodující vliv na to, že většina členských států nyní vyplácí starobní důchody mužům ve stejném věku jako ženám, tj. většinou v 65 letech. Evropská ustanovení o rodičovské dovolené dávají práva i pracujícím otcům. Když se narodí nebo je adoptováno dítě, mají v celé EU nárok na rodičovskou dovolenou oba rodiče. Otcové, právě tak jako matky, mají nárok na uvolnění z práce v případech, kdy se musí starat o nemocného člena rodiny. S cílem bojovat proti diskriminaci založené na pohlaví přijala EU právní předpisy k zajištění rovnosti ve spojitosti se zaměstnáním, odborným výcvikem, pracovními podmínkami a sociálním zabezpečením.

Ženy vydělávají méně než muži

Ženy měly v EU v roce 2004 v průměru o 18 % nižší hodinový výdělek než muži, přičemž tento rozdíl sahal od necelých 10 % v Portugalsku a Itálii až po 20 % a více v Rakousku, Německu, Nizozemsku a Velké Británii. Rozdíl ve výdělcích mužů a žen byl obecně menší ve veřejném sektoru než v soukromém – na úrovni Evropské unie dosahoval 10 % ve veřejném sektoru ve srovnání s 23 % v soukromém sektoru. Zvláště vysoký je u starších pracovníků (25 %), u vysoce kvalifikovaných (22 %) a u zaměstnaných osob s dohlížecí funkcí (17 %) a také ve finančních službách (29 %), zpracovatelském průmyslu (27 %) a v případě řemeslníků (32 %). Zatímco ženy v Evropské unii tvořily průměrně jen 32 % všech zaměstnaných patřících do pětiny osob s nejvyššími výdělky, tvořily téměř 60 % všech zaměstnaných patřících do pětiny osob s nejnižšími výdělky.

Počet žen v Parlamentu v zemích EU

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: The Statistical Yearbook of the Economic Commission for Europe 2003: Parliaments and voting system

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená