FinExpert.e15.cz

Zemní plyn: Změňte dodavatele, ušetřit můžete až čtvrtinu nákladů

Který dodavatel je nyní na trhu nejlevnější?
Zemní plyn: Změňte dodavatele, ušetřit můžete až čtvrtinu nákladů

Topíte doma plynem nebo jej využíváte pouze pro ohřev vody či vaření? Tak jako tak vás jistě zajímá, zda byste nemohli ušetřit. A teď nemáme na mysli úsporné využívání plynu, ale možnost změnit dodavatele.

Cena plynu: co ji tvoří

Stejně jako u elektřiny, i cena plynu je tvořena několika složkami. V tomto případě jsou to:

 • platba za spotřebu (odvíjí se od počtu spotřebovaných MWh energie)
 • měsíční paušál (paušál za tarif)
 • daně (DPH)

Aby to nebylo tak jednoduché, navíc tyto poplatky platíte dvěma různým firmám:

 • dodavateli za dodanou energii
 • distributorovi za správu sítě

Cena samotného plynu tvoří největší část ceny, přibližně 76 %, a dodavatelé si ji stanovují sami. Zbylých 24 % činí měsíční paušál, regulovaná složka, která zahrnuje přepravu a distribuci plynu. Paušál stanovuje periodicky Energetický regulační úřad a není není pro celou republiku stejný, liší se v jednotlivých regionech, do nichž je z hlediska distribuce a přepravy plynu rozdělena: Praha, Jižní Čechy, Východní Čechy, Jižní Morava, Severní Morava, RWE Energie (zbylé).

Ceny plynu se mění každé 3 měsíce. Současné ceny dodavatelů tak platí do konce března, od dubna budou stanoveny nové.

Tarify zemního plynu

Oproti elektřině, u plynu naprostá většina dodavatelů nabízí jediný tarif. Ten se pak dělí do několika cenových hladin. Na základě výše vaší roční spotřeby se pak do jedné z nich zařadíte a podle toho pak platíte. Pravidlem je pak nepřímá úměra vyšší spotřeba = nižší cena za kWh, ale vyšší měsíční poplatky.

Ceny zemního plynu E.ON
Roční odběr v pásmu MWh/rokCena za odebraný plynStálý měsíční plat v Kč
do 1,89 MWh/rok1 847,66 Kč/MWh96,94 Kč
nad 1,89 do 7,56 MWh/rok1 345,68 Kč/MWh151,18 Kč
nad 7,56 do 15 MWh/rok1 241,39 Kč/MWh287,88 Kč
nad 15 do 20 MWh/rok1 217,14 Kč/MWh 317,26 Kč
nad 20 do 25 MWh/rok1 205,22 Kč/MWh 345,26 Kč

Pokud tedy plyn využíváte pouze na vaření, vejdete se do nejnižší roční spotřeby (odpovídá 179 m3). Díky nízké spotřebě zaplatíte nízký paušál, ale zároveň za odebranou kilowatthodinu energie zaplatíte nejvíce.

Proč plyn zdražuje?

Podle magazínu Ceny energie v průběhu roku 2011 zdražil zemní plyn v České republice v průměru o 1618 %. 

Meziroční změna cen
Roční spotřeba plynu v domácnostiPrůměrná cena plynu leden 2011Průměrná cena plynu leden 2012Meziroční nárůst ceny v %
6 MWh8 687 Kč10 599 Kč18,04 %
30 MWh35 861 Kč43 060 Kč16,72 %

Plyn i elektřinu momentálně zdražuje výrazné oslabení kurzu koruny vůči americkému dolaru a euru. Do budoucnosti tak bude vývoj ceny do značné míry záviset na vývoji makroekonomických ukazatelů a s tím související spotřeby energií a na vývoji kurzu české koruny.

Ne všechny společnosti však nutně s příchodem nového roku zdražily. Některé se snaží ceny udržet či dokonce lehce snížit. A tak s poměrně výraznou diferenciací cen jednotlivých dodavatelů stále více domácností hledá varianty, jak ušetřit.

Statistiky společnosti OTE, která sleduje český trh s energiemi, tento trend jen potvrzují: zatímco za celý loňský rok změnilo svého dodavatele plynu zhruba 84 000 zákazníků, od ledna do listopadu 2011 přešlo k novému obchodníkovi již 327 000 klientů.

Přechodem k levnějšímu dodavateli lze ušetřit řádově stovky až tisíce korun. Nabídky dodavatelů se totiž mohou lišit i o 20 % Nicméně není to jen cena, kterou by měli zákazníci zvažovat. Významnou roli zde hrají také různé doplňkové či nadstandardní služby a často i přístup obchodníka.

Srovnání cen – spotřeba 30 MWh

Představme si domácnost bydlící v rodinném domě, která zemní plyn využívá k vytápění, vaření i ohřevu vody a má průměrnou roční spotřebu 30 MWh.

Tato hypotetická domácnost by nyní nejméně zaplatila u dodavatele Europe Easy Energy, u něhož by točně zaplatila průměrně 37 077 Kč. Nejhorší variantou by byla společnost RWE Energie s průměrnou cenou 49 822 Kč. Pokud by tato domácnost přešla od RWE Energie k Europe Easy Energy, ušetřila by ročně 12 745 Kč, tedy téměř 26 %.

Žebříček cen dodavatelů plynu – roční spotřeba 30 MWh 

Klepněte pro větší obrázek

Průměrná spotřeba 30 MWh ročně, aktuální ceny platné od ledna 2012. Ceny (vč. DPH) jsou průměrem ze všech regionů, ve kterých jsou příslušné nabídky k dispozici, zahrnuty jsou všechny poplatky (např. stálý měsíční plat).

Srovnání cen – spotřeba 6 MWh

Další domácnost využívá zemní plyn pouze k vaření a ohřevu vody a má roční odběr 6 MWh.
Tato domácnost by od ledna nejméně zaplatila u společnosti Plynule.cz, náklady by činily průměrně  9 255 Kč. Cenově nejméně výhodná je pro ni nabídka Pražské plynárenské, kde roční platba by dosáhla v průměru 12 228 Kč. Rozdíl je obdobný jako v předchozím případě, činí zhruba 24 % (2 973 Kč).
 

Klepněte pro větší obrázek

Průměrná spotřeba 6 MWh ročně, ceny (vč. DPH) jsou opět  průměrem ze všech regionů, ve kterých jsou příslušné nabídky k dispozici. Zahrnuty všechny poplatky.

Chci změnit dodavatele plynu. Jak na to?

1. Nechte si sestavit nabídku na míru

Dobře zvažte, zda se vám změna vyplatí a ke které firmě je nejvýhodnější přejít. Na internetu najdete nepřeberné množství tzv. kalkulaček, pomocí nichž si můžete spočítat, kde by byla cena v závislosti na vašich potřebách nejvýhodnější. Ale pozor: většina z nich neumí započítat nejrůznější cenové bonusy nebo naopak skryté poplatky některých dodavatelů.

Nejjednodušší je vybrat několik nejvhodnějších firem, do nich poslat údaje o své spotřebě a nechat si sestavit cenové nabídky na míru, které pak můžete porovnat. Zvažte také další podmínky, někteří dodavatelé třeba nabízejí slevy na spotřebiče či servis zdarma, liší se také podmínky výpovědi.

2. Kontaktujte vybranou firmu, podepište smlouvu a plnou moc

Můžete přes zákaznickou linku, osobně na pobočce nebo přes elektronický formulář. Vyplníte údaje potřebné do smlouvy, většinu z nich najdete v současné faktuře. Pokud vše vyplníte správně, přijde vám poštou smlouva připravená k podpisu, vytisknout si ji můžete i z elektronického formuláře. Podepsanou ji pak doručte zpět, poštou či osobně na pobočku.

Spolu se smlouvou vyplňte ještě výpověď a plnou moc, nový dodavatel se následně o vše postará za vás – svým podpisem jej zplnomocňujete ukončit vaším jménem smlouvu s předchozím dodavatelem. Není to samozřejmě jediná cesta, v případě, že nechcete dávat plnou moc, můžete si vše zařídit sami.

3. Nyní už jen čekejte, než uplyne výpovědní lhůta

Výpovědní lhůta (nejčastěji tříměsíční) začíná běžet prvním dne následujícího měsíce po dni, kdy je dodavateli doručena výpověď. Pokud tedy vypovíte smlouvu v půlce ledna, končí výpovědní lhůta 30. dubna a v květnu již začínáte odebírat plyn od nového dodavatele. Při změně ceny plynu však máte nárok na odstoupení od smlouvy ihned – bez výpovědní doby. 

Pozor na podvodníky

Pokud se rozhodnete změnit dodavatele, dejte pozor na podomní prodejce. Energetický regulační úřad varuje před nekalými praktikami.

Klamající podomní prodejci nejčastěji:

 • informují, že stávající dodavatel, se kterým má zákazník dosud uzavřenu smlouvu, končí činnost
 • požadují předložení vyúčtování za dodávky elektřiny nebo plynu nebo se dožadují kontroly elektroměru nebo plynoměru s tím, že provádí kontrolu nastavení stávajících tarifů zákazníka a následně se podbízejí s nabídkou levnější dodávky elektřiny nebo plynu
 • naléhají na okamžité podepsání smlouvy, argumentují časově omezenou nabídkou, nenechají zákazníkovi čas na rozmyšlení a rozhodnutí
 • neposkytují zákazníkovi úplnou informaci o nabídce, spotřebitel až dodatečně zjistí, že musí zaplatit aktivační nebo při předčasném ukončení smlouvy deaktivační poplatek
 • neupozorňují zákazníky na jejich právo odstoupit od nově uzavírané smlouvy o dodávce elektřiny nebo plynu
 • smlouvy neobsahují obchodní podmínky dodavatele
 • dochází však i k falšování podpisů na smlouvách

Více informací najdete na webu Energetického regulačního úřadu

Zdroj: www.cenyenergie.cz, www.nazeleno.cz

Další článek


 

celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Na jakém základě jste se rozhodli pro Elimon? Dívám ...
Tom
2. 9. 2012, 19:21
Jako dodavatele energií jsme také zvolili společnost...
Blažena
29. 3. 2012, 00:15
Souhlasím se změnou dodavatele, my přecházíme k Elim...
Emil
28. 3. 2012, 22:46
Ušetřete, tak jako já. Stačilo změnit dodavatele ply...
Valdor
17. 2. 2012, 15:07
já jsem začínal (r.97) na 3 Kč/m3 dneska (r.12) mě v...
Dino
3. 2. 2012, 13:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená