Zaměstnat zdravotně postiženého může přinést výhody. Osoby se zdravotním postižením se totiž stávají důležitou součástí trhu, zákazníky. Tento fakt se stále silněji projevuje třeba v bankovnictví a pojišťovnictví. Pokud tedy budete mít ve své firmě člověka, který chápe potřeby této skupiny, může vám to přinést nemalé výhody.
„Výhody a pozitiva, které přináší firmě zdravotně postižený zaměstnanec, jsou nezanedbatelné. V době, kdy společnosti hůře hledají a obsazují určité pracovní pozice, přestavují osoby se zdravotním postižením zajímavý prostor pro hledání nových a loajálních zaměstnanců,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Firmy, které takto handicapované zaměstnávají, se mohou pyšnit statusem společensky odpovědného podnikání. Podniky, které mají více než dvacet pět zaměstnanců, splní i povinný podíl zaměstnaných osob se zdravotním postižením.
Jak postupovat při zaměstnávání handicapovaného
Zdravotně postižený člověk by se měl postupně začleňovat do pracovního procesu. A to s pomocí asistenta a koordinátora. Mělo by dojít k úplnému začlenění do pracovního kolektivu a vykonávání všech činností naprosto samostatně. Oběma stranám k tomu může pomoct organizace Rytmus. „Nejsme personální agentura, poskytujeme sociální službu,“ vysvětlila vedoucí organizace Rytmus Jana Březinová.
V této organizaci využívají postupů a zkušeností ze zahraničí. Například takzvaného Job Shadow Day. Jde o to, že zájemce stráví jeden den s asistentem u zaměstnavatele, je seznámen s pracovištěm a typem práce, s omezeními, která ho případně čekají. Poté se zaměstnavatel i zájemce dohodnou, zda mají zájem o spolupráci.