Česko se dlouhodobě umisťuje na předních příčkách z pohledu délky mateřské dovolené. Kromě finanční podpory v podobě mateřské ženy dostávají i rodičovský příspěvek, přičemž doba čtyř let, po kterou ho lze čerpat, patří k nejdelším v Evropě. To spolu s omezenou nabídkou částečných úvazků vede k tomu, že matky s dětmi zůstávají doma velice dlouho a návrat zpět do práce bývá obtížný.
Ženy, které se rozhodnou zůstat doma, často během mateřské zjistí, že by se rády do práce vrátily, ať už kvůli vyšším příjmům, kolektivu nebo možnosti na chvíli „vypnout“ od péče o potomka. V Česku je však nabídka částečných úvazků velmi omezená, a tak většinou stojí před volbou buď, anebo. Vrátit se na plný úvazek do práce po třech či šesti měsících bývá obvykle bez problémů. Pokud se však žena chce vrátit později, je možné, že její místo již bude obsazeno.
Zůstat doma co nejdéle často radí spíše ženy ze starší generace, které neměly možnost být na mateřské dovolené delší dobu. Svým dcerám tedy doporučují opak, aby pak nelitovaly, že se dětem věnovaly málo. „Manželé či partneři pracujících maminek obvykle nic nenamítají, naopak jsou rádi, když je jejich žena spokojená. S výčitkami, že není dobrá matka, se žena paradoxně setkává u jiných matek, spíše starších žen a někdy i vrstevnic, které si nedokázaly zařídit život podle svých představ a pracujícím maminkám s podporou manželů tak trochu závidí,“ říká Dominika Kôrová, Team Leader v Advantage Consulting.
Přinášíme několik tipů, jak přispět do rodinného rozpočtu.
Ženy na mateřské mohou zastoupit také muži, v Česku to však není příliš obvyklé. O tuto formu mateřské si za první čtvrtletí letošního roku požádalo pouhých dvě stě otců. Pokud však „mateřskou“ dovolenou vyzkouší, je to pro ně zpravidla obohacující.
Nic neskrývejte
Kompromisním řešením je průběžné zapojování ženy během mateřské. Pro zaměstnavatele je výhodné si maminku udržet a připravit jí adekvátní podmínky pro návrat. „Ženy, které mají flexibilní režim, si toho velice váží a vrátí vám to svou výkonností a loajalitou. Například naše ředitelka divize IT má doma roční dítě, do práce dochází podle potřeby a přitom podává jedny z nejlepších výkonů napříč celou agenturou. Její úspěch a motivace tkví v tom, že zná hodnotu času a dokáže pracovní dobu využít na maximum. Zaměstnavatelům doporučuji, aby se s maminkami pokusili najít společnou cestu, budou totiž mile překvapeni,“ uvádí Martina Látalová, obchodní ředitelka společnosti Advantage Consulting.
Sebevzdělávání, dokončení školy, docházení do firmy na vzdělávací kurzy, setkávání se s kolegy, účast na firemních akcích, to vše se doporučuje ženám, které se rozhodly zůstat doma s dítětem. „Je velký rozdíl, když máme na pohovoru maminku, která byla pět let doma s jedním dítětem a ten čas strávila jenom péčí o něj, nebo maminku, která si k mateřské vymyslela menší podnikání v podobě bazaru oblečení, šití hraček, případně si dokončila školu nebo vystudovala další obor. U ní vidíme, že je aktivní a že pro ni nebude takový skok vrátit se zpět do práce a odvádět pracovní výkon jako dřív,“ popisuje Martina Látalová.
Ženy v Česku navíc často dělají zbytečnou chybu během pracovních pohovorů. Na otázky týkající se mateřství odpovídají konfrontačně: že zaměstnavatel nemá právo se na nic ptát. „Ve skutečnosti je to tak, že zaměstnavatel by si s danou maminkou jen rád promluvil o tom, jaké má potřeby a jak by se jí mohl přizpůsobit, co se týče pracovního režimu. Nejlepší je, pokud o dětech začne maminka mluvit sama a má jasnou představu, jak vyřešit nemoc dětí nebo vyzvedávání ze školky. Je to signál, že nepotřebuje nic skrývat, jedná férově a zaměstnavatel se nemusí bát ji přijmout, ba naopak, z mé zkušenosti takovým maminkám zaměstnavatel vychází vstříc,“ uzavírá Dominika Kôrová.
Zdroj: Advantage Consulting