FinExpert.e15.cz

Zaslouží si manažeři své platy?

Vysoce postavení manažeři si podle mnohých nezaslouží své vysoké platy a odměny. Ve vyspělých zemích je však odměňování důkazem schopností člověka a bere ohled na výsledky respektive přínos, jak pro společnost pracuje a na riziko, které na sebe bere. Pokud tedy společnost negeneruje zisk pro akcionáře, manažer na odměny nedosáhne.
Zaslouží si manažeři své platy?

Ve světě je výše platu odměnou za riziko, které jednotlivci při dosahování úspěchu podstupují. Platy vrcholových manažerů jsou plně srovnatelné s odměnami herců, zpěváků nebo další odvětví showbusinessu. Podle návrhu ČSSD měli manažeři, jejichž společnost je obchodována na Burze cenných papírů v Praze odtajnit své odměny. Nestalo se tak

Platy jsou zasloužené, říkají odborníci
„Pokud je management firmy úspěšný v zahraničních akvizicích nebo dokáže zvýšit hodnotu akcíí o několik desítek procent, zhodnocuje akcionářům jejich investice.  Pro tento případ má většina moderních firem vytvořené modely dlouhodobých pobídkových plánů pro vrcholové manažery, ve kterých je významná část finanční odměny navázána přímo na hospodářské výsledky či cenu akcií firem, které řídí a spravují“ , říká Martin Mácha výkonný ředitel společnosti Mercer v České republice.

Možný problém může nastat pouze v otázce přiměřenosti platů některých manažerů, kteří neřídí společnost tak úspěšně, přesto si ročně odnášejí vysoké odměny. V minulosti bylo právě toto problémem řady českých státních nebo polostátních podniků. V současné době ale i společnosti se státním podílem vykazují velice slušné výsledky.

Například energetický gigant ČEZ v roce 2004 úspěšně expandoval a zaznamenal nárůst ceny akcií o 134 %. Podle osloveného analytika ze společnosti Cyrrus byl stejně jako ČEZ i například Český Telecom v loňském roce úspěšný. Stal se nejvýkonnějším telekomunikačním operátorem ve střední Evropě, jeho provozní zisk vzrostl o 22 % a hodnota akcíí rostla o 27 % (včetně dividend). „Management České Telecomu nastartoval úspěšný transformační program a dynamika růstu v řadě oblastí je velká“ doplňuje Petr Bartek ze společnosti Cyrrus. 

V povědomí české veřejnosti jsou bohužel stále tzv. zlaté padáky, tedy bohaté odchodné manažerů, pod jejichž vedením banky a podniky krachovaly. Veřejnost ale často nevnímá odpovědnost manažerů za miliardový majetek.

Diskuse Myslíte si, že platy vysoce postavených manažerů jsou zasloužené? Vyjádřete svůj názor v diskusi.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená