FinExpert.e15.cz

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra k reportáži TV Nova

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP MV) vydala prohlášení k reportáži TV Nova na téma smluv uzavíraných se zdravotnickými zařízeními. V reportáži byly zmíněny Nemocnice Most a Masarykova nemocnice Ústí nad Labem.

Podle vyjádření ZP MV jsou úhrady vykázané zdravotní péče realizovány na základě uzavřených smluv s jednotlivými zdravotnickými zařízeními a cenových dodatků k nim vždy na konkrétní pololetí. Tyto dodatky fakticky limitují objem úhrad zdravotní péče. Dodatky vycházejí ze schváleného zdravotně-pojistného plánu, odrážejí vývoj úhrad zdravotní péče ve srovnatelných obdobích minulých let s jistým navýšením a v případě Masarykovy nemocnice rovněž reagují na zprovoznění nových kapacit. S Fakultní nemocnicí Motol, která byla v reportáži také uvedena, nemá ZP MV cenový dodatek dosud uzavřen, jako s jedinou pražskou nemocnicí.

ZP MV navrhla Fakultní nemocnici Motol navýšení objemu úhrad ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 14 %, tj. o 20,0 mil Kč.), tento návrh nebyl nemocnicí akceptován a probíhají další jednání. Přesto pojišťovna pro 4. čtvrtletí 2004 navýšila této nemocnici měsíční zálohy ve srovnání se loňským 4. čtvrtletím o 2,5 mil Kč.

ZP MV ve svém prohlášení uvádí, že limitování objemu úhrad zdravotní péče zdravotnickým zařízením ze strany zdravotních pojišťoven je se systémem veřejného zdravotního pojištění spojeno od jeho vzniku a bez jeho aplikování by nebylo možno naše zdravotnictví ufinancovat. Záleží na každé nemocnici, jak s přidělenými finančními prostředky dokáže v průběhu pololetí hospodařit. ZPMV nicméně uznává skutečnost, že nemocnice jsou povinny pojištěncům ze zákona poskytovat neomezenou zdravotní péči.

Pojišťovna je připravena jednat o všech problémech ve vzájemných smluvních vztazích se zdravotnickými zařízeními, ale na druhé straně odmítá jednostrannou medializaci a zneužívání pojištěnců jako rukojmích pro další cenová jednání. V této souvislosti nechce předjímat kroky, které učiní, pokud konkrétní zdravotnické zařízení nedostojí svým smluvním závazkům, nebo bude-li mít jednostranně podaná informace v médiích prokazatelně negativní dopad do struktury a kvality kmene pojištěnců.

Zdroj: ZP MV

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená