FinExpert.e15.cz

Zákon o spotřebitelském úvěru omezil výhody bezúčelové hypotéky

Většina finančních domů reaguje na změnu pravidel o spotřebitelském úvěru, která vstoupila v platnost počátkem ledna letošního roku.
Zákon o spotřebitelském úvěru omezil výhody bezúčelové hypotéky

Předpisy totiž říkají, že není možné nabízet lidem poskytování hypotečních produktů, které kombinují tradiční hypotéku s takzvanou neúčelovou částí. Tu, zjednodušeně řečeno, mohl člověk využít podle libosti na cokoli.

Neúčelová hypotéka byla přitom dosud využívána hojně právě proto, že spojovala klasickou hypotéku, tedy úvěr na pořízení bydlení s možností koupit si vedle toho v podstatě, co člověka napadlo za stejných podmínek, jako hypoteční úvěr. Velké procento klientů tak využívalo výhodnou úrokovou sazbu, nasazenou k hypotečnímu úvěru na nákup spotřebního zboží či dovolené. Teď je, zdá se, takovým nákupům ale konec.

Konec výhodným úrokovým sazbám pro beúčelové hypotéky

Faktem totiž je, že nové předpisy o spotřebitelském úvěru, které dovolily bankám nabízet výhodnější úrokovou sazbu, než u spotřebitelských úvěrů, nyní v mnoha peněžních domech nabídku bezúčelových hypoték zastavily.

Mezi tradiční výhody bezúčelné hypotéky, kromě možnosti nákupu čehokoli za výhodných podmínek, patří i to, že žadatel nemusel většinou k bezúčelné části hypotečního úvěru dokládat své příjmy.
Většina bank také umožňovala v podstatě spotřebitelský úvěr předčasně splatit i bez sankčního úroku, či splácet jej bance déle, než je obvykle zvykem. Neúčelovou hypotéku dostanete nyní v České republice jen v Komerční bance. Ostatní peněžní domy skryly produkt pod jiný název.

Příkladem je třeba UniCredit Bank, která poskytování služby Twin, kombinující účelový a neúčelový úvěr, zastavila. Nyní banka nabízí klientům jen klasický spotřebitelský úvěr s názvem Presto půjčka.

Co tedy nabízí jednotlivé banky?

ČSOB

ČSOB Hypotéka 2 v 1

Hypotéka je kombinací standardní účelové ČSOB Hypotéky a neúčelové části úvěru, kterou lze využít na cokoli. Úrokové sazby jsou garantované, nikoli ale minimální. Klient si může zvolit sám garanci stejné výše splátky po celou dobu trvání hypotéky. Při výstavbě či rekonstrukci nemusíte dokládat faktury. Na neúčelovou část lze použít až 20 % z výše celé hypotéky za stejnou úrokovou sazbu hypotéky.

Platíte jedny poplatky za vedení úvěrových účtů a může splatit neúčelovou část úvěru kdykoli bez sankce. Z ní je možné zaplatit i poplatek za zpracování úvěru. Minimální výše úvěru je 200 000 Kč, maximální výše je rovna 100 % ceny nemovitosti. Úroková sazba při pětileté fixaci od 3,89 % za rok. Minimální doba splatnosti je 5 let, maximální doba pak 40 let.

Raiffeisenbank

Variabilní hypotéka

Neúčelová hypotéka s kontokorentním rámcem, která vám umožní čerpat a splácet úvěr podle vašich potřeb. Vstupní poplatek produktu je nulový. V období čerpání úvěru jsou mimořádné splátky zdarma. Hypotéku poskytuje banka až do výše 50 % zástavní hodnoty nemovitosti. Minimální výše úvěru je 300 000 Kč, maximální 5 000 000 Kč. Splatnost úvěru je minimálně deset let, maximálně dvacet let.

Komerční banka

Hypotéka 2 v 1

Minimální výše úvěru činí 250 000 Kč, z toho účelová část je minimálně 200 000 Kč a neúčelová část minimálně 50 000 Kč. Maximální výše účelové části je omezena. Buď 85 % nebo 100 % z ceny zastavených nemovitostí, kterou stanoví banka, dále objemem investice do nemovitosti např. rozpočtovými náklady, kupní cenou apod. a schopností klienta splácet.

Neúčelová část úvěru může činit maximálně 20 % z celkové výše úvěrů, součet účelové a neúčelové části, vyjádřeno v korunách 400 000 Kč. Hypoteční úvěr tohoto typu pak může klient čerpat buď jednorázově nebo postupně po dobu 2 let od data podpisu smlouvy, kdy čerpání je potřeba zahájit nejpozději 9 měsíců od podpisu smlouvy o úvěru. Zahájení čerpání neúčelové části je podmíněno vyčerpáním minimálně 50 % účelového hypotečního úvěru.

Při splácení Hypotéky 2 v 1 se používá pevná úroková sazba po dobu platnosti úrokových podmínek (1 rok až 10 let, 15 let od podpisu úvěrové smlouvy). Minimální doba splatnosti je 5 let, maximální 30 let. Hypotéka musí být zajištěna zástavním právem k nemovitosti, která musí být pojištěna, pojistné vinkulováno ve prospěch banky a nemovitost se musí nacházet na území ČR.

Česká spořitelna

Americká hypotéka

Banka poskytuje klientům americkou hypotéku, kterou lze využít i na jiné potřeby, než je pořízení nemovitosti. Hypotéka je určena pro fyzické osoby starší 18 let a každý žadatel o úvěr prochází standardním procesem credit scroringu, který komplexně posoudí jeho schopnost splácet úvěr.
Úrokové sazby si banka účtuje u spotřebitelské hypotéky ve výši od 5,95 % za rok, u hotovostní hypotéky od 6,25 % za rok.

Jan Holinka z tiskového centra České spořitelny na otázku, zda poskytují bezúčelovou hypotéku nám poskytl tuto odpověď: „Klientům poskytujeme americkou hypotéku. Tuto hypotéku můžete využít v podstatě na cokoliv. Může se například jednat o nákup automobilu, financování studia v zahraničí a další předměty osobní spotřeby. Můžete rovněž hypotéku využít v případě, že nechcete dokládat využití finančních prostředků nebo potřebuje peníze v hotovosti.“

Zdroj: www.usporim.cz

Další článek


 

celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

Poklepeš na zem? A vy jste požádáni o peníze, než vá...
sasha
14. 12. 2017, 11:49
Poklepeš na zem? A vy jste požádáni o peníze, než vá...
sasha
14. 12. 2017, 11:48
Poklepeš na zem? ?A vy jste požádáni o peníze, než v...
sasha
14. 12. 2017, 11:48
Poklepeš na zem? A vy jste požádáni o peníze, než vá...
sasha
14. 12. 2017, 11:47
Poklepeš na zem? A vy jste požádáni o peníze, než vá...
sasha
14. 12. 2017, 11:47

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená