FinExpert.e15.cz

Zdravotní pojištění: Není pojištěnec jako pojištěnec

Kteří pojištěnci přináší do kasy zdravotních pojišťoven nejvíce?
Zdravotní pojištění: Není pojištěnec jako pojištěnec

Příjmy zdravotních pojišťoven závisí na tom, kolik peněz od svých pojištěnců vyberou. Když rostou mzdy, klesá nezaměstnanost a daří se OSVČ, tak mají zdravotní pojišťovny vyšší příjmy, než v opačném případě. Pro zdravotní pojišťovny jsou nejlepšími pojištěnci výdělečně činní občané. Podívejme se, kolik činí příjmy na zdravotním pojištění zdravotních pojišťoven od jednotlivých skupin občanů.

Zaměstnanci

Pro zdravotní pojišťovny je jenom dobře, když má co nejvíce pojištěnců zaměstnanců. Zdravotní pojišťovna obdrží nejenom 4,5 % z hrubé mzdy zaměstnance, které jsou zaměstnanci sraženy z jeho výplaty, ale také 9 % z hrubé mzdy zaměstnance, které za zaměstnance odvádí jeho zaměstnavatel.Za odvod zdravotního pojištění je zodpovědný zaměstnavatel.

Praktický příklad – Pan Šedý má měsíční mzdu ve výši 25 000 Kč. Zdravotní pojišťovna inkasuje od zaměstnavatele pana Šedého na zdravotním pojištění v celkově 3 375 Kč, 1 125 Kč je zdravotní pojištění sražené panu Šedému z jeho hrubé mzdy a 2 250 Kč je zdravotní pojištění placené jeho zaměstnavatelem.

OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné odvádí ročně na zdravotním pojištění 13,5 % z vyměřovacího základu, tj. 50 % ze zisku za minulý rok. Při platbě zdravotního pojištění OSVČ však musí být dodržena minimální výše zdravotního pojištění, v roce 2011 je to částka 1 670 Kč.

Praktický příklad – Pan Modrý měl za rok 2010 zisk ve výši 300 000 Kč. Na zdravotním pojištění za celý rok 2010 zaplatí 20 250 Kč (13,5 % z 150 000 Kč), tj. měsíčně 1 688 Kč.

OBZP

Osoby bez zdanitelných příjmů odvádí každý měsíc na zdravotním pojištění své zdravotní pojišťovně 13,5 % z minimální mzdy. Již od roku 2007 tak je měsíční platba zdravotního pojištění pro OBZP stejná a činí 1 080 Kč měsíčně. Kdo je osobou bez zdanitelných příjmů?

Všichni občané, kteří nejsou zaměstnanci, OSVČ a ani za ně zdravotní pojištění neplatí stát. V praxi jsou tak nejčastěji OBZP: studenti starší 26 let, nezaměstnaní občané, kteří nejsou v evidenci úřadu práce nebo ženy v domácnosti, které nepečují řádně a celodenně o dítě do 7 let nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Pokud jste byli alespoň jeden den v měsíci v registru zdravotní pojišťovny vedeni jako zaměstnanec nebo OSVČ, tak nejste v daném měsíce evidováni jako OBZP. Aby byl občan veden v registru zdravotní pojišťovny jako OBZP, tak musí být v této kategorii být celý měsíc.

Když zdravotní pojišťovna nemá podklady pro zařazení pojištěnce do jiné kategorie, tak je automaticky zařazen jako OBZP. Zdravotní pojištění v Česku je povinné a musí jej platit každý občan. Jedinou možností, kdy občan zdravotní pojištění sám přímo neplatí, je přesunutí platby zdravotního pojištění na stát.

Praktický příklad – Pan Novák ukončil podnikání ke dni 4. února 2011, novou pracovní smlouvu uzavřel od 1. března. Pan Novák se neregistroval od 4. února do 1. března na úřadu práce, ale vycestoval na dovolenou. Pan Novák tedy bude v registru zdravotní pojišťovny za únor 2011 veden jako OSVČ a bude mít povinnost uhradit ještě za únor 2011 zdravotní pojišťovně do 8. března zálohu na zdravontím pojištění. Od března 2011 bude pan Novák v registru zdravotní pojišťovny veden jako zaměstnanec.

Státní pojištěnci

Každoročně docházelo ke zvýšení platy státu za státní pojištěnce, vládní úsporná opatření však znamenají, že i v roce 2011 dostanou zdravotní pojišťovny za státní pojištěnce měsíčně 723 Kč.

Stát platí zdravotní pojištění např. za nezaopatřené děti, poživatele důchodu, příjemce rodičovského příspěvku, uchazeče o zaměstnání, osoby závislé na péči jiné osoby. Státní pojištěnci znamenají pro zdravotní pojišťovny nejnižší příjem a současně nejvyšší výdaje, protože nejvíce čerpají zdravotní péči.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

"Nejhorší na světě je srážka s blbcem", říkala moje ...
DanC
12. 8. 2011, 07:02
Ještě je zřejmé, že nejlepší pojištěnec, je mladý, z...
Táňa
24. 4. 2011, 16:38
Dobrý den, věta je v pořádku. V případě, že ženy...
Petr Gola
22. 4. 2011, 09:10
Pane Golo, mohl by jste si ve větě: .....ženy v domá...
yaru
22. 4. 2011, 08:52
Tento článek ukazuje jak je celý systém výběru zdrav...
No
22. 4. 2011, 08:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená