FinExpert.e15.cz

Zaměstnavatelé preferují smlouvu na dobu určitou

Práva zaměstnanců jsou vysoká a optimalizovat počet pracovníků je pro zaměstnavatele těžké. Smlouva na dobu určitou způsobuje stres a nejistotu pokračování práce.
Výpovědní lhůty jsou dlouhé a zaměstnavatel je samozřejmě povinen vyplácet zaměstnanci mzdu i ve výpovědní lhůtě, mimo to, že důvody výpovědi jsou většinou taxativně vyjmenovány v zákoníku práce. Odbory mají v evropských zemích silnou pozici. Zaměstnavatelé proto využívají při personálním řízení společnosti uzavírání smluv na dobu určitou (patří sem např. i dohody o vykonávané činnosti).

Pro úspěch jsou nejdůležitější kvalitní pracovníci

Ekonomický růst zažívají společnosti, kde jsou vzdělaní a kvalifikovaní zaměstnanci. Tyto společnosti vždy určují potom trendy ve svém oboru a vyšší mzdové náklady jsou firmě nesčetněkrát vráceny vyššími tržbami. Zkušení pracovníci mají vyšší produktivitu práce a podílejí se na zlepšování a zrychlování výroby. Pro výrobu produktů s vysokým podílem nových technologií je vždy zapotřebí to nejdůležitější – schopní zaměstnanci. Rozhodující podmínkou konkurenční schopnosti v dnešním propojeném světě je inovace, kvalita a rychlost servisu a především rychlost reakce firem na společenské změny.

Jedním z předpokladů pro udržení kvalitního zaměstnance je potom mimo mzdových podmínek i uzavření smlouvy na dobu neurčitou. Vedení společnosti chce dát zaměstnanci najevo, že s ním počítají a jsou s ním maximálně spokojeni. V opačném případě by mohl odejít ke konkurenci. Kvalifikovaných a spolehlivých zaměstnanců je vždy nedostatek. Získané znalosti a dovednosti by mohl ještě uplatnit u konkurence. Lidský kapitál je jedním ze základních know-how každé firmy.  

Každý třetí Španěl má smlouvu na dobu určitou

Nejvíce lidí pracuje na základě smlouvy na dobu určitou či dohody o vykonávání práce ve Španělsku a v Portugalsku. Tyto země dlouhodobě trápí sezónní nezaměstnanost, kdy během turistické sezóny je celková nezaměstnanost v zemi výrazně nižší než po zbytek roku. Zaměstnavatelé podnikající v turistickém ruchu a přímořských oblastech zaměstnávají zaměstnance výhradně na turistickou sezónu a podepisují s nimi smlouvy na dobu určitou. Poměrně rozšířeno je uzavírání pracovních smluv na dobu určitou v zemích Skandinávie. V těchto zemích to je pro zaměstnavatele nutností, protože dát zaměstnanci výpověď je administrativně a časově náročné.

Naopak nejnižší procento lidí pracujících na základě smlouvy na dobu určitou je v Irsku a Velké Británii. Např. v Irsku je výpovědní lhůta závislá na počtu odpracovaných let: od 13 týdnů do dvou let činí 1 týden, od 2 do 5 let činí 2 týdny, od 5 do 10 let činí 4 týdny, od 10 do 15 let činí 6 týdnů, nad 15 odpracovaných let činí 8 týdnů. (sčítá se délka zaměstnání od všech zaměstnavatelů). Obdobná je situace ve Velké Británii, kde je opět výpovědní lhůta závislá na počtu odpracovaných let a pohybuje se od jednoho týdne po 10 týdnů.

Omezení uzavírání smluv na dobu určitou je omezeno

Ve většině členských zemí Evropské unie je zákonem stanoveno, s kým nesmí zaměstnavatel uzavírat smlouvu na dobu určitou (většinou se to týká čerstvých absolventů či těhotných žen). Určité omezování pracovních smluv v evropských zemích na dobu určitou je však jistě správné. Smlouva na dobu neurčitou dodává zaměstnanci pocit klidu.  Pro pracovníka majícího tři děti není jistě nic příjemného vědět, že má práci ještě na půl roku, a potom se uvidí. Stres potom chtě nechtě přenáší na svoji rodinu.  Zaměstnavatel mu může navíc ústně přislíbit pár dnů před skončením smlouvy, že s ním nadále počítá, a potom si to rozmyslí. Tento pracovník potom nemá žádnou dobu na hledání nového zaměstnání a musí se jít evidovat na úřad práce.

Zaměstnanci se smlouvu na dobu určitou

Země Muži (%) Ženy (%)
Belgie 6,7 12
Česko 7,8 9,8
Dánsko 8,9 11
Estonsko 4,2 2,4
Finsko 14,5 21,7
Francie 12,5 14,2
Irsko 2,4 2,8
Itálie 10,6 14,8
Kypr 8,6 19,8
Litva 6,8 3,2
Lotyšsko 11,3 6
Lucembursko 4,9 5,3
Maďarsko 7,8 6,6
Malta 3,5 4,8
Německo 14 13,6
Nizozemí 13,7 16,6
Polsko 26,3 24,6
Portugalsko 18,7 20,3
Rakousko 8,8 8,8
Řecko 10,2 14,7
Slovensko 5,2 4,9
Slovinsko 15,9 18,1
Španělsko 31,7 35,5
Švédsko 14,5 17,9
Velká Británie 5,1 5,9
Zdroj: Statistisches Bundesamt BRD, Statistisches Jahrbuch 2006 fur  das Ausland
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Není nad státní regulaci
Johnnik
6. 12. 2006, 12:21

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená