FinExpert.e15.cz

Založení firmy může trvat jen čtyři dny

Pro podnikatele je důležité, aby se mohli naplno věnovat svému podnikatelskému záměru a neztráceli zbytečně mnoho času chozením a vyřizováním nepřeberného množství úkolů a povinností na jednotlivých státních úřadech a institucích. Ve které zemi je začátek podnikání nejrychlejší?
Založení firmy může trvat jen čtyři dny

Rychlost založení nové  společnosti patří mezi jedny ze základních kritérií pro volbu sídla firmy. Administrativa zabírá současným podnikatelům čím dál více času. Průhledný a jednoduchý registrační proces je jednou z možností vytvoření zdravého ekonomického prostředí.

Jaké dokumenty se žádají?

Počet nutných administrativních úkonů při založení podniku se v evropských zemích značně liší. Mezi nejčastěji požadované úkony patří: notářsky potvrzené podpisy k zakládajícím dokumentům, výpisy z rejstříku trestů zodpovědných manažerů, zapsání do obchodního rejstříku, evidence na příslušném daňovém úřadu, evidence k sociálnímu pojištění, evidence ke zdravotnímu pojištění, registrace u Úřadu práce, registrace u obchodní komory, registrace u oborového svazu, registrace u Městského úřadu, získání požadované licence, založení podnikového bankovního účtu, potřebná kvalifikace občanů ve vedoucí funkci, splnění bezpečnostních a hygienických podmínek, dodržování bezpečnosti práce…

Nejrychleji to jde v Dánsku

Založit novou společnost (např. společnost s ručením omezeným) je z členských zemích Evropské unie nejrychlejší v Dánsku, kde se to dá stihnout za pouhé čtyři dny. Při založení společnosti s ručením omezeným (Anpartselskab  - ApS) jsou požadavky na základní jmění: 125 000 DKK (přibližně 16 194 euro). Založení společnosti s ručením omezeným je nejjednodušší a finančně nejméně nákladné ze všech evropských zemí. Celá procedura založení nové společnosti trvá maximálně 4 dny. Na začátku si společnost vyřídí digitální podpis pro jednatele firmy. Elektronický podpis usnadní totiž proces všech následujících povinností, protože  registraci v dánské obdobě  obchodního rejstříku lze provést přes internet přes tzv. Webreg system, kdy na konci registrace je společnosti přiděleno ID číslo potřebné pro všechny povinnost společnosti vůči státním institucím (www.publi-com.dk). Na základě uvedených údajů potom dochází k uveřejnění údajů o společnosti v National Gazette. Ještě před zaevidováním do obchodního rejstříku musí společnost vložit na svůj bankovní účet minimální výši základního jmění. Posledním úkonem před faktickým podnikáním je zaevidování na dánském Finančním úřadu. Dánsko je spolu s Nizozemím jedinou evropskou zemí, kde trvá zápis do obchodního rejstříku pouze jeden den.

Ve Španělsku se načekáte

Naproti tomu  ve Španělsku to podnikatelé stihnou za 108 dní. Španělský systém je jednoznačně nejpomalejší. Pověřený manažer musí zapsat firmu do obchodního registru (ověří se jedinečnost zvoleného jména), navštívit notáře (zajišťuje status společnosti), zaevidovat se na finančním úřadu příslušného autonomního společenství (je zde potřeba vyplnit několik formulářů, DIČ se muže přidělit do 6 měsíců – nejdelší doba v EU), zaevidovat se u  španělského národního registru (provádí se registrace do obchodního rejstříku), zapsat na příslušné komoře, přihlášení zaměstnanců k sociálnímu pojištění, evidence u Ministerstva hospodářství.

Všechny země s vyřizovací dobou do 20 dní patří mezi dynamické. Z nových členských zemí Evropské unie je nová firma nejrychleji založena v Lotyšsku (za 18 dní), nejpomaleji v Estonsku (za 72 dní).

Založení společnosti v Evropské unii (ve dnech) 

Stát Počet dní
Dánsko 4
Francie 8
Nizozemí 11
Itálie 13
Finsko 14
Švédsko 16
Velká Británie 18
Lotyšsko 18
Irsko 24
Litva 26
Kypr 28
Lucembursko 29
Rakousko 29
Polsko 31
Malta 33
Belgie 34
Řecko 38
Česko 40
Německo 45
Maďarsko 52
Slovensko 52
Slovinsko 61
Estonsko 72
Portugalsko 78
Španělsko 108

Pramen: The Worldbank – Doing Business 2004

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Potřebujete založit firmu? Potřebujete živnostenský ...
Marek
23. 3. 2013, 00:48
A opravdu myslíte si, že je bezpečné kupovat už hoto...
Tomek
17. 4. 2012, 14:37
Dnes už je zakládání společností třetí osobou běžné ...
Neumannová
18. 12. 2011, 12:08
Od roku 2005 se naštěstí mnoho změnilo. Dnes můžete ...
petr
3. 3. 2011, 21:59

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená