FinExpert.e15.cz

Zbavte se dluhů

Zkusili jste vzít kreditní kartu a rozstřihnout ji nůžkami? To je začátek cesty k oddlužení.
Zbavte se dluhů

Představte si, že jdete na přednášku, kde vás zbaví dluhů. „Dluh je špatný. Dluh je váš nepřítel. Zbavte se svých dluhů tak rychle, jak jen můžete,“ slyšíte z řečnického pultu, přičemž to hlavní teprve následuje. Mladý řečník vás vyzve k tomu, abyste se vymanili z otroctví. Ptáte se jak? Jednoduše! Vemte svoji kreditní kartu, nůžky a rozstřihněte ji „vejpůl“.

„Zatímco jsem před sebou držel svou zlatou kreditní kartu, asistentka mi s úsměvem podala nůžky. Slyšel jsem zvuk praskající umělé hmoty a do toho pár šokovaných výkřiků, zaúpění a několik lidí se dokonce rozplakalo,“ vypráví v knize autor Garrett Sutton, který školení zažil v osmdesátých letech. Od té doby se svět kreditních karet zcela změnil. Dluh není automaticky špatný či otrocký. O tom, jak přeměnit špatné dluhy na dobré, je kniha poradce Bohatého táty Garretta Suttona.

Když je půjčka lepší než šetření

Spojené státy jsou nejzadluženější zemí na světě, ačkoliv se je snaží dohnat i některé evropské státy jako Řecko, Španělsko a možná časem i Česká republika. Dluhy – hypotéky a spotřebitelské úvěry jištěné nemovitostmi – zapříčinily i světovou hospodářskou krizi, kterou prožíváme a která nás ještě nějaký čas bude provázet. Kdy jindy je potřeba dozvědět se o tom, jak fungují úvěrové společnosti, zajistit si co nejnižší úrok a vymanit se z pout špatných dluhů?

Podle Garretta Suttona je snadnější získat ty špatné dluhy. Banky a úvěrové společnosti je poskytují rády, protože jsou snadno vymahatelné. Stačí na dlužníka poslat exekutora, a pokud i přesto nezaplatí, tak rozprodat jeho veškerý majetek za zlomek tržní ceny. Jaké jsou rady při pořizování úvěrů? Špatný úvěr od dobrého lze rozeznat snadno. Dobrý vám přináší každý měsíc pozitivní tok peněz. Může jít o podnikání či pronájem nemovitosti. Typicky špatný dluh je půjčka na nové auto – peníze vám odčerpává dluh a další musíte vydávat za pojištění, palivo a opravy.

Kouzelným slovem při získávání úvěru je bonita. Jakékoliv negativní záznamy v rejstříku dlužníků vám přidají desetinky či celá procenta úroku navíc. Ve Spojených státech bonita nerozhoduje jen o úvěrech, ale i třeba o připojení elektřiny, plynu či poskytování různých služeb. Pokud klient platí pozdě, musí počítat s tím, že po něm všichni budou chtít zálohy dopředu.

Na druhou stranu Garrett Sutton tvrdí, že je někdy lepší si půjčit než šetřit. Gurrett Sutton to vysvětluje na příkladu rozjezdu podnikání či koupi nájemní nemovitosti. „Jak dlouho by vám trvalo našetřit sedm milionů dolarů? Většina lidí považuje nastřádání sedmi milionů dolarů za nemožné. Pak se zeptám Kim Kiyosakiové, jak dlouho jí trvalo, než si půjčila sedm milion dolarů na nájemní nemovitost. Půjčku dostala asi za dva týdny. Byla to tak výhodná realitní investice, že jí peníze chtělo půjčit hned několik bankéřů,“ vysvětluje v knize.

Klepněte pro větší obrázekKniha Jak se zbavit dluhů
Garrett Sutton
Předmluva Roberta Kiyosakiho
Nakladatelství Pragma, 2010
240 stran, 248 Kč
www.pragma.cz

 

Zbavte se dluhů krok za krokem

Krok 1: Přestaňte hromadit špatné (spotřebitelské) dluhy. Cokoliv koupíte na kreditní kartu, musíte do konce měsíce úplně splatit. Výjimky neexistují.

Krok 2: Sestavte si seznam svých spotřebitelských (špatných) dluhů. Ten zahrnuje všechny kreditní karty, půjčky na auto, studijní půjčky, půjčky na modernizaci bytu nebo domu a jakékoliv další dluhy, které jste si pořídili. Na tento seznam můžete také zařadit svou hypotéku.

Krok 3: Ke každé z položek přiřaďte tři sloupce: dlužná částka (aktuální zůstatek), minimální měsíční splátka, počet měsíců, po které dluh ještě budete muset splácet. Do každé kolonky uveďte příslušný údaj. To, jak dlouho budete svůj dluh ještě splácet, zjistíte jednoduše: vydělíte dlužnou částku minimální měsíční platbou. Ale počítejte s tím, že vydavatelé kreditních karet snižují měsíční splátky. Současně s tím, jak se snižuje váš dluhový zůstatek, snižují se i vaše měsíční splátky, takže to ovlivňuje vaše počty.

Krok 4: Oznámkujte si každý dluh v závislosti na počtu měsíčních splátek. Jedničkou oznámkujte dluh, který budete muset splácet nejkratší dobu, dvojkou ten, který budete splácet v pořadí druhou nejkratší dobu a pokračujte až k nejvyššímu počtu měsíců. To je pořadí, v jakém se vypořádáte s různými dluhy. Začněte s dluhem s nejnižším počtem měsíčních splátek, protože svého prvního vítězství nebo úspěchu v tomto plánu chcete dosáhnout co nejrychleji. Jakmile se jednou zbavíte své první kreditní karty (nebo dluhu), začne vám na konci tunelu svítat světlo.

Krok 5: Zajistěte si dodatečné příjmy od 150 do 200 dolarů (přibližně tři až čtyři tisíce korun) měsíčně. Pokud se vážně snažíte zbavit dluhů, ba co víc, stát se finančně nezávislým, potom pro vás získání peněz navíc nebude tak složité. Upřímně, pokud nedokážete měsíčně vydělat navíc dalších 150 dolarů, potom jsou vaše šance na to, abyste se stali finančně nezávislými, opravdu malé.

Krok 6: Plaťte minimální měsíční splátky z každého dluhu, který jste na seznam zařadili, s výjimkou toho, co je na prvním místě. Abyste se zbavili svého prvního dluhu, posílejte na účet minimální splátku plus dalších 150 až 200 dolarů (asi tři až čtyři tisíce korun) k tomu. Pokračujte v tom každý měsíc, dokud svůj první dluh nesplatíte. Pak ho vyškrtněte ze svého seznamu.

Krok 7: Gratulujte si!

Krok 8: Plaťte minimální měsíční splátky z každého dluhu, který jste na seznam zařadili, s výjimkou toho, co je na druhém místě. Tento dluh splácejte minimální částkou navýšenou o celkový objem peněz, kterým jste spláceli svůj první dluh. Dejme tomu, že jste na svůj dluh číslo jedna posílali minimální měsíční splátku ve výši čtyřiceti dolarů a k tomu jste přidali dalších 150 dolarů, takže jste každý měsíc platili 190 dolarů. V případě, že na dluhu číslo dva máte minimální splátku padesát dolarů, budete teď měsíčně platit oněch padesát dolarů plus 190, to znamená celkem 240 dolarů. Po splacení každého dluhu vezměte celkový objem peněz, kterým jste ho spláceli, a přidejte ho k minimálním měsíčním splátkám dluhu následujícího, a tak se dostanete k výsledné měsíční splátce. Nestačíte žasnout, jak rychle se budou vaše splátky sčítat a jak rychle se zbavíte všech kreditních karet, půjček na auto a dalších dluhů. Pokračujte v tomto postupu tak dlouho, dokud nesplatíte všechny dluhy na svém seznamu.

Krok 9: Gratulujte si znovu!

Krok 10: Teď bude dost podstatnou roli hrát výše vaší splátky, kterou jste umazávali svůj poslední dluh. Pokračujte v odevzdávání této částky každý měsíc. S tou výjimkou, že místo toho, abyste ji odevzdávali svým věřitelům, budete ji posílat sobě, a budovat tak rezervní finanční fond, abyste mohli začít investovat. Jste na cestě k tomu, stát se bohatým!

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Přejeme si, aby rozdávat půjčky, na které se někdy, ...
LARRY BUKNOR
5. 9. 2014, 03:12
Hm...
Pavel
29. 4. 2010, 23:44

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená