V roce 2015 bylo nejméně nezaměstnaných v našem hlavním městě, ve Středočeském a Plzeňském kraji. Nezaměstnanost v celé České republice během loňského roku klesala. Informoval o tom měsíčník Českého statistického úřadu Statistika&My.
Míra zaměstnanosti se přiblížila k hodnotě 70 % u mužů a 50 % u žen. Nejlépe je na tom odvětví služeb. Za poslední roky se lepší zaměstnanost i v průmyslu a stavebnictví.
Nejhorší to bylo v roce 2014, kdy byla míra nezaměstnanosti na hranici 8, 6 %. V následujícím roce se to začalo zlepšovat, v říjnu a v listopadu byla nezaměstnanost na 5, 9 %.
Klesl i počet uchazečů o práci, kteří hledají zaměstnání déle než rok. Nejvíce klesl počet dlouhodobě nezaměstnaných v Olomouckém a Ústeckém kraji. Ale i přesto se v Ústeckém kraji na přelomu roku 2015 a 2016 pohybovala nezaměstnanost okolo 8 %. Spíše přes 8 %. Více nezaměstnaných je pochopitelně v odlehlejších oblastech s nepříliš rozvinutou ekonomikou a se špatnou dopravní dostupností.
„Zatímco na sklonku roku 2014 nabízely úřady práce 59 tis. volných pracovních míst, o dvanáct měsíců později to bylo téměř 103 tis. míst. Nejvíce volných míst bylo k dispozici v hl. městě Praze a ve Středočeském kraji, tedy v regionech s nižší nezaměstnaností. Tento nesoulad mezi nabídkou míst a počty uchazečů o zaměstnání má vedle regionálního rozměru také aspekt kvalifikační,“ uvádí měsíčník Statistika&My.
Co se týče výše mezd, nejhůře je na tom Karlovarský kraj. V loňském roce zde lidé dostávali odměnu za práci o třetinu nižší než v Praze. V roce 2011 byl rozdíl dokonce 12 060 korun.