FinExpert.e15.cz

Zemědělské pojištění v České pojišťovně

Tradičním lídrem trhu zemědělského pojištění v České republice a nejdůležitějším partnerem zemědělců v pojištění jejich zvířat i plodin je Česká pojišťovna. V roce 2005 dosáhl její podíl v pojištění zvířat téměř 88 % a v pojištění plodin 85 %.

Každoročně mnohé zemědělské podniky a podnikatelé využijí plnění pojišťovny k zajištění svojí další činnosti po utrpěných škodách. Rostlinná produkce je stále činností pod širým nebem, a tak ji všechny nepříznivé projevy počasí výrazně ohrožují. Přitom se nejedná pouze o všeobecně známé katastrofy jako byly záplavy v letech 1997 a 2002 nebo ty, s nimiž se naše republika potýká právě nyní.

Největší škody působí pěstitelům každoročně krupobití, které postihuje bez rozdílu téměř všechny oblasti a postiženým zemědělcům může zničit podstatnou část produkce. Zatím nejhorším byl z tohoto pohledu rok 2000, kdy jen Česká pojišťovna vyplatila pojištěným zemědělcům více než půl miliardy korun za krupobitní škody na jejich úrodě. V loňském roce byli ničivým krupobitím koncem července postiženi zejména zemědělci v jižních Čechách a na Vysočině.

Plodiny je přitom možné pojistit proti široké škále rizik od krupobití nebo požáru přes vichřici, povodeň, záplavu, sesuv půdy… Vybrané plodiny dále i  proti vyzimování nebo jarnímu mrazu a vinnou révu lze pojistit i proti škodám způsobeným zimním mrazem.   Přes tyto skutečnosti stále zůstává významná část rostlinné produkce nepojištěna.   

Ani chov zvířat není podnikáním, které by bylo méně rizikové. Nyní jsme denně informováni o nových nálezech uhynulých ptáků na ptačí chřipku, což samozřejmě riziko chovatelů drůbeže mimořádně zvyšuje. Právě nákazy, ke kterým kromě zmíněné ptačí chřipky patří také mor prasat, slintavka a kulhavka, BSE a další nemoci, jsou v pojištění zvířat nejdůležitějším krytým rizikem. Pojistit lze i škody v důsledku ostatních hromadných onemocnění, živelních událostí, otrav i dalších příčin.

V posledních letech, konkrétně od roku 2001, přináší  našim  chovatelům  největší škody  nemoc šílených krav - BSE. Naprostá většina postižených podniků byla klienty České pojišťovny, která jenom za toto onemocnění doposud uhradila zemědělcům zhruba 70 miliónů Kč. Velké škody zejména  jihočeským rybářům  způsobily povodně v roce 2002, kdy plnění pojišťovny za ztráty ryb přesáhlo 20 miliónů korun.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená