FinExpert.e15.cz

Zdražuje se a Češi chtějí spořit. Někteří nemají z čeho

Polovině Čechů to současná situace neumožňuje.
Zdražuje se a Češi chtějí spořit. Někteří nemají z čeho

Tři čtvrtiny lidí by kvůli dalšímu růstu daně z přidané hodnoty rády omezily své výdaje. Mysleli by i na zadní vrátky a začali by spořit. Téměř polovina z nich ale přiznává, že jim to současná situace neumožňuje.

Od nového roku zaplatíme více za potraviny, veřejnou dopravu, léky, dodávky tepla, vodné a stočné, ale i za knihy, noviny nebo za vstupenky na koncert či sportovní utkání. Lednové zvýšení spodní sazby DPH z deseti na čtrnáct procent se tak citelně promítlo do hospodaření domácností.

Podražení zboží i služeb, z nichž některé lidé potřebují prakticky každodenně, jim vzalo i několik stokorun měsíčně. Nemusí to být ale poslední zátěžová zkouška domácích rozpočtů. Státní kasa se nadále potýká s nedostatkem peněz a úředníci ministerstva financí připravují varianty návrhů, jak získat více prostředků na daních.

Nahlas se hovoří o sjednocení DPH na 19 procent, a to již od poloviny roku. DPH totiž patří k nepřímým daním, jejichž navýšení by se dalo technicky uskutečnit už letos a současně by už v tomto roce přineslo kýžený výnos. Další navýšení by státu přineslo kolem 25 miliard korun, lidé by však ve velkém omezili své výdaje.

Chuť je, ale není z čeho brát

Podle průzkumů společnosti ING Bank ČR by s ohledem na zvýšení DPH začaly šetřit téměř tři čtvrtiny obyvatel. Mnozí by také začali spořit, to však v případě, že by jim to jejich situace umožnila. Ta je totiž pomyslným kamenem úrazu. Více než dvě pětiny korespondentů přiznaly, že jim současná situace nedovolí spořit či jakkoliv jinak zhodnocovat své peníze. Lidi buď trápí dluhy, nebo jim veškeré finance spolknou výdaje na živobytí. Ve věkové skupině 56 až 65 let si zvýšení úspor nemůže dovolit dokonce 59 procent občanů.

Nedostatek financí trápí ve velkém nejen důchodce, ale také ty, kteří chodí do zaměstnání. Jen letos bude od výplaty k výplatě přežívat 40 procent z nich. Je tak patrné, že finanční krize dopadla už i na peněženky běžných občanů. Největší starosti mají nyní lidé bez vzdělání nebo ti se základním vzděláním. V klidu jsou prozatím mladí lidé do 25 let, kterým se podle jejich slov daří dobře a o změně svého chování či vytvoření finančního zázemí uvažují nejméně.

Rozpočet velkého počtu obyvatel se však může stát ještě napjatější, než je tomu nyní. „Vše nasvědčuje tomu, že rok 2012 bude, kvůli pokračujícím problémům na evropských trzích, ale také kvůli zvyšování sazby DPH v Čechách, pro řadu občanů velmi náročný,“ uvádí ředitel odboru Libor Vaníček z ING Bank a dodává: „Na takováto obtížná období je dobré být připraven a mít v záloze finanční rezervu pro případ neočekávaných událostí.“

Nepřemýšlíme výhodně

Těšit se z finanční rezervy je ale pro čím dál více lidé obtížněji. Ze šetření agentury STEM vyplývá, že 40 procent českých rodin se považuje za chudé. Pro tyto rodiny by tak například byl velký problém, kdyby měly najednou uhradit nečekaný výdaj ve výši sedmi tisíc korun, nebo vyšší.

Podle oficiálních statistik je v České republice bezprostředně ohrožen příjmovou chudobou téměř milión lidí, vzato podle pohlaví jde o 10 % žen a 8 % mužů. Toto nelichotivé číslo také koresponduje s počtem osobních bankrotů. Češi vloni vyhlásili rekordních 11 451 osobních bankrotů. To oproti předchozímu roku představuje 89% nárůst.

Jen za prosinec přitom takto musela řešit své dluhy více než tisícovka lidí. Hlavní příčinou, která žene lidi k podání žádosti o osobní bankrot, je nezodpovědné hromadění spotřebitelských úvěrů a nesplácení měsíčních poplatků. Na rozdíl od dřívějších let se však v insolvenčním rejstříku začínají objevovat i lidé, kteří nezvládli hypotéku. Ty jsou pro lidi stále dostupnější a bere si je stále více z nich.

Za pro mnohé neutěšenou situaci může ale také to, že lidé neumějí přemýšlet výhodně. Mnozí z nich drží své úspory na běžných účtech, což není efektivní a jejich úspory to spíše znehodnocuje. „Lidé by měli nad svými penězi více přemýšlet. Bezpečným řešením, jak své peníze uložit a zhodnotit, jsou například spořící účty,“ vysvětuje Vaníček.

Další článek


 

celkem 30 komentářů

Nejnovější komentáře

Allison Finanční společnost pomáhá zastavit vašich f...
Dr george hopkins
21. 8. 2013, 14:29
Komu ten odkaz nejfunguje, zde ja jako nejlepsi-spor...
Mirek P.
26. 9. 2012, 01:03
Plně souhlasim. Nedávno jsem hledal spořící účet, ka...
Mirek P.
26. 9. 2012, 01:01
Gery a co chceš? Buď budeš mít práci a "drahé" věc...
Deinator
31. 1. 2012, 10:39
pokud člověk dělá v IT, tak má nadprůměrný plat - zn...
Deinator
31. 1. 2012, 10:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená