FinExpert.e15.cz

Zateplení přinese úspory

Jedním z titulů, na které lze čerpat finance ze zatím nejmasivnějšího dotačního programu úspor energií Zelená úsporám, je zateplení budov.
Zateplení přinese úspory

Program počítá s dvojí verzí tohoto opatření – komplexní zateplení vnějšího pláště budovy anebo dílčí zateplení její části. Získat přitom lze až 1950 Kč na metr obytné plochy. Jaké jsou ale současné možnosti zateplování?

Přednost má vnější izolace

Pokud jde o zateplování celé stavby, je nejvhodnější zvolit systém vnějších izolací, který je nejúčinnější a také nejlépe realizovatelný. Zateplení ze strany interiéru se nedoporučuje zejména proto, že je často příčinou vlhnutí kvůli kondenzaci par, vzniku tepelných mostů apod. Většinou se tedy používá varianta vnějšího zateplení zdí, a to kontaktním systémem. Vzhledem k tomu, že v případě zateplení celého domu jde o nemalou investici a co nejvyšší funkčnost spolu se životností je velmi žádoucí, je nutné tuto problematiku svěřit odborníkům. Pro přidělení dotace je účast pověřeného znalce navíc nutnou podmínkou (viz www.zelenausporam.cz). Cesta přes amatérské „oblepení“ stavby jakoukoli izolací tedy nevede.

Co má systém splňovat

Jaké jsou ale požadavky na funkční izolační systém? Především je třeba dodržet několik základních pravidel – celé zateplení musí tvořit souvislý obal stavby, je nutné si uvědomit, že výsledný efekt je velmi závislý na kvalitě detailů a že účinnost tepelné izolace se snižuje s její vlhkostí. Při volbě vnější izolace pak máme dvojí možnost – kontaktní nebo bezkontaktní (provětrávaný) systém.

Kontaktní varianta

Elegantní a účinné jsou kontaktní omítkové izolační systémy, které nenaruší původní ráz fasády, jejich povrch totiž tvoří omítka. Hlavní výhodou jejich aplikace je plošné zateplení celé fasády, které zabrání vzniku jakýchkoli tepelných mostů. Tepelná izolace je u tohoto systému přímo spojena s původním zdivem a omítkovou vrstvou. Doporučené tloušťky izolace pro zateplení fasád kontaktním omítkovým způsobem jsou asi 10 cm. Pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů se ale tato vrstva zesiluje až na 30 a více centimetrů.

Současné kontaktní tepelně izolační systémy zaručují nižší stavební i provozní náklady. Jednou z jejich výhod je možnost navržení menší tloušťky stěn a použití menších topných těles. Výše úspor při vytápění pak může činit až 40 % z nákladů a zateplením lze uspořit až desetitisíce korun ročně.

Provětrávaná izolace

Druhou variantu vnější izolace stavby představují bezkontaktní fasády (zavěšené provětrávané), které se dobře hodí pro dodatečné zateplování malých rodinných domků. Pro aplikaci provětrávaného systému je třeba vytvořit před fasádou konstrukci, do níž se izolační desky vkládají. Držáky nebo profily zajišťují spojení mezi zdí a fasádním obkladem, jako nosná konstrukce se používá např. vodorovný dřevěný rošt, do nějž se vkládají izolační desky. Obklad těchto fasád je možno provést ze dřeva, eternitu, kovu, plastu, keramiky nebo kamene. Mezi tepelnou izolaci a obklad se navrhuje provětrávací mezera, která zajišťuje odvádění případné vlhkosti z izolace.

Volba materiálu

Nejpoužívanějšími a osvědčenými materiály jsou polystyren nebo minerální vata, které mají přibližně stejné izolační vlastnosti. Ze statistických údajů vyplývá, že v současnosti se v Evropě ve více než 85 % aplikuje kontaktní fasádní systém na bázi polystyrenu. Minerální vata převládá zejména u vyšších objektů, kde její použití předepisuje legislativa z důvodu větší požární bezpečnosti.

Omítka systém uzavře

Poslední součástí realizace vnějšího zateplení je omítka, která ale zdaleka nemá pouze estetickou funkci. Omítka celý izolační systém uzavře a je proto nutné, aby její provedení bylo bezchybné, ovlivní to jednak funkci systému, jednak jeho životnost. V současnosti se užívají minerální omítky, které jsou v porovnání s akrylátovými, silikátovými či silikonovými levnější, ale dodávají se pouze v bílé barvě. Drahé silikonové omítky mají ve srovnání s ostatními typy nejlepší vodoodpudivé vlastnosti a nešpiní se. Silikátové a akrylátové omítky z hlediska ceny i kvality představují optimální řešení.

Správná realizace fasádního izolačního systému vyžaduje sledování dalších souvislostí a detailů – přípravu stavebního podkladu, výměnu oken, řešení podezdívky, napojení fasády na keramické obklady, detaily okenních a dveřních špalet atd. Jako nejlepší řešení se proto jeví výběr realizační firmy se spolehlivými referencemi a hlavně volba certifikovaného izolačního systému některé ze solidních firem.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená