FinExpert.e15.cz

Zajištěné fondy slibují dvakrát vyšší výnos než u spořicích účtů

Vydělají slíbená procenta, i když se nebude ekonomice dařit?
Zajištěné fondy slibují dvakrát vyšší výnos než u spořicích účtů

Čtenáře v televizi zaujala reklama na zajištěné fondy slibující dvakrát větší výnos než u spořicích účtů. Čtenáře zajímalo, jestli opravdu nemohu o své peníze přijít (třeba když zkrachuje Řecko) a co to vlastně znamená, když banka slibuje dvakrát větší výnos než u spořicích účtů. Vydělají slíbená procenta i v případě, že se nebude ekonomice dařit?

MALÉ PENÍZE odpovídají: Jedná se o reklamu ČSOB. Bez ohledu na to, čí to je reklama, my jsme si už vlastní zkušeností zvykli nebrat žádné reklamy v potaz, jelikož velmi často poskytují kusé informace nebo informace, jež mohou být i zavádějící. Zde by mohla odpověď na dotaz končit doporučením reklamu ignorovat, nicméně rozeberme si vše do detailu.

Jak postupovat při investici

Máte-li volné prostředky, postupujte systematicky a nepodléhejte nějakému momentálnímu rozpoložení mysli. Ze zásad, které byste měli dodržet, vybíráme pro tento případ ty nejdůležitější:

  • postupujte systematicky a aktivně, tedy vy si vyhledávejte investiční příležitosti, jaké jsou na trhu a po zvolení těch nejvýhodnějších pak kontaktujte jejich poskytovatele (banky, investiční společnosti atp.);
  • investujte jen do toho, čemu rozumíte;
  • nenechte se k žádné investici přemluvit.

Co jsou zajištěné fondy

Pod tímto pojmem se mohou v rozporu s názvem skrývat dva instrumenty:

  • (termínovaný) vklad s minimálním garantovaných výnosem,
  • podílový fond s minimálním garantovaným výnosem.

Základním rozdílem mezi vkladem a podílovým fondem je ten, že u vkladu se na výnos vztahuje srážková daň a vklad je pojištěn. ČSOB má na svých stránkách několik desítek zajištěných fondů a letmým pohledem na ně jsme zjistili, že půjde spíše o podílové fondy. To však pro účely našich tazatelů není až tak podstatné.

Co se skrývá za inzercí

Výše uvedená televizní reklama uvádí v jednom momentě: „získejte 2x vyšší výnos než u spořicích účtů“. Dole na obrazovce je nějaký hustý a drobný text, který nelze v té rychlosti a ani díky jeho velikosti přečíst.

Zeptali jsme se tedy v ČSOB, jak to s tím dvojnásobným výnosem myslí. Zde je odpověď:

V reklamních sděleních na zajištěné fondy je uvedeno, že můžete získat i dvakrát vyšší výnos, než u spořicích účtů. Neznamená to tedy, že výnos bude skutečně dvojnásobný, ale může být až dvojnásobný v porovnání se spořicím účtem ČSOB.

Důležitá je také informace, že hodnota investice a příjem z ní mohou v čase kolísat. Vyplacená částka může být v případě výběru před koncem doby trvání fondu vyšší nebo nižší než původně investovaná. Zajištění hodnoty vložené investice a výnosu se váže ke dni splatnosti (den odkoupení podílů od investorů) fondu s tím, že pokud nedojde ke splnění závazků protistran a vydavatelů (emitentů) dluhopisů držených v portfoliu fondu, vyplacená částka může být nižší než hodnota vložené investice. Protistrany a emitenti jsou vybíráni na základě rozsáhlých analýz a jejich výsledky jsou průběžně hodnoceny týmy investičních specialistů. Výnosy nezahrnují poplatky.

Z textu vybíráme několik důležitých sdělení:

  • výnos zajištěného fondu vůbec nemusí být dvojnásobný než u spořicích účtů;
  • vyplacená částka může být nižší, než hodnota investice;
  • výnosy nezahrnují poplatky.

Tedy opouštíme informaci o nějakém dvojnásobku výnosu a podívejme se na další informace.

Spořicí účet ČSOB

Úroky na spořicích účtech můžeme zjistit na nějakém serveru, který poskytuje jejich přehled. My jsme si vybrali přehled spořicích účtů na serveru Peníze. Ten nám řekne, že nejvyšší úroky na spořicím účtu jsou u WPB (3,1 a 3,2 %) a u Evropsko-Ruské banky (3 %). Za nimi je hned první široce používaná banka UniCredit (2,4 %).

Kde je ale ČSOB? Ta je až v koncové části žebříčku se svými dvěma spořicími účty (1,1 a 1,2 %). Pokud by tedy nějaký zajištěný fond prodávaný ČSOB mohl dosáhnout i dvojnásobného výnosu než spořicí účet ČSOB, dostaneme se na 2,4 % ročně, což odpovídá těm více výnosným spořicím účtům na trhu.

Ještě vám připadá nabídka z reklamy zajímavá?

Zajištěné fondy ČSOB

Pro ilustraci si vybereme některé zjištěné fondy v nabídce ČSOB. Jak jsme uvedli, je jich několik desítek, tedy pro zjednodušení vybereme ty, které banka uvádí jako fondy zvýhodněnými podmínkami v upisovacím období. Jde celkem o 4 fondy, přičemž v následující tabulce uvádíme, co je na webu banky uvedeno jako zajištěný výnos. Není to zas tak přehledné, jelikož jsou zde i click fondy.

Fondvýnos
Global Partners CSOB Digitální reverzní 5zajištěna návratnost investice při splatnosti – tedy nulový výnos
Global Partners ČSOB Fixovaný click 17minimální výnos je 3 % (jde o fixní výnos za tzv. první období)
Global Partners ČSOB Fixovaný click USD 2minimální výnos je 2,5 % (jde o fixní výnos za tzv. první období)
Horizon CSOB Jump start 1zajištěna návratnost vkladu – tedy nulový výnos

U dvou prostředních fondů pravděpodobně půjde o minimální celkový výnos za celou dobu investice. Poslední dvě investice jsou v USD, resp. v EUR, tedy pokud chcete investovat české koruny (CZK), budete navíc vystaveni měnovému riziku.

Click fondy (v tabulce uprostřed) jsou na 4 roky a 7 měsíců , resp. ne 5 let a 7 měsíců, tedy uvedené minimální výnosy rozpočtené na tuto dobu dávají zcela minimální zajištěný roční výnos, jež je zcela rozhodně pod očekávanými výnosy spořicích účtů.

A to vše bez zohlednění poplatků

Mohu o své peníze přijít?

Na takto položenou otázku nelze než odpovědět, že o své peníze přijít můžete při jakékoli investici, ovšem jde o to, s jakou pravděpodobností. Domníváme se, že ČSOB je natolik zavedenou institucí, že by neměla prodávat nějaké obskurní fondy, kde by hrozilo jejich vykradení či jiná podobná závažná rizika.

Spíše se může stát to, že přijdete o část investovaných peněz způsobem výše uvedeným – tedy pokud fondy budou mít nulový či minimální výnos a banka vám naúčtuje poplatky, které vás ve výsledku připraví i o jistou část vložených peněz.

Proto pokud někde investujete, vždy si vypočítejte všechny možné poplatky a porovnejte je s minimálním (zajištěným) výnosem. Nikdy nespoléhejte na maximální možný výnos, ten obvykle prezentuje nějakou zcela teoretickou hodnotu, jež není úplně reálná.

Nechtěli bychom zde vytvořit dojem, že ČSOB se od ostatních finančních institucí v reklamě nějak zásadně liší. Je to zkrátka reklama jako každá jiná a nějak výrazně se spoléhat na reklamní sdělení se podle našeho názoru nemusí vyplatit.

Chcete-li investovat své peníze, prověřte si vy aktivně dostupné možnosti na trhu. Popřípadě se můžete poradit i s investičním poradcem, ale jen s tím, který zároveň nic neprodává.

www.malepenize.cz

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Celkem dobrá osvěta, která by mohla začínajícího inv...
Fred Kalousek
25. 10. 2011, 22:44
Tady jsou ty slavne podminky Unicredit: <a rel="...
Robin
25. 10. 2011, 10:00
Kde jste jako vzali, ze Unicredit ma na sporicim uct...
Robin
25. 10. 2011, 09:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená