FinExpert.e15.cz

Zavíráme i poslední banky ve městě, ozývá se z Británie

Praha, 20. května 2014

Velká Británie prochází obdobím malé bankovní revoluce, jejíž příčinou je rozmach mobilního bankovnictví, uvedla Asociace britských bankéřů. Užívání bankovních aplikací v Británii se za poslední rok zdvojnásobilo. Končí kvůli tomu desítky poboček. 

„Optimalizace“ nejsou ušetřeny ani tradiční velké banky v České republice. Za minulý rok zrušily téměř 20 poboček a propustily přes 900 zaměstnanců. 

Zákazníci v Británii provedou denně 5,7 milionu transakcí prostřednictvím mobilních telefonů a jiných mobilních zařízení. “Máme tu úžasnou revoluci ve způsobu, jakým lidé používají svoji banku,” řekl BBC šéf Asociace britských bankéřů Anthony Browne.

V důsledku toho velké banky zavírají desítky svých poboček. Royal Bank of Scotland v dubnu oznámila, že je nucena uzavřít 44 svých kamenných poboček, z nichž 14 jsou “poslední bankou ve městě”. 

„Svět se změnil“

V roce 2010 přitom banka slibovala, že žádné pobočky zavírat nebude. “Svět se od té doby změnil,” komentoval mluvčí Royal Bank of Scotland. Finanční transakce přes pobočky se podle něj za poslední čtyři roky snížily o 30 procent. Zákazníci této banky, kterých se tyto změny dotknou, budou obslouženi pojízdnou dodávkou, ostatní budou moci využít místních poboček pošty. 

Stejně tak britská banka Barclays oznámila, že plánuje v příštích letech zrušit 19 000 pracovních míst, z toho 10 000 ve Velké Británii. 

 „Mobilní technologie představuje zlom v komunikaci s bankou. Donutila banky komunikovat jednoduše a na malém prostoru displeje telefonu, což více prospělo vzájemnému porozumění. Mobilní technologie považuji za hnací motor současného retailového bankovnictví,“ říká šéfredaktor serveru Finparáda.cz Zdeněk Bubák.

“Zákazníci preferují služby, které jim zjednoduší a urychlí komunikaci s bankou i spravování financí. S bankovní aplikací mohou kromě klasických služeb také platit faktury pomocí skenování faktur nebo QR kódů, mohou si vyhledat nejbližší bankomaty pomocí ATM lokátoru, nastavit platební limity, dočasné blokování karet nebo internetové platby,” dodává František Cimbálik, specialista mobilního bankovnictví online banky Zuno. 

Do mobilního bankovnictví postupně proniká čím dál tím více produktů, v některých bankách je přes ně možné zřídit si cestovní pojištění nebo bezúčelný úvěr. “Měsíčně registrujeme 150 000 přihlášení a uskutečňujeme na 12 000 plateb,” uzavírá Cimbálik.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená