Dobrý nápad či nespokojenost v zaměstnání vede mnoho lidí k založení vlastní firmy. Dříve než uzavřete první obchod, je třeba vyřídit spoustu formalit. K prostudování právních předpisů, správnému vyplnění potřebných dokumentů a vyřízení nejrůznějších povolení potřebují začínající podnikatelé i několik týdnů. Založení firmy je nejen časově náročné, ale i značně komplikované. Pokud nemáte se zakládáním společností zkušenosti, vyplatí se oslovit specializovanou firmu, která vše potřebné vyřídí za vás.
Jasný seznam podmínek neexistuje
Podle údajů Hospodářské komory ČR je podnikání v České republice regulováno 200 zákony a 300 podzákonnými právními předpisy. Podle slov Jaromíra Drábka, předsedy Mezinárodní obchodní komory v České republice (ICC ČR), dnes nedostává začínající podnikatel jeden či dva předpisy, se kterými se má seznámit a řídit se jimi, ale množství generálních i speciálních předpisů. Nikdy nemůže mít podnikatel jistotu, že vyhověl všem zákonným náležitostem, neboť vedle obecného právního předpisu mohl být vydán ještě jiný specifický předpis. „Ten, kdo chce začít s podnikáním, by měl dostat seznam jasných a jednoznačných podmínek, které musí splnit,“ doplňuje Jaromír Drábek.
Jedna chyba vás může vrátit na začátek
Založit firmu vlastními silami zvládne jen málokterý podnikatel. Petr Mála, ředitel Společnosti Online, upozorňuje, že k založení firmy je potřeba vyplnit v požadovaných dokumentech více než 600 údajů. „Stačí udělat jedinou chybu ve vyplňování a úředník vrátí dokument zpět jako nevyhovující a termín pro zapsání společnosti se výrazně prodlužuje,“ dodává Mála.
Potřebné doklady
I když se bez problémů orientujete v potřebných zákonech a vyhláškách, nevyhnete se nejrůznějším formulářům. Budete potřebovat například výpis z katastru nemovitostí, výpisy z rejstříku trestů, podpisový vzor jednatele, prohlášení správce vkladů, doklad z banky o založení bankovního účtu a vložení vkladů. To je jen malá část dokumentů, které musíte jako začínající podnikatelé získat a vyplnit, abyste si mohli založit firmu. Pokud uvažujete o založení společnosti s ručeným omezeným, budete potřebovat minimálně jednadvacet dokladů a formulářů. Které to jsou?
Seznam institucí, které je nutné navštívit v rámci založení firmy
- živnostenský úřad,
- katastrální úřad,
- finanční úřad,
- obchodní rejstřík,
- rejstřík trestů,
- notář,
- zdravotní pojišťovna,
- Česká správa sociálního zabezpečení,
- banka.
Příklad: Seznam dokladů potřebných pro založení s. r. o. (jeden jednatel s jednou vázanou živností)
- Společenská smlouva / zakladatelská listina
- originál společenské smlouvy / zakladatelské listy
- Žádost o výpis z živnostenského rejstříku (v případě 1 vázané koncese)
- formulář ohlášení živnosti
- originál společenské smlouvy / zakladatelské listiny
- doklad o zaplacení správního poplatku
- čestné prohlášení odpovědného zástupce
- doklady o odborné způsobilosti
- doklady potvrzující praxi v oboru
- výpis z katastru nemovitostí / listina vlastnictví
- souhlas vlastníka s umístěním sídla společnosti
- výpis z obchodního rejstříku společnosti
- Návrh na zápis do Obchodního rejstříku
- návrh na zápis do OR
- prohlášení správce vkladů
- souhlas vlastníka s umístěním sídla společnosti
- společenská smlouva / zakladatelská listina
- doklad z banky o založení bankovního účtu a vložení vkladů, potvrzení o složení vkladů
- výpis z živnostenského rejstříku
- výpis z rejstříku trestů
- čestné prohlášení jednatelů, že jsou plně způsobilí k právním úkonům, že splňují provozování živnosti, že splňují podmínky podle paragrafu 38I OZ
- souhlas vlastníka s umístěním sídla společnosti
- podpisový vzor jednatele
- Ohlašovací povinnost
- správce daně
- zdravotní pojišťovna
- správa sociálního a zdravotního zabezpečení
- Finanční úřad
- přihláška k registraci právnické osoby na FÚ
- výpis z obchodního rejstříku
- potvrzení od banky o založení podnikatelského účtu
Společnost na míru
Na českém trhu najdete několik firem, které zakládají a následně prodávají „čisté“ společnosti. Za založení společnosti s ručeným omezeným zaplatíte přibližně 30 tisíc korun bez DPH. Vlastní firmu můžete mít do jednoho dne.
Podle průzkumu agentury INCOMA Research bylo v loňském roce založeno přes 27 tisíc nových firem. Více než 2 000 jich bylo založeno na klíč, což znamená, že této služby využil téměř každý 14. podnikatel, který se v loňském roce rozhodl založit firmu. Rostoucí zájem o firmy na klíč potvrzuje i Petr Mála. „Loni jsme založili přes 720 firem, letos registrujeme zvýšení poptávky o 50 %. Mění se i skladba zákazníků. Zatímco v minulosti tvořili naši klientelu převážně právníci, poradenské a developerské firmy, letos jsme zaznamenali růst zájmu především ze strany začínajících podnikatelů a živnostníků,“ dodává Mála.
Využití služeb těchto firem je vhodné pro podnikatele, kteří si nevědí se založením společnosti rady či potřebují začít velmi rychle podnikat.
VYBRANÉ SPOLEČNOSTI |
Společnost | www stránky |
A&B | www.aab.cz |
CHAMR & PARTNERS | www.prodej-ready-made-spolecnosti.cz |
Chemsplav | www.officecenter.cz |
Iccrue | www.iccrue.cz |
NOVÁ SPOLEČNOST | www.novaspolecnost.cz |
SMART Office & Companies | www.smartcompanies.cz |
Společnosti Online | www.spolecnostionline.cz |
Terrinvest | www.terrinvest.cz |
Zdroj: www.finexpert.cz |