FinExpert.e15.cz

Zdravotní pojišťovnu si pro novorozence nevyberete

Každý má ze zákona právo vybrat si zdravotní pojišťovnu.
Zdravotní pojišťovnu si pro novorozence nevyberete

U novorozence však rodiče možnost volby nemají. U které pojišťovny bude pojištěn novorozenec? Kdy můžete změnit jeho zdravotní pojišťovnu a jak dlouho platí zdravotní pojištění za maminku stát?

Volba zdravotní pojišťovny je na každém z nás. Zdravotní pojišťovnu můžeme změnit jedenkrát ročně, a to vždy k 1. dni následujícího čtvrtletí. Stačí se zaregistrovat u nové zdravotní pojišťovny a nově vybraná zdravotní pojišťovna potom provede odhlášení u naší staré zdravotní pojišťovny.

Novorozenec se však stává pojištěncem zdravotní pojištovny, u které je v den porodu pojištěna jeho maminka. Změnu zdravotní pojišťovny u novorozence lze provést až po přidělení rodného čísla v zákonném termínu.

Dítě musí rodiče zaregistrovat

Registrace novorozence ke zdravotní pojišťovně maminky dítěte je povinná a je potřeba registraci provést do 8 dní. Za nesplnění této povinnosti může být uložena rodičům příslušnou zdravotní pojišťovnou pokuta až do výše 10 000 Kč.

Zdravotní pojišťovny však k tomuto kroku v praxi přistupují výjimečně. Protože je dítě v nemocnici s maminkou, tak je registrace u zdravotní pojišťovny v rukou tatínka. Nejprve tedy otec dítěte vyřídí rodný list na příslušném Městském úřadu a následně se s rodným listem dostaví na příslušnou zdravotní pojišťovnu.

Jakou pojišťovnu si vybrat?

V současné době působí na českém trhu devět zdravotních pojišťoven, které mají omezené možnosti nabízet oproti konkurenci určité výhody, přesto nabízí jednotlivé zdravotní pojišťovny bonusy či akce, které mohou být pro některé klienty velmi zajímavé.

Pouze programy a výhody by však neměly být důvodem ke změně zdravotní pojišťovny. Je rovněž vhodné si zjistit, s kterými lékaři má nová zdravotní pojišťovna uzavřeny smlouvy, jaké jsou možnosti komunikace s novou zdravotní pojišťovnou, například přes internet, a dostupnost nejbližší pobočky.

I když se dneska dá spousta věcí vyřídit přes internet či telefon, některé záležitosti se nejlépe domluví osobní návštěvou – například příspěvek na lázně. Bližší kontaktní místo ocení i osoby samostatně výdělečně činné, které při výkonu výdělečně činnosti musí dodržovat určité povinnosti a jsou v častějším kontaktu se zdravotní pojišťovnou. Každoroční změna zdravotní pojišťovny není ideální, některé výhody zdravotních pojišťoven jsou určeny pro stálé klienty.

Vybrat lze z těchto zdravotních pojišťoven:

  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna – www.cpzp.cz
  • Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví – www.ozp.cz
  • Revírní bratrská pokladna - www.rbp-zp.cz
  • Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky – www.vozp.cz
  • Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky – www.vzp.cz
  • Zaměstnanecká pojišťovna ŠKODA – www.zpskoda.cz
  • Zdravotní pojišťovna MÉDIA – www.mediazp.cz
  • Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE – www.zpma.cz
  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR - www.zpmvcr.cz

Na co si dát při změně pojišťovny pozor?

Změna zdravotní pojišťovny je administrativně nenáročná, je však potřeba dodržet zákonný postup, aby nedošlo k nepříjemnostem, třeba předepsání penále. Osoby samostatně výdělečně činné musí při změně zdravotní pojišťovny v průběhu roku počítat s tím, že Přehled o příjmech a výdajích za uplynulý rok budou muset doručit oběma zdravotním pojišťovnám staré i nové.

Zaměstnanci musí změnu zdravotní pojišťovny nahlásit mzdové účetní svého zaměstnavatele, aby bylo zdravotní pojištění řádně a včas odvedeno správné zdravotní pojišťovně. Jesliže by zaměstnanec změnu nenahlásil, mohl by zaměstnavatel požadovat úhradu penále vyměřeného od zdravotní pojišťovny po zaměstnanci, který nesplnil svoji oznamovací povinnost.

Za maminku platí zdravotní pojištění stát

Během mateřské a rodičovské dovolené hradí zdravotní pojištění za maminku stát. Po skončení rodičovské dovolené může za maminku nadále platit zdravotní pojištění stát, jestliže bude maminka osobně a řádně pečovat alespoň o jedno dítě ve věku do 7 let nebo o dvě děti do patnácti let věku. Rodičovský příspěvek lze však nejdéle pobírat pouze do 4 let věku dítěte, pokud rodiče zvolí čtyřletou variantu, většina rodičů však volí tříletou variantu.
 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená