FinExpert.e15.cz

Zákon o spotřebitelském úvěru byl schválen

Poslanci zákon schválili. Měl by chránit spotřebitele.
Zákon o spotřebitelském úvěru byl schválen

Poslanci schválili zákon o poskytování spotřebitelských úvěrů. Novinky by se měly dotknout možnosti předčasného splacení hypoték, upravena by měla být především pravidla pro tzv. mikropůjčky, zpřísněny by měly být podmínky podnikání v této oblasti. 

„Novým zákonem chceme zamezit současnému stavu, kdy velké množství domácností a jednotlivců čelí exekucím, dluhům a neschopností je splácet,“ vysvětluje potřebnost úpravy ministr financí Andrej Babiš. Pokud chcete poskytovat půjčky, je to v podstatě velmi jednoduché: stačí vám k tomu živnostenský list.

Mikropůjčky – spotřebitelský úvěr do 5 000

Tuto oblast by nový zákon měl upravit asi nejvíce. Nyní dostane mikropůjčku každý. Nyní to bude tak, že i u této půjčky bude poskytovatel muset ověřit schopnost splácet úvěr. Mělo by tak dojít k výraznému zlepšení kvality služeb a ochrany spotřebitelů, jelikož peníze už nedostanete jen tak, když si vzpomenete, ale budete muset prokazovat, že jste schopni dluh splácet.

Úvěry: Pravidla hry mají výrazně zpřísnit

Úvěry: Pravidla hry mají výrazně zpřísnit

Ministerstvo financí chce omezit sankce a větší odpovědnost věřitelů.

Zákon poskytovatelům půjček přímo nařizuje pořádně posoudit, zda je spotřebitel svůj závazek schopen splácet. Poskytovatelé mají, nebo si budou muset zřídit, přístup do registrů. Pokud posouzení neprovedou, bude smlouva od samého počátku neplatná a spotřebitel tak splatí pouze jistinu.  

„Díky novým opatřením by již nemělo docházet k současné praxi klamání a zneužívání spotřebitelů, která se děje u nebankovních poskytovatelů,“ zdůrazňuje přínosy nové úpravy Andrej Babiš. 

Předčasné splacení hypoték

Hypotéku budeme moct splatit předčasně, a to bez jakýchkoliv sankcí. Banka si může naúčtovat jenom účelně vynaložené náklady. „Ministerstvo financí dlouhodobě zastává názor, že splacení úvěru nemá být trestáno,“ říká Andrej Babiš.  

Další změny

Dále budou zákonem stanoveny maximální možné sankce za pozdní splátky. A to ve výši maximálně 200 tisíc korun. Respektive 0,1 procenta denně z dlužné částky. Na penále a smluvní pokutě by ale nesmělo být přesaženo 50 procent celkové dlužné částky. V případě, že má věřitel v zástavě nemovitost, musí před jejím prodejem spotřebiteli poskytnout 6 měsíců na to, aby doplatil dlužný úvěr.

Nemělo by ministerstvo spíše lidem dluhy rozmlouvat, než tvořit nové zákony?

„Ministerstvo financí bohužel nedisponuje žádnými nástroji, kterými by mohl lidem úvěry rozmlouvat. Na druhou stranu lidi finančně vzděláváme, nedávno jsme zveřejnili průzkum o úrovni finanční gramotnosti celé populace, na jehož základě zrevidujeme národní strategii finančního vzdělávání, abychom lépe zacílili na potřebné skupiny. Úvěr sám o sobě není špatná věc, akorát se snažíme lidem vysvětlit, aby si nepůjčovali zbytečně,“ uvedla v rozhovoru pro ČRO Radiožurnál tisková mluvčí Ministerstva financí, Kateřina Vaidišová.

Dohled ČNB

Vše bude zabezpečeno sjednocením licencování a dohledem pod Českou národní bankou. Česká národní banka bude mít nově dohled nad celým finančním trhem. Ministerstvo financí si myslí, že je to velmi systematické opatření a věří, že to bude mít za následek zkvalitnění tohoto dohledu. Díky těmto změnám by měl výrazně klesnout počet firem, které nabízí půjčky. A to z desítek tisíc na pouhé desítky či stovky.

„Na českém téměř neregulovaném trhu s nebankovními půjčkami navíc podniká přibližně 60 000 subjektů, což spotřebitelům značně ztěžuje orientaci,“ uzavírá Andrej Babiš. Návrh nyní poputuje do senátu. Účinný by měl být nejspíš až v říjnu či listopadu tohoto roku.

Zdroj: ČRO Radiožurnál, Ministerstvo financí

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená