FinExpert.e15.cz

Zdraží americké hurikány české pojistky?

V těchto dnech mají zajišťovny napilno. Nedávno jejich zástupci jednali v Monte Carlu a poslední týden v říjnu se opět sejdou na svém dalším setkání v Baden-Badenu. Tématem těchto schůzek jsou obvykle podmínky obnovy zajištění. V letošním roce se však stejně často diskutovalo také o následcích letošních hurikánů Katrina a Rita. Mohou mít dopad také na náš pojistný trh?
Zdraží americké hurikány české pojistky?
Text pochází z tiskové zprávy České pojišťovny

Zdraží-li zajišťovny, pojistné vyletí nahoru

Ve svém přímém i nepřímém důsledku na něj mohou mít dopad značný. Z jednoduché úvahy lze totiž vyvodit, že pokud zajišťovny zaplatí pojišťovnám velký podíl na těchto škodách, budou uvažovat o navýšení zajistných sazeb i v příštím období, aby tak své ztráty kompenzovaly. Toho jsme ostatně byli svědky i po našich povodních v letech 1997 a 2002 a vzhledem k tomu, že zajišťovny působí celosvětově, promítne se tato skutečnost i na český trh.

Za vyšší cenou může být i nesprávná analýza rizika

Ve srovnání skutečných škod s modely, které předpovídají možný dopad katastrof se v souvislosti s posledními hurikány ukazuje, že jedním z nejslabších článků celého procesu analýzy rizika je právě oblast modelování. Už v Monaku zazněly hlasy, že publikované odhady před tím, než se hurikán přehnal nad New Orleans a skutečné škody po katastrofě se totiž od sebe značně liší. Např. většina modelů vůbec nepředpokládala, že dojde nejen ke škodám způsobeným samotným hurikánem, ale že se také zároveň protrhne přehrada. Podle názorů, které zazněly na jednání představitelů evropských i světových zajišťoven a pojišťoven, žádný z těchto modelů nedokáže komplexně určit, jak velký bude počet lidských obětí, jak velkou škodu napáchá stojící voda, jaké škody budou generovány z přerušení provozu, jaké budou náklady na odstranění sutin nebo jaký bude ekonomický dopad ekologických škod atd.

Součané analýzy jsou příliš historické

Dosud používané modely jsou totiž relativně statické, založené pouze na historických údajích, zkoumají omezený počet vlivů a veličin a vycházejí z výsledků měření, jejichž kvalita je často velmi nesourodá a vztahují se k poměrně krátkému časovému období. Potřeba co nejpřesnějšího mapování rizika prostřednictvím modelů bude generovat další vysoké náklady na jejich vývoj a následné využití v praxi. I tyto investice povedou ve svém důsledku ke zdražení zajištění, resp. pojištění.

V průběhu jednání v Monte Carlu zveřejnila ratingová společnost Standard and Poor´s seznam deseti zajišťoven, které umístila na takzvaném „credit watch“ s negativním výhledem do budoucna, a to se samozřejmě může projevit ve snížení jejich ratingu, který je v oblasti zajištění velmi kritickým a citlivým ukazatelem a který může z dlouhodobého hlediska zcela zásadním způsobem ovlivnit schopnost úspěšného fungování zajišťovny na trhu.

Pojistky se nejspíš změní

Co čeká pojistný trh v následujícím období? Z dlouhodobého hlediska se patrně dočkáme nejenom úpravy parametrů zajistných programů, ale s největší pravděpodobností dojde i ke změně struktury zajistného trhu. Pokud dojde k celosvětovému zdražení zajištění, může se tato skutečnost odrazit i v nárůstu cen přímého pojištění. Jaká bude reakce zajistného trhu se dozvíme už koncem října po jednání v Baden-Badenu.

Komentář redakce:

Pro změnu cen pojistného nemusíme chodit přiliš daleko. Pokud si vzpomenete na povodně v roce 1997, které měly za následek poměrně vysoká pojistná plnění (a pro pojišťovnu Morava byly dokonce i zničující), postupně všechny pojišťovny upravily pojistné sazby, resp. minimálně přehodnotily způsoby pojistného plnění při pojištění rizika povodně a záplavy.

Teroristický útok na budovy světového obchodního centra v New Yorku v roce 2001 měl rovněž za následek zvýšení sazeb zajistného a tím i zvýšení cen majetkových pojistek. Pojišťovna není sociální ústav a především chce vydělávat; sníží-li se jí zisk zvýšením ceny zajistného, musí ho pochopitelně zajistit jinou cestou, a tím může být vyšší pojistné nebo výrazně omezení plnění při určitých pojistných událostech.

Analýza: Pokud opravdu dojde k výraznému růstu zajistného, i naše české pojišťovny budou nuceny zvýšit pojistné sazby, minimálně u majetkového pojišťění. To se sazmozřejmě nestane ihned. Má-li klient pojišťovny pojistku na dobu určitou s automatickou obnovou (např. po jednom roce), může ho pojišťovna tlačit ke změně pojistné smlouvy, v krajním případě pojistku vypoví. Další variantou je výpověď pojistky v případě pojistné události; dojde-li k pojistnému plnění, pojišťovna pojistku po výplatě plnění vypoví. Tento způsob není však natolik nový a naše pojišťovny ho běžně používají. Pokud tedy uvažujete o majetkovém pojištění, nastává možná čas, kdy se vyplatí koupit pojistku (po pečlivém porovnání konkurenčních nabídek).

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená