To, že se stanete dědicem, ještě neznamená, že vám to přinese radost a vy si budete dědictví užívat. Zdědit můžete bohužel i dluhy. Ty totiž mnohdy vyjdou najevo až po skončení dědického řízení a pak už není cesty zpět.
Dle původní právní úpravy byla povinnost, v případě, že dědic přijal dědictví, uhradit dluhy pouze do výše nabytého dědictví. Podle nového občanského zákoníku platného od 1. 1. 2014 už je to jinak. Do pozůstalosti jsou zahrnuty veškeré dluhy v plné výši. Dědic je tak povinen uhradit celkové dluhy i nad rozsah nabytého dědictví, a to případně i ze svého majetku.
Jak vysoké sociální pojištění budou OSVČ odvádět v roce 2015?
Z tohoto důvodu bychom měli znát jak výši majetku zemřelého, tak výši jeho dluhů. Proto se zajímejte o dluhy zůstavitele již během jeho života. Pokud se rozhodnete, že nechcete dědit a tím se zbavit rizika odpovědnosti za dluhy, můžete se buď zřeknout dědického práva, nebo odmítnout dědictví.
Zřeknutí se dědického práva
Zřeknutí se dědického práva musí dědic již za života zůstavitele. A to uzavřením písemné smlouvy formou notářského zápisu mezi tím, kdo se rozhodne zříct dědictví a zůstavitelem.
Odmítnutí dědictví
Odmítnout dědictví můžete až po smrti zůstavitele. Budete vyzváni dědickým soudem, zda chcete dědictví odmítnout či ne. Rozhodnout se musíte do jednoho měsíce. Pokud máte bydliště mimo Českou republiku, prodlužuje se tato lhůta na tři měsíce. Soud může samozřejmě lhůtu prodloužit, pokud jsou k tomu pádné důvody. V případě, že tuto lhůtu nestihnete, nemůžete již dědictví odmítnout. Samozřejmě až na výjimky. Dědictví můžete odmítnout buď ústně do protokolu, nebo písemným podáním doručeným soudu. Pozor prohlášení již není možné odvolat.
Dávejte si také pozor na to, jak se chováte. Jestliže tvrdíte, že chcete dědictví odmítnout, ale začnete například používat automobil zůstavitele, soud vašemu odmítnutí nevyhoví.
Jestliže dědictví neomítnete, můžete se jej vzdát před soudem v řízení o dědictví ve prospěch druhého dědice (§ 1490 odst. 1). Učiní-li tak nepominutelný dědic, vzdává se tím také práva, aby dědili jeho potomci. Ovšem v případě, že zemřelý ve své vůli pověřil dědice příkazem, odkazem nebo jiným opatřením, které musí dědic splnit jen on sám osobně, je povinen i přes to, že se dědictví vzdá, toto opatření splnit (§ 1490 odst. 2).
Vyhraďte si soupis pozůstalostí
Díky němu budete odpovídat za dluhy zůstavitele jen do výše nabytého dědického podílu. Uplatnit výhradu soupisu pozůstalosti můžete do jednoho měsíce ode dne, kdy jste byl o tomto právu vyrozuměn. Nelze jej vyhradit dodatečně. Jestliže tedy dědic sepsal veškerou pozůstalost, bude povinen uhradit dluhy jen do výše nabytého dědictví. Soupis pozůstalosti většinou vyhotoví notář, v jednoduchých případech může být soupis pozůstalosti nahrazen společným prohlášením dědiců o pozůstalostním dědictví.
Pokud se najde dědic, který vědomě neuvede do soupisu pozůstalosti nějakou movitou věc (například obrazy, mince) a věřiteli se podaří prokázat její existenci, musí dědic dluhy uhradit v plné výši.