FinExpert.e15.cz

Zatímco ekonomika se zotavuje pomalu, pojistné podvody strmě rostou

Praha, 4. srpna 2010

Generali odhalila v první polovině letošního roku pojistné podvody za více než 35 milionů korun. Celkový účet může být vyšší, protože řada z nich ještě nebyla uzavřena a je v šetření. Za prvních šest měsíců letošního roku jsme na vyšších číslech než za celý loňský rok, kdy Generali odhalila pojistné podvody za 32 milionů korun. Bude-li tento trend pokračovat, můžeme na konci roku očekávat více než 100% nárůst pojistných podvodů v meziročním srovnání. V porovnání s rokem 2008, kdy částka činila 11,5 milionů korun, by výše prokázaných škod u pojistných podvodů vykázala meziroční nárůst 600% ! Uvedená čísla potvrzují předpokládaný scénář růstu pojistných podvodů v souvislosti s ekonomickou krizí.

Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14% všech hlášených pojistných událostí vykazuje příznaky pojistného podvodu, přičemž údajně až 35% pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést.

Z celkového počtu pojistných podvodů, které detektivové Generali odhalili za první pololetí letošního roku, spadá 47% případů do oblasti havarijního pojištění. Na dalších místech je s 29% povinné ručení a s 20% pojištění majetku. Zbývající 4% odhalených pojistných podvodů spadají do ostatních oblastí pojištění.

I nadále zůstávají nejfrekventovanější pojistné podvody u pojištění motorových vozidel, kdy se klienti snaží fingovat dopravní nehody nebo se pokoušejí předkládat nadhodnocené faktury za opravu vozidla, na jejichž základě žádají větší odškodnění.

Zajímavé srovnání nabízí pojistné události motorových vozidel do a nad 100 tisíc korun, u kterých je povinná asistence policie. Z interních statistik vyplývá, že v Generali připadá na jednu pojistnou událost s povinnou asistencí policie přibližně 20 pojistných událostí, které lze vyřešit bez její přítomnosti. V roce 2009 činil tento poměr 1:16. Zvyšování limitu pro povinné hlášení dopravní nehody policii zároveň snižuje prevenci směřující k omezení pojistných podvodů. Přivolat policii k fingované dopravní nehodě je schopen jen velmi úzký počet zpravidla „ostřílených“ pachatelů.

Lidé, kteří se o pojistný podvod pokusí, si možná ani neuvědomují, že se jedná  o trestní čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 12 let. V případě jeho prokázání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na „objasňovací“ dopis, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena.

Příklad :

Klient hlásí škodu z havarijního pojištění a při komunikaci s pracovnicí kontaktního centra se dozvídá, že v době pojistné události neměl vozidlo havarijně pojištěno. Na základě této informace rychle ukončuje hovor s tím, že si vlastně není jistý, kdy se nehoda stala. Následně volá za několik dnů a hlásí stejnou škodní událost s jiným datem a to den uzavření havarijního pojištění, které si mezitím sjednal.

 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená