FinExpert.e15.cz

Zaskočte si do Skotska

Ať už do Skotska pojedete kdykoli, máte velkou šanci, že proměnlivé počasí prověří připravenost vašeho šatníku. Vaše finance však budou po přečtení tohoto článku na cestu dostatečně připraveny .
Zaskočte si do Skotska

Nejlepší doba pro cestu je mezi květnem a zářím, i když z hlediska vhodného počasí můžete risknout i duben a říjen. V případě, že máte namířeno na srpnový Mezinárodní festival v Edinburghu, zajistěte si ubytování hodně dopředu nebo jej hledejte třeba v cca 70 km vzdáleném Glasgow.


Fakta

Rozloha: 78 772 km2, tedy jen o cca 100 km2 menší než ČR. Obyvatel: cca 5 milionů. Nejnižší/nejvyšší bod: Atlantský oceán 0 m / Ben Nevis 1 343 m (i nejvyšší bod Velké Británie).

Vlajka
Klepněte pro větší obrázek Jedna z nejstarších národních vlajek světa (pravděpodobně z 8. století) je nazývána Kříž sv. Ondřeje podle jednoho z prvních následovníků Ježíše Krista považovaného za skotského národního světce


 

Od letadla po autobus

Coby občan členského státu EU můžete pobývat ve Skotsku až po dobu 90 dní jako turista. Potřebujete jen platný cestovní doklad, což může být nejen pas, ale i občanský průkaz. Přihlašovací povinnost pro české občany neexistuje a ani povinná směna valut není vyžadována.

Zřejmě nejrychlejší a přitom relativně levnou možností dopravy do Skotska jsou v dnešní době nízkonákladové letecké společnosti. Z Prahy do Glasgow létá pětkrát do týdne společnost FlyGlobeSpan, přičemž za jednosměrnou letenku na polovinu června objednávanou v půlce dubna byste dali zhruba 90 eur včetně všech poplatků. Let tam i zpět by vás tedy stál asi 5 300 Kč.

Můžete jet i autem, ale počítejte s cestou dlouhou 1 900 kilometrů (Praha–Edinburgh), kdy jen za benzin na jednu cestu zaplatíte asi 4 000 Kč. K tomu přičtěte silniční poplatky a vyjde vám, že automobilem má smysl jet jedině když vůbec nespěcháte a pojedete přinejmenším ve dvou.

Dobrou možností jsou autobusové linky, ovšem počítejte s přestupem. Základní zpáteční jízdenka jen do Londýna vás bude u společnosti Eurolines stát 3 700 Kč. O něco levněji jezdí do Velké Británie společnosti Student Agency, Capital Express a Kingscourt Express.

Kde neradi skotskou ...

Ve Skotsku se používá společná měna Velké Británie – libra šterlinků, která se dělí na sto pencí. Bankovky jsou přitom emitovány nejen v Anglii, ale i v národní skotské variaci, o což se stará několik místních bank. Tyto bankovky jsou plnohodnotnou variantou tradiční anglické měny a nebudete mít nejmenší problém platit s nimi i v anglických obchodech v oblasti jižně od skotsko-anglických hranic. Ve zbývajících částech Velké Británie vám je ovšem vezmou jen v bankách a mimo území Velké Británie se jich nezbavíte vůbec. Proto veškerou „místní“ měnu raději rovnou utraťte.


Více informací na


Směnárny podle představ

Jestliže máte o Skotech představu vybudovanou na základě četných vtipů narážejících na přílišnou spořivost až hamižnost, zkušenosti z místních směnáren by vás v ní mohly utvrdit. I když jsou uváděné kurzy velmi rozumné, málokdy se rovnou dozvíte, že kromě toho musíte zaplatit ještě různé poplatky a příplatky. Proto se hned na začátku jednání přesvědčte, kolik přesně budete směnárníkovi platit. Výjimkou jsou směnárny na mezinárodních letištích – nejenže v nich často dostanete lepší kurz než v některých bankách bez nutnosti platit zvláštní poplatek, ale dokonce vám zcela bez poplatku vymění cestovní šeky denominované v librách.


Ačkoli je hotovost nejpoužitelnější peněžní formou, určitě s sebou vezměte ještě přinejmenším debetní či kreditní kartu, kterou můžete ve Skotsku používat pro výběr hotovosti v bankomatech i platby v obchodech (na konkrétní možnosti použití se informujte ve vaší bance).  Hodit se mohou i zmíněné cestovní šeky, které sice můžete uplatnit na nejméně místech, ale při správném používání jsou velmi bezpečnou formou uchovávání financí na cestách.

V Edinburghu a „zapadákovech“ nejdráž

Nejdražším místem je Edinburgh a obecně vysoké ceny jsou i v horách a na ostrovech, kde je přísun základních potravin a dalšího zboží nákladný. Například benzín stojí na ostrovech až o 0,2 libry víc než ve středním Skotsku. I mimo tyto oblasti ovšem budete muset z kapsy vytáhnout přinejmenším 20 liber denně a to za předpokladu vaší neobyčejné skromnosti. Pravděpodobnější je útrata do 40 liber, která vám umožní spát v penzionech a aspoň jednou za den se najíst v restauraci.

Na divoko s rozumem

Nejlevnějším způsobem ubytování je jako všude jinde přespávání ve volné přírodě. Skotská vrchovina je stvořená pro idylické okamžiky s lahví pravé skotské v ruce. Abyste se nemuseli bát, že na vás v takové chvíli vtrhne majitel pozemku s nesmlouvavým požadavkem na vyklizení, dbejte několika základních pravidel. V prvé řadě se vždy snažte najít majitele půdy, na níž se chystáte kempovat a vyžádejte si od něj povolení. Kempujte co nejdál od obydlených budov a cest a obecně se chovejte na místě tak, aby po vás následujícího rána zůstalo co nejméně stop. Bez povolení nerozdělávejte otevřený oheň, nestavte stan na zemědělských plochách a nelámejte zelené porosty.

Přespat můžete i v oficiálním kempu, kde místo pro stan stojí 4–12 liber na noc. Místní zvláštností jsou takzvané bothies, camping barns a bunkhouses. Bothie je prostý přístřešek, kde se za přespání neplatí, ve dvou druhých budete za noc muset dát cca 5, resp. 8 liber. Ve všech zařízeních budete potřebovat vlastní spací pytel, karimatku a potřeby na vaření. Bunkhouse má často topení, matrace a někdy i kuchyňku.

Pro skromné i náročnější

Další možnosti levného ubytování zahrnují rozsáhlou síť hostelů (viz www.shya.org.uk), kde přespíte za částky od 10 do 15 liber, což se mění nejen podle místa a kvality hostelu, ale také podle sezóny. Nejvyšší ceny jsou stanoveny v létě. Od konce června do začátku září můžete přespat i na některé ze studentských kolejí, kde za jednu osobu požadují 18–25 liber a v ceně je i snídaně.

Solidní standard ubytování v soukromí představují tradiční britské B&B (Bed&Breakfast), kde je do ceny vždy automaticky zahrnuta snídaně. Nejlevnější přespání v B&B v pokoji bez vlastní koupelny pořídíte za 13–18 liber. Na přenocování si můžete vybrat i některý z penzionů s cenami cca 15–30 liber za osobu a noc (opět se snídaní). Cenově na opačném pólu stojí luxusní hotely, často přebudované panské usedlosti, kde je ovšem cena pro jednoho nocujícího určena minimální částkou šedesáti liber.

Bez pojištění ani krok

Počítejte s tím, že léky, stomatologickou péči a služby optiky si ve Velké Británii budete muset hradit z vlastní kapsy, a proto případné problémy v těchto oblastech řešte včas doma. Před odjezdem si pořiďte formulář E 111 nebo Evropský průkaz zdravotního pojištění, který budete potřebovat v případě neodkladného lékařského ošetření.

Skotské cestování

Letadlem

Letecká doprava je v případě této země nákladným způsobem přesunu na relativně krátké vzdálenosti. Nezbytná je jen v případě cestování do odlehlých ostrovních částí jako jsou Vnější Hebridy, Orknejské ostrovy a Shetlandy. Pro představu – z Glasgow/Inverness se dostanete do Kirkwall na Orknejských ostrovech za cca 150/100 liber. Let z Edinburghu do Sumburgh na Shetlandech stojí minimálně 150 liber. Hlavními vnitrostátními dopravci jsou British Airways, British Midland a Highland Airways.

Vlakem

Skotská železniční síť je dostatečně rozsáhlá, abyste se mohli vlakem dopravit mezi většími městy, ale nedostačuje pro cesty do odlehlejších horských oblastí. Pokud je pro vás jízda vlakem víc než jen přesun z bodu A do bodu B, jeďte z Glasgow do Fort William  Mallaig nebo z Inverness do Kyle of Lochalsh – jde o dvě z nejkrásnějších scénických tras na světě. Výbornou nabídkou je Scotland Travelpass, který vám za 79 liber dává možnost neomezeného cestování po železnici i v některých autobusových spojích ve čtyřech z osmi po sobě jdoucích dní. Dostupná je i varianta pro 8 z 15 dní za 99 liber.

Autobusem

Hlavním vnitrostátním dopravcem jsou Scottish Citylink. Výhodná je jejich permanentní jízdenka pro všechny spoje platná po tři po sobě jdoucí dny, která stojí 33 liber. Využít můžete i permanentky pro 5 z 10 dnů za 55 liber nebo pro 8 z 16 dnů za 85 liber. 

Autem

Jestliže nepodstoupíte náročnou cestu autem z ČR a přesto byste alespoň na některé části cesty chtěli využít automobilovou dopravu, můžete si za cca 120 liber na týden půjčit automobil nejnižší třídy. Tato možnost je ovšem otevřená jen řidičům ve věku 23–65 let. Pokud chcete cestovat na odlehlé ostrovy, výhodnější pro vás bude pronajmout si auto až tam než dopravovat vypůjčený vůz trajektem. Podrobné informace o silničních pravidlech, cenách benzinu a mýtném najdete na www.uamk.cz/ti.

Kurzy měn

1 GBP = cca 1,82 USD
1 GBP = cca 1,48 EUR
1 GBP = cca 43 Kč

Vyslanectví

Velvyslanectví Velké Británie v ČR
Thunovská 14, 118 00 Praha 1
provozní hodiny: Po–Pá 8.30–12.30, 13.30–17.00  
tel.:  257 402 111
fax:  257 402 296

Honorární generální konzulát ČR
12A Riselaw Crescent, Edinburgh
provozní hodiny: St 9.00–12.00
tel., fax:  +44 131 / 447 95 09
e-mail

Pozn.: Velvyslanectví ČR je v Londýně, 26, Kensington Palace Gardens, tel.: +44 20 / 724 311 15, e-mail

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Skotské libry lze vyměnit v ČR
Patrik Chrz
27. 5. 2007, 09:32

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená