FinExpert.e15.cz

Zdravá korekce?

Růstový trend byl nabourán, ale nešlo o nic dramatického a ve čtvrtek přišel opět růst. V tabákovém sektoru se růstovým katalyzátorem stalo rozhodnutí floridského soudu. Česká burza šla svou cestou a opět posilovala.

Převážně technologický index Nasdaq Composite 11. března uzavíral na hodnotě 1271,5 bodu. To bylo zatím letošní minimum. Od té doby ušel Nasdaq Composite pěkný kus cesty na sever. 15. května totiž Nasdaq končil obchodování na 1551,4 bodech, zatím letošním maximu. Jinými slovy, během několika týdnů si index připsal přes 22 %.

Růstový trend však byl nabourán minulý týden. Zejména pondělní obchodování se neslo ve znamení výprodejů. Investoři znechuceni dále se potápějícím dolarem využili pondělí k realizování předešlých zisků. Nasdaq oslabil o výrazná 3 % a spadl opět pod hranici 1500 bodů. Nejeden investor si jistě kladl otázku, zda je před dvěmi měsíci započatý růst u konce, či jde jen o krátkou korekci.

Tříprocentní pokles není sice příjemná věc, na druhou stranu ve srovnání s předešlými přírůstky nejde o nic dramatického. Důležité také je, že negativní nálada nepokračovala v dalších dnech. Indexy sice klesaly i v dalších dnech (ve středu zaznamenal Nasdaq čtvrtý pokles v řadě za sebou), ale oproti pondělnímu propadu šlo jen o minipoklesy. Navíc ve čtvrtek přišel opět růst. Neboli investoři se minulý týden spíše přikláněli k variantě zdravé korekce, která je jen pauzou před další rallye.

HP, Altria a Cisco
Z firemních zpráv se čekalo na výsledky počítačového obra Hewlett-Packard. Společnost reportovala za fiskální druhý kvartál (končící v dubnu) obrat 17,98 mld. USD při zisku 29 centů na akcii. Oba údaje překonaly očekávání analytiků, kteří předpokládali obrat 17,66 mld. USD a zisk 27 centů na akcii. Navíc společnost potvrdila výhledy na druhou polovinu fiskálního roku 2003, což je pozitivum. V reakci na výsledky akcie firmy přidaly ve středu přes 5 %.

Rušno bylo v tabákovém sektoru. Zde se růstovým katalyzátorem stalo rozhodnutí floridského soudu. Ten zrušil žalobu proti tabákovým firmám, které měly zaplatit 145 mld. USD. Hlavní tabákové firmy díky jeho rozhodnutí výrazně rostly, např. Altria Group téměř o 10 % za jediný den.

Z vydaných doporučení stojí za zmínku doporučení na Cisco Systems, kde analytici nemají moc jasno. Tentokrát Cisco upadlo v nemilost u analytiků Deutsche Bank, která nově radí akcie držet místo kupovat. Přitom ještě předminulý týden Cisco těžilo ze zvýšeného doporučení od Lehman Brothers. 

Doma: PX 50 nad 550
Ačkoliv byl začátek minulého týdne na zahraničních burzách ztrátový, česká burza se vydala vlastním směrem a opět posilovala. Z jednotlivých titulů se dařilo tabákové firmě Philip Morris, která těžila z růstu amerických tabákových firem. Ve čtvrtek se Philip Morris obchodoval nad hranicí 11 900 Kč za akcii, přitom ještě v pondělí se dala jedna akcii pořídit za 11 300. V případě dalšího posilování je jistější pozice redukovat. 

 

 

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená