FinExpert.e15.cz

Zájem o změnu dodavatele plynu poklesl o 9 %, Češi využili slev od největších prodejců

Praha, 27. srpna 2013

U českých domácností klesl zájem o změnu dodavatele plynu. Toho mění téměř o desetinu domácností méně než v loňském roce. Zatímco od ledna do července 2012 změnilo dodavatele plynu 211 310 domácností, letos to bylo ve stejném období pouze 194 286. Odborníci tuto skutečnost připisují strategii velkých dodavatelů, kteří na jaře oslovili zákazníky s nabídkou výrazné slevy.

Zatímco roky 2011 a 2012 se nesly ve znamení změny dodavatele plynu, letos zákazníci preferují jistotu a zůstávají u větších plynárenských společností. Důvodem jsou podle odborníků rozsáhlé slevové akce, s nimiž přišli velcí dodavatelé plynu. RWE zlevnila své tarify o 10 %, Pražská plynárenská zase nabídla slevu 11 % zákazníkům, kteří uzavřeli smlouvu minimálně na tři roky.

Počty změn dodavatele plynu (Zdroj: OTE):

  • 2010: 76 659
  • 2011: 359 996
  • 2012: 344 005
  • Leden – červenec 2012: 211 310
  • Leden – červenec 2013: 194 286

Byli to právě velcí dodavatelé, kdo v předchozích letech ztrácel nejvíce zákazníků ve prospěch menších a levnějších dodavatelů. Letos ztrácejí dlouhodobé klienty daleko méně. „Velcí dodavatelé přišli s cenově atraktivní nabídkou, kterou navíc podpořili rozsáhlou marketingovou kampaní. Díky tomu se jim podařilo stávající klienty udržet. Stále se dají najít menší dodavatelé, u nichž se dá ušetřit o několik set korun ročně více. Tak nízká úspora ale nejspíš většině zákazníků nestojí za to, aby od dodavatele se zabudovanou značkou odcházeli,“ říká Michal Hardyn ze srovnávače energií TopSrovnani.cz.

Jana Poncarová z Energetické poradny poznamenává, že za menším počtem změn dodavatele stojí i závazky klientů z minulých let. „Nemalé skupině zákazníků stále běží několikaleté smluvní závazky. Nemají tedy možnost využít levnější nabídky a změnit dodavatele.“ Z toho by si podle ní měli vzít ponaučení i klienti, kteří využívají výrazných slev pod podmínkou fixace na více let. „Pokud se zákazníci upíšou velkým dodavatelům na dva nebo tři roky, riskují, že v případě poklesu cen plynu budou platit výrazně více než u konkurence.“

Změnou dodavatele plynu lze ovlivnit velkou část ceny, kterou odběratelé ve výsledku najdou na faktuře. Zhruba 80 % z celkové částky určuje tržní cena, zbytek tvoří poplatky za distribuci. „Rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším dodavatelem dosahuje v případě rodinných domů s plynovým vytápěním až 10 tisíc korun,“ uvádí Michal Hardyn z TopSrovnani.cz. Kromě výběru správného dodavatele samozřejmě záleží také na tom, jak pečlivě se členové domácnosti drží pravidel, která jim pomáhají snížit spotřebu plynu.
 

Další článek



Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená