FinExpert.e15.cz

Železnice a nová matematika – velká data a jejich význam

(Placená inzerce) Železnice prochází bouřlivou modernizací. Vlaky se sice nebudou výrazně lišit, ale pod povrch je znát, že i železnice vykročila do 21. století.
Železnice a nová matematika – velká data a jejich význam

Železniční systémy jsou stále inteligentnější a nyní i digitální. Železniční doprava byla například jednou z prvních oblastí, v níž se ujaly RFID štítky. Těmi byly vybaveny vagóny pro snadnou automatickou identifikaci. Stejně rychle se začaly využívat čtečky AEI a další čidla, zejména teplotní, ale i akustická a kolizní, která celému odvětví zajistila obrovský „rezervoár dat“.

Vyvíjející se technologie – od sítí s bezdrátovými čidly přes analýzu videa až po bezdrátové technologie – nabízejí železnicím další příležitost, jak prostřednictvím analýzy dat získat cenné poznatky o vlastním provozu. S přechodem železnice do digitálního věku je třeba dbát o další rozvoj systémů tak, aby sbíraná data byla náležitě využita k popisu stávajících jevů a předpovědím a aby usnadnila celkově efektivnější fungování železniční dopravy.

Železnice budoucnosti bude používat analytické nástroje ke zpracování dat, kdy bude možné s daty pracovat ne v řádu dnů a týdnů, nýbrž hodin, minut a sekund. Například provozovatel železnice tak bude moci identifikovat v pohybu souprav určitý vzorec, který by normálně byl ukryt v datech, a na základě tohoto vzorce indikovat potenciální problémy, které bude možné řešit dříve, než nastanou, a tak se vyhnout nákladným servisním zásahům. Potenciál pochopit a použít data ještě za pochodu může provozovateli pomoci optimalizovat síť v reálném čase. Představte si, jaký dopad může mít takový systém dopad v kombinaci s mobilní technologií. Vlaky díky tomu budou jezdit rychleji, bez zpoždění, budou eliminovány nehody, sníží se náklady na údržbu a zvýší zisk.

Společnost IBM spolupracuje s firmami působícími v oblasti železniční dopravy již sto let. V rámci tohoto úspěšného partnerství se nám podařilo vytvořit jedny z nejvýznamnějších technologií pro celé odvětví. Nicméně je před námi ještě hodně práce. Mají-li být využity poznatky z dat, musí se vyvíjet i IT systémy. Jsou čím dál flexibilnější a postaveny tak, aby dokázaly data zpracovávat takovou rychlostí, jakou vyžaduje podnikání – tedy v reálném čase. Takovou rychlost dokáže nabídnout například počítačový systém Watson, který letos v kvízu Jeopardy! dokázal porazit své lidské soupeře. Prokázal totiž schopnost procházet mořem nestrukturovaných dat a během několika vteřin přicházet se správnými odpověďmi.

Odhadnout správnou míru investic není vůbec jednoduché, nicméně tam, kde je riziko, se obvykle skrývá i velká příležitost. Železniční společnosti, které ve svém podnikání využijí informace získané analýzou dat, učiní i velký krok ke skutečně digitální železnici.

Více informací naleznete zde
 

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená