Největší zájem o práci v zahraničí mají studenti
V rámci průzkumu bylo osloveno 1071 osob starších 15 let. Zájem o práci v zahraničí projevilo v uvedeném průzkumu 12 % oslovených občanů, dalších 7 % respondentů si v této otázce nebylo jisto. Největší zájem o práci v zahraničí projevují mladí lidé ve věkových kategoriích 15 až 19 let (zde je to celých 47 %) a od 20 do 29 let (21 %). Není tedy nijak překvapivé, že skupinou, která nejčastěji zvažuje možnost odchodu za prací do zahraničí, jsou studenti. Práci v zahraničí také častěji zvažují lidé svobodní, žijící bez partnera a bezdětní. Zájem o práci v zahraničí je o něco častější u mužů než u žen.
Otázka zjišťující zájem obyvatel naší země o práci v zahraničí nebyla součástí šetření CVVM poprvé. Časové srovnání nabízí následující tabulka.
Zájem o práci v zahraničí – časové srovnání

Zdroj: CVVM
V porovnání se situací v polovině roku 2003 zájem českých občanů o práci v zahraničí vzrostl. Zatímco v roce 2003 chtělo do zahraničí za prací odcestovat pouze 6 % oslovených občanů, v prosinci 2004 to bylo 12 %.
Důvody pro a proti
Součástí průzkumu veřejného mínění agentury CVVM byly také další otázky, položené těm respondentům, kteří projevili zájem o práci v zahraničí. Výsledky průzkumu jsou v této části spíše orientační, neboť na otázky odpovídalo pouze 127 dotázaných, kteří uvedli, že by o práci v zahraničí zájem měli.
Ve které zemi chtějí čeští občané pracovat

Zdroj: CVVM
Podle výsledků průzkumu agentury CVVM mají při úvahách o možnosti odejít do zahraničí za prací pravděpodobně nejvýznamnější roli naděje na zvýšení příjmu a možnost zlepšení vlastních jazykových znalostí. Poměrně značný význam přisoudili respondenti rovněž příležitosti k získání nových pracovních poznatků a zkušeností, lepší možnosti seberealizace a poznání nového. O něco slabší roli než výše zmíněné skutečnosti hraje při rozhodování o odchodu za prací do zahraničí možnost zvýšení kvalifikace. Jako relativně nejméně důležitá se respondentům jeví geografická blízkost zvolené země.
Hlavní důvody pro zájem o práci v zahraničí

Poznámka: Dopočet do 100 % tvoří odpověď „nevím“, zdroj: CVVM
Poslední otázka, která byla v tomto výzkumu položena pouze respondentům, kteří mají zájem odcestovat za prací do zahraničí, zjišťovala, zda by byli ochotni se kvůli práci v zahraničí do zahraničí trvale přestěhovat. Ochotu přestěhovat se za prací do zahraničí projevili 4 z 10 respondentů, kteří v současnosti možnost pracovat v cizině zvažují, naopak k trvalému přestěhování není ochotna třetina zájemců o práci v cizině. Přibližně čtvrtina pak dosud nemá v této věci jasno.
Naopak těch respondentů, kteří již na úvod uvedli, že o práci v zahraničí nemají zájem, se tazatelé z agentury CVVM ptali na důvody, které je k tomuto rozhodnutí vedou. Odpovědi získali od 583 osob.
Hlavní důvody při nezájmu o práci v zahraničí

Poznámka: Dopočet do 100 % tvoří odpověď „nevím“, zdroj: CVVM
Nejčastěji uváděným důvodem nezájmu českých občanů o práci v zahraničí jsou silné vazby na rodinné zázemí a přátele. Ty mají velmi silnou či silnou roli podle 83 % oslovených. Podle nadpoloviční většiny dotázaných hraje v jejich případě velmi silnou či silnou roli také to, že se tady cítí doma, že jsou Češi (71 %) a dále jejich nedostatečné jazykové znalosti (52 %). Pro poměrně značnou část respondentů hraje rovněž významnou roli vyšší věk (43 %) či dobré pracovní místo, které mají v ČR (24 %). Nejmenšímu podílu respondentů se jako zásadní
jevil vliv špatného zdravotního stavu a obavy z diskriminace.