FinExpert.e15.cz

Zentiva se prodrala mezi nejobdivovanější

Nejobdivovanější firmou České republiky pro letošní rok se stala Škoda Auto. Vyplývá to z žebříčku 100 nejobdivovanějších firem, který zveřejnilo sdružení Czech Top 100. Druhé místo obsadil elektrárenský gigant ČEZ a na třetí příčce skončila farmaceutická společnost Zentiva.
Zatímco první dvě zmiňované společnosti nejsou na předních pozicích žádnými zelenáči, Zentiva se do první desítky dostala letos poprvé. Od roku 1999, kdy byl žebříček poprvé zveřejněn, se sice řadí do první stovky, teprve až úspěšný vstup na pražskou burzu jí však vyhoupnul mezi tři nejlepší.

 

Zentiva se letos stala jediným nováčkem v první desítce. Přesto se pořadí firem do značné míry vyměnilo. Své loňské sedmé místo obhájila jen Komerční banka, osmé Třinecké železárny a pozici jedničky Škoda Auto. Ta si tuto příčku drží již sedmým rokem, tedy od vzniku žebříčku. Nejvýrazněji svou pozici meziročně zlepšila Skanska CZ, která se posunula z desáté na pátou příčku. Po šesti letech v první desítce ze žebříčku deseti nejobdivovanějších pro rok 2005 naopak vypadl Eurotel.

 

Zajímavý je pohled také na přehled nejobdivovanějších firem dle jednotlivých krajů. Ve srovnání s loňským rokem zůstaly a dále svým „domovským“ krajům vévodí Budějovický Budvar (Jihočeský kraj), Hella Autotechnik (Olomoucký kraj), Karosa (Pardubický kraj), Plzeňský Prazdroj (Plzeňský kraj), Škoda Auto (Středočeský kraj), Glaverbel Czech (Ústecký kraj), Rodinný pivovar Bernard (Kraj Vysočina) a Barum Continental (Zlínský kraj).

 

Naproti tomu v Jihomoravském kraji nahradila Znovín Znojmo firma Student Agency, v Karlovarském kraji vystřídaly loni regionu vévodící Karlovarské minerální vody sklárny Moser. Nejobdivovanější firmou Královéhradeckého kraje se staly Krkonošské papírny, zatímco loni jí byly Lesy České republiky. V Libereckém kraji vyhrál Jablotron, který předběhl loni v tomto kraji první společnost Lucas Varity. V Moravskoslezském kraji, kde se v minulém roce na prvním místě umístila firma ODS-Dopravní stavby Ostrava, se letos největšímu obdivu těší Třinecké železárny. Post nejobdivovanější pražské firmy obsadil ČEZ, který tak na tomto místě vystřídal Cestovní kancelář Fischer.

 

Žebříček 100 obdivovaných firem České republiky sestavuje sdružení Czech Top 100 na základě hlasování manažerů významných společností, ekonomických a finančních analytiků, zástupců oborových sdružení, svazů a profesních asociací. Firmy jsou pro účely žebříčku rozděleny do 25 oborů podle klasifikace OKEČ, v každé kategorii jsou pak vyhlášeny čtyři firmy z daného oboru (umístění firem podle odvětví naleznete na www.czechtop100.cz). Nezávisle na oboru jsou nejčastěji zmiňované firmy řazeny do žebříčku deseti nejobdivovanějších firem v České republice. Na stejném principu je postaveno i sestavování žebříčku nejoblíbenějších firem v jednotlivých krajích.

 

O umístění v žebříčku se uchází 30 až 33 firem z oboru, vybraných podle výše obratu. Odborníci je poté hodnotí podle kvality výrobků a služeb, rychlosti zavádění nových technologií a schopnosti firmy reagovat na vývoj trhu, zájmu o akcie firmy, tržní ceny. Dalšími kritérii jsou zájem investorů, finanční spolehlivost společnosti a schopnost dlouhodobě se rozvíjet, zvyšovat svou hodnotu a udržovat své postavení na trhu. V potaz se bere také kvalita managementu firmy a schopnost přilákat a udržet talentované pracovníky. Opomíjen není ani vztah firmy ke společnosti. Odborníky zajímá především ohleduplnost firmy k životnímu prostředí, schopnost reprezentovat svoje úspěchy, image firmy, vztah k médiím, podpora vědy, sportu, kultury a angažovanost firmy ve veřejně prospěšných činnostech.

 

10 nejobdivovanějších firem ČR pro rok 2005

 

 Pořadí              Firma

1.

ŠKODA AUTO a.s.

2.

ČEZ, a. s.

3.

Zentiva, a.s.

4.

Plzeňský Prazdroj, a.s.

5.

Skanska CZ a.s.

6.

Budějovický Budvar, n.p.

7.

Komerční banka, a.s.

8.

TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s.

9.

Barum Continental spol. s r.o.

10.

Česká pojišťovna a.s.

 

Zdroj: CZECH TOP 100

 

Nejobdivovanější firma v regionu pro rok 2005

 

Kraj                            Firma

Jihočeský

Budějovický Budvar, n.p.

Jihomoravský

STUDENT AGENCY, s.r.o.

Karlovarský

MOSER, a.s.

Královéhradecký

KRKONOŠSKÉ PAPÍRNY a.s.

Liberecký

JABLOTRON, s.r.o.

Moravskoslezský

TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s.

Olomoucký

HELLA AUTOTECHNIK, s.r.o.

Pardubický

KAROSA a.s.

Plzeňský

Plzeňský Prazdroj, a.s.

Praha

ČEZ, a.s.

Středočeský

ŠKODA AUTO a.s.

Ústecký

Glaverbel Czech a.s.

Vysočina

Rodinný pivovar BERNARD a.s.

Zlínský

Barum Continental spol. s r.o.

 

Zdroj: CZECH TOP 100

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená