FinExpert.e15.cz

Zelená úsporám: snáze a jednodušeji

Ministerstvo životního prostředí zpřístupnilo dotace z programu Zelená úsporám většímu počtu žadatelů.
Zelená úsporám: snáze a jednodušeji

Dotační program je určen pro investice do zateplování staveb a pořizování nízkoemisních zdrojů vytápění. V programu jde zejména o dotace na kvalitní zateplování domů, kromě toho je cílem náhrada neekologického vytápění nízkoemisními kotli na biomasu a účinnými tepelnými čerpadly a na podporu solárních zařízení určených pro ohřev teplé vody. Kromě toho jsou dotace určeny na novou výstavbu domů v pasivním energetickém standardu a na instalace ekologického vytápění v panelových domech.

Rozhoduje účinek

První rozsáhlou oblastí, která bude z programu podporována, je zateplování domů. Půjde jak o celkové zateplení domu, tak o zateplování jeho částí. V obou případech bude ale klíčovým kritériem to, jaký výsledný dopad bude mít zateplení na energetické fungování domu (nepůjde tedy o jakékoli „proinvestování“ prostředků). Základním parametrem, který bude pro takové posuzování určující, je měrná roční spotřeba tepla na vytápění, kterou známe z průkazu energetické náročnosti budov (od 1. 1. 2009 povinný pro všechny novostavby) a která se uvádí v kilowattech na metr obytné plochy a rok (kWh/m3).

Změna: stačí jen jedno opatření

V případě opatření na zateplení domů nyní Státní fond životního prostředí zjednodušil podmínky tak, aby na dotace dosáhlo větší množství žadatelů. Kvůli tomu byla v dotačním programu zrušena podmínka, která původně vyžadovala kombinaci více úsporných opatření najednou. Nyní stačí pro získání podpory udělat jen jeden z následujících kroků:

  • zateplení vnějších stěn domu
  • zateplení střechy
  • zateplení podlahy přiléhající k zemině
  • výměna oken a vnějších dveří
  • instalace systému nuceného větrání s rekuperací tepla

To by mělo umožnit získat dotaci i těm, kdo si v současné době nemohou větší investici zahrnující více opatření dovolit. Aby takový nárok investor jednoho z uvedených úsporných opatření získal, musí splnit podmínku, že v rámci stavby dojde ve spotřebě energie k celkovému zlepšení nejméně o 20 % oproti předchozímu stavu. Pro získání dotace tedy stačí například vyměnit okna, pokud se díky nim sníží spotřeba energie o zmíněnou pětinu. Nebo stačí zateplit jednu stranu domu a střechu apod. Dotaci tedy bude možno získat i v případě realizace jednoho nebo více opatření, realizovaných buď zcela, nebo dokonce jen zčásti.

Novinkou je i zvýšení dotace, pokud někdo realizuje opatření s větším účinkem – pokud se sníží spotřeba energie v domě o 30 %, bude mít majitel domu nárok na vyšší dotaci.

TIP: Diskutujte na FinExpertu o dotacích na zateplení.

Dotace na jednotlivá opatření:

Snížení spotřeby o 20 % (dříve: alespoň dvě opatření a výměna zdroje)

  • rodinné domy – 650 Kč/m2podlahové plochy
  • bytové domy – 450 Kč/m2podlahové plochy

Snížení spotřeby o 30 % (dříve: alespoň tři opatření)

  • rodinné domy 850 Kč/m2 – podlahové plochy
  • bytové domy 600 Kč/m2 – podlahové plochy

Větší dotace pro pasivní dům

Podpora z programu Zelená úsporám je určena i novostavbám pasivních domů. Původní podmínka, podle níž novostavba musí splnit přísné limity pro úsporný provoz, platí dál – domy nesmí mít větší měrnou spotřebu energie než 20 kWh/m2 za rok. Novinkou ale je, že pro stavbu takových domů nemusí investor využívat firmy registrované v předepsaném Seznamu odborných dodavatelů a použít materiály ze Seznamu výrobků a technologií. Zjednoduší to situaci stavebníkům, kteří pasivní domy staví dosud nepoužívanými a inovativními technologiemi. Platí tedy, že se lze k pasivnímu domu dobrat téměř jakkoliv, pro udělení dotace je klíčový konečný stav, tedy dosažení pasivního standardu. Dotace se v případě pasivní novostavby zvyšuje o 5 až 15 %, konkrétně na 250 000 Kč pro rodinný dům v pasivním standardu s roční měrnou potřebou do 20 kWh na m2 a 150 000 Kč na byt v bytovém domě s roční potřebou tepla na vytápění do 15 kWh na m2.

Zárukou jsou odborníci

Správné využití dotací má zajistit povinnost žadatelů odborně dokládat data týkající se opatření – spotřebu tepla, účinnost opatření apod. Hodnoty a projekty, na základě kterých se budou rozdělovat dotace z programu Zelená úsporám, budou muset zpracovávat autorizované osoby – např. inženýři v oborech pozemní stavby. V současnosti je u nás kolem deseti tisíc autorizovaných inženýrů v oboru pozemní stavby, kteří mají oprávnění doklady k žádostem o dotace vydávat, ne všichni ale jsou schopni a ochotni tyto činnosti realizovat.

Dotace i na audit a projekt

Zásadní novinkou v programu je také snížení vstupních nákladů v podobě poskytnutí dotace na nezbytné energetické ohodnocení domu a na vypracování projektu realizace energetických úspor a instalaci obnovitelných zdrojů. Dotace na projektové dokumentace a na energetické hodnocení budou fixní a budou se vyplácet v momentě schválení žádosti o dotaci. Tato podpora je poskytována z prostředků technické asistence programu Zelená úsporám a vyplácena bude do 31. 3. 2010 nebo do vyčerpání celkové částky 50 milionů korun. Ministerstvu jde především o motivaci projektantů a veřejnosti, aby se sami začali zajímat, jak mohou i oni snížit emise skleníkových plynů a náklady na bydlení.

O dotaci z programu Zelená úsporám mohou žádat vlastníci rodinných a bytových domů, tedy fyzické osoby, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, města a obce (včetně městských částí), podnikatelské subjekty, případně další právnické osoby. Finanční podpora je přitom nároková – dosáhne na ni každý, kdo splní stanovené podmínky.

Chcete se dozvědět více? Nové číslo časopisu Osobní finance přináší kompletního průvodce Zelená úsporám - časopis najdete na Vašem novinovém stánku. Můžete si také prohlédnout obsah.

Klepněte pro větší obrázek

Zjistili jsme vše o programu Zelená úsporám – poradíme vám s vyplněním formulářů. Řekneme, jak stotisícové částky získat a u kterých bank požádat o výhodný úvěr. S tímto průvodcem máte zelené dotace v kapse!

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená