FinExpert.e15.cz

Záložna, nebo banka?

Družstevní záložny se zaměřují především na přijímání vkladů od svých členů a poskytování úvěrů. Ne všechny záložny však mohou konkurovat nabídce bank.
Záložna, nebo banka?

Družstevní záložny, známé jako kampeličky, jsou některými lidmi stále vnímány jako „podezřelé“ finanční instituce. Důvodem obav v tyto společnosti jsou dány především negativními zkušenostmi klientů, kteří v závěru devadesátých let minulého století přišli o nemalou část úspor. Za krachem a ztrátou úspor klientů stála především nedostatečná legislativa spolu s minimálními požadavky pro vstup do odvětví. V současné době podléhají družstevní záložny dohledu České národní banky (podobně jako banky, pojišťovny, obchodníci s cennými papíry apod.). Handicapem většiny družstevních záložen stále zůstává nedostatek poboček a omezený rozsah nabízených služeb. Výhodou jsou ve většině případů nižší poplatky za nabízené služby a výhodnější úrokové sazby u vkladových produktů. Jaké produkty lze získat na pobočkách českých kampeliček a kolik klienti za služby zaplatí?

Záložny opět získávají nové klienty

Podle evidence České národní banky působí v současné době na území České republiky 17 družstevních záložen. Více než polovinu z nich však nelze označit jako aktivní. Pouze sedm družstevních záložen má vlastní bankovní kód pro přímý platební styk. Aktivní služby občanům bez rozdílů, které dokážou nahradit služby bank, nabízí pouze šest záložen.

Ke konci roku 2007 získaly družstevní záložny necelých 45 tisíc členů. O rok později klesl počet členů záložen na 35 921. K poklesu počtu klientů jistě přispěl i vstup jedné „nízkonákladové“ banky na český trh a přístup některých zavedených bank k příznivější poplatkové politice. Od začátku letošního roku začal počet klientů opět růst. Ke konci června evidovaly záložny necelých 41 tisíc členů. Mezi možné důvody růstu členské základny lze zařadit výhodné úrokové sazby u vkladových produktů a postupné zdokonalování či rozšiřování nabízených služeb. V polovině roku 2008 měli klienti v družstevních záložnách uloženo necelých 7,4 miliardy korun. Podle statistiky České národní banky měli lidé k 30. červnu letošního roku uloženo přes 13 miliard korun.

Vybrané družstevní záložny a spořitelní družstva:

  • AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo: www.finance.akcenta.eu
  • Fio, družstevní záložna: www.fio-zalozna.cz
  • Moravský Peněžní Ústav - spořitelní družstvo: www.mpu.cz
  • Peněžní dům, spořitelní družstvo: www.peneznidum.cz
  • UNIBON - spořitelní a úvěrní družstvo: www.unibonsud.cz
  • WPB Capital, spořitelní družstvo: www.wpb.cz

Služby družstevních záložen

Každý, kdo chce využít některou ze služeb družstevní záložny, se musí stát jejím členem. Členství je podmíněno splněním základních podmínek (prokázání totožnosti, uhrazení poplatku za zápis) a složením členského vkladu. Podle zákona o spořitelních a úvěrních družstvech je družstevní záložnou družstvo, které pro podporu hospodaření svých členů provozuje následující finanční činnosti: přijímání vkladů, poskytování úvěrů, ručení a poskytování finančních služeb v různých formách. Z pohledu běžného občana (nepodnikatele) patří mezi nejvyužívanější služby zřízení běžného či termínovaného účtu, zajištění platebního styku či čerpání vypůjčených finančních prostředků (úvěru).

Běžné účty u družstevních záložen

Zřízení a vedení běžných účtů nabízejí například společnosti Akcenta, Fio, Moravský peněžní ústav, Peněžní dům a Unibon. Založení a vedení běžného účtu nabízejí družstevní záložny zdarma. Samotné náklady spojené s používáním běžného účtu jsou nulové či velmi nízké. U největších záložen nejsou například zpoplatněny příchozí korunové platby na účet, odchozí platby ve prospěch účtu vedeného v jiné tuzemské bance, měsíční výpisy z účtů zaslané elektronicky, zřízení a využívání elektronického bankovnictví, vklady a výběry hotovosti na pokladně družstevní záložny apod. Podobně jako u domácích bank jsou zpoplatněny doplňkové služby jako například zrychlená a prioritní platba, zaslání tištěného výpisu či vydání elektronické platební karty. Jednotlivé poplatky spojené s běžným účtem jsou uvedeny na internetových stránkách družstevních záložen. Vklady jsou ze zákona pojištěny do výše 100 % vkladu, nejvýše do ekvivalentu 50 000 EUR u Fondu pojištění vkladů.

Vkladové účty

Zatímco úročení zůstatků na běžných účtech nepřekročí zpravidla půl procenta ročně, spořící a termínované vkladové účty záložen nabízejí roční zhodnocení až několik procent. Spořicí účty a termínované vklady nabízené družstevními záložnami a spořitelními družstvy obvykle nabízejí vyšší úrok než srovnatelné produkty většiny bank. O konečné výši úrokové sazby rozhoduje výše a doba trvání vkladu. V současné době se úrokové sazby pohybují od 0,95 % do 5,75 %. Nejvyšší úrokovou sazbu nabízí spořitelní družstvo WBP Capital, a to v případě vkladů nad 800 tisíc korun s dobou splatnosti 5 let. Stejně jako u běžných účtů jsou vklady pojištěny do 100 % vkladu, nejvýše do ekvivalentu 50 000 EUR.

Úvěrové produkty

V nabídce družstevních záložen a spořitelních družstev lze nalézt hned několik typů úvěrových produktů. Mezi hlavní úvěrové produkty společnosti Fio patří kontokorentní úvěry a úvěry na obchodování s cennými papíry. Neúčelové úvěry nabízejí například spořitelní družstva Peněžní dům a Unibon. U Moravského peněžního ústavu lze získat hypoteční úvěr Domus. WPB Capital poskytuje úvěr na konsolidaci dluhů, úvěr zajištěný nemovitostí i Tolerantní hypotéku, kde není třeba uvádět účel čerpání finančních prostředků. Úrokové sazby úvěrových produktů jsou sjednávány individuálně. Při sjednání úvěru je podobně jako u bank třeba počítat s poplatky za vyřízení úvěru, za vedení úvěrového účtu apod.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

FÍÍÍ . . . a peníze jsou pryč! JOO banka.3-[
Blio
26. 2. 2011, 14:20

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená