Zná to spousta z nás. Denně chodíme do práce, dřeme do úmoru, ale v den výplaty nic. Výmluvy, posouvání termínů, atd. Co můžeme dělat? Samozřejmě nějakou chvíli můžeme vyčkávat a chodit do zaměstnání dál, ale peníze nám ubývají a výplata prostě chybí. Pracujeme zadarmo. V tuto chvíli nám dochází trpělivost a v zaměstnání chceme skončit. Je to vůbec možné? Lze zrušit pracovní poměr ze dne na den? Jak dostat své peníze?
Výpověď
Ve chvíli, kdy je jasné, že dlužné výplaty prostě nedostaneme, můžeme dát výpověď. „Zaměstnanec může pochopitelně se zaměstnavatelem okamžitě zrušit pracovní poměr. A to v případě, že mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat, náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti.
Pracovní poměr končí okamžikem doručení okamžitého zrušení PP. Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu (odstupné) ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby (2 měsíce),“ vysvětluje advokátka Hana Bartasová.
Pokud chcete jít do důsledku, můžete se obrátit na příslušný úřad práce nebo inspektorát práce. Zde vám poradí jak postupovat a vašemu zaměstnavateli hrozí kontrola a postih.
Hrubá mzda je základním údajem pro výpočet té čisté.
Jak získat své peníze?
Obrátit se můžete na úřad práce a podat žádost o uspokojení splatných mzdových nároků. Musí být ale splněny některé podmínky. Především musí být zaměstnavatel v platební neschopnosti.
Insolvenční návrh na něj můžete podat vy, jelikož jste jeho věřitelem. V tuto chvíli můžete žádat úřad práce, aby vám dlužnou mzdu proplatil. Žádost o proplacení mzdy můžete podat nejpozději do 5 měsíců a 15 kalendářních dnů, které následují po dni, kdy krajská pobočka ÚP ČR zveřejnila na úřední desce informace o vyhlášení moratoria před zahájením insolvenčního řízení nebo o zahájení insolvenčního řízení.
Úřad práce po vás bude chtít, abyste o proplacení dlužné mzdy požádali písemně. Budete muset prokázat dobu, po kterou trval pracovní poměr, dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti. Žádat můžete o proplacení platu za tři měsíce. O které měsíce půjde, si zvolíte sami.
„Celková výše mzdových nároků vyplacených 1 zaměstnanci, nesmí překročit za 1 měsíc jeden a půl násobek rozhodné částky. Rozhodnou částku vyhlašuje a zveřejňuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů vždy s účinností od 1. května kalendářního roku na dobu 12 měsíců, a to ve výši průměrné mzdy v národním hospodářství za předchozí kalendářní rok. Vychází se z rozhodné částky platné v den vyhlášení moratoria před zahájením insolvenčního řízení nebo v den podání insolvenčního návrhu,“ uvádí Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR.
Soudní cesta
Pochopitelně se můžete obrátit i na soud. A to i v případě, že nemáte peníze na soudní výlohy. Soud vás může osvobodit od soudního poplatku, který je ve výši 5 % z vymáhané pohledávky. I právní zástupce vám může být přidělen. Jak tedy postupovat? Prvním krokem je zaslání žalobní výzvy k dobrovolnému plnění.
„Je třeba nejprve zaslat před žalobní výzvu k dobrovolnému plnění, zaměstnanec může požadovat zákonný úrok z prodlení a náhradu vzniklých nákladů. Rozhodnutí o povinnosti vyplatit dlužnou mzdu za poslední 3 měsíce před vyhlášením rozsudku je předběžně vykonatelné. Zaměstnavatel musí zaplatit, i pokud by se odvolal a není nutné čekat na rozhodnutí o odvolání,“ doplňuje Hana Bartasová.