FinExpert.e15.cz

Zdraží ukrajinská krize plyn?

Máme se obávat zdražení? A co když se Rusko rozhodne dodávky plynu přes Ukrajinu přiškrtit?
Zdraží ukrajinská krize plyn?

Cena ropy šla nahoru téměř bezprostředně poté, co ruští vojáci vstoupili na Krym. Jak to bude s cenou plynu, která je tradičně na cenový vývoj ropy navázaná? Máme se obávat zdražení? A co když se Rusko rozhodne dodávky plynu přes Ukrajinu přiškrtit?

Ropa je klíčovou surovinou, která je citlivá na jakékoli přiostření mezinárodní situace. Nikdo se asi nepozastavil nad tím, že kvůli přetrvávajícímu napětí na Ukrajině a obsazení Krymu ruskými vojáky, vyskočily ceny ropy na několikaměsíční maxima. Barel severomořské ropy Brent se nyní prodává za 112 dolarů, což znamená zdražení o 3 %. A může být ještě hůř, pokud na Krymu dojde k ostrému konfliktu.

Tipy a triky: jak ušetřit za elektřinu a plyn

Tipy a triky: jak ušetřit za elektřinu a plyn

Šetříte, kde se dá, ale pořád vád energie stojí majlant?

Cenu plynu drží nízko zásoby a teplá zima

I přes navýšení ceny ropy ale odborníci zdražení plynu neočekávají. A to z několika důvodů. „V současné době již na sebe nejsou ropa a zemní plyn tak navázané, jako tomu bylo dříve. Pozitivní roli také sehrála teplá zima, díky níž je plynu přebytek. Do ceny zemního plynu se zároveň pozitivně promítá i těžba břidlicového plynu. Dokonce se domnívám, že z dlouhodobého hlediska bychom mohli očekávat snížení ceny zemního plynu,“ uvedl Miloslav Zaur, předseda Českého plynárenského svazu.

Také podle analytika Deana Brabce nebude mít krize na Ukrajině zásadní dopad na cenu zemního plynu. „Plyn je globální komoditou, a z tohoto pohledu neočekávám zvyšování ceny zemního plynu,“ dodal.

Evropa jede na ruský plyn

Zatímco ruští vojáci obsazovali strategické pozice na Krymu, evropští lídři jednali o sankcích proti Rusku. Ve veřejném mínění přitom bylo možné pozorovat dvě názorové skupiny: jedna říkala, že reakce Evropy jsou příliš mírné, druhá se domnívala, že nikoli. Ekonomické a obchodní vazby ale dělají své. Připomeňme, že ruský plyn pokrývá 25 % evropské spotřeby a většina je ho přiváděna přes Ukrajinu.

Jak ušetřit na topení v domě

Jak ušetřit na topení v domě

Chcete při vytápění svého domu ušetřit? Nejvíc záleží na topném systému a kvalitě izolace.

Podle vyjádření české vlády zatím tuzemsku nedostatek plynu nehrozí. S tím souhlasí i odborník na politickou geografii, Michael Romancov. „Bezprostřední rizika zatím nejsou, protože produktovody (navzdory informacím z ruských médií, že energetická infrastruktura Ukrajiny je ohrožena teroristy) zatím fungují a ČR má dostatečné zásoby. Zásadní riziko je tedy politické: Rusko, jako jeden z hlavních dodavatelů ukázalo, že není ochotné dostát svým smluvním závazkům. Na to by se ČR, ale i celá EU, měla připravit.“

Elektřina 2014: Energie pro domácnosti zlevnila o tisíce korun

Elektřina 2014: Energie pro domácnosti zlevnila o tisíce korun

Cena elektřiny od ledna nenarostla, ale naopak klesla.

Bude tedy záležet na vývoji a reakci zainteresovaných stran. Zásoby zemního plynu v podzemních zásobnících samozřejmě nejsou nekonečné. „Riziko určitě nelze podceňovat. Domnívám se, že pokud by Rusko nějakým způsobem upravilo ceny plynu, mohla by Ukrajina použít část plynu pro sebe,“ dodal Zauer.

Jaké jsou možnosti dodávek plynu?

Je možné, že díky ukrajinské krizi se znovu rozhoří diskuze o energetické bezpečnosti. První náznaky už zde jsou. Ministr obrany Martin Stropnický se nedávno vyjádřil, že si nedovede představit, aby za současných okolností dostavovali Temelín, tedy klíčovou českou elektrárnu, Rusové. „Rusko se tímto krokem (intervence ruských vojsk na Ukrajinu), posunulo z rodiny předvídatelných demokratických států a své zájmy uplatňuje prostředky, které lze považovat na nepřípustné a nepřijatelné,“ citoval ministra server Novinky.cz.

Podle Michaela Romancova bychom se vážné diskuzi o diverzifikaci energetických zdrojů měli nyní skutečně věnovat. „V opačném případě by se jednalo o hrubou chybu, která by v budoucnu mohla přerůst v katastrofu.“

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Teď možná říkají, že zdražení neočekávají. Za pár mě...
Jakub Adámek
26. 3. 2014, 13:35
Na Ukrajině byl proveden násilný nedemokratický přev...
tomserv
6. 3. 2014, 18:17
Na Ukrajině byl proden státní převrat a byl sesazen ...
Karel
5. 3. 2014, 23:51
putim sází v odchodu na kohoutek zda priskrtit či ne.
evangelia
5. 3. 2014, 08:03

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená