FinExpert.e15.cz

Zájem o hypotéky pozvolna klesá

Leden byl pro hypoteční úvěry mnohem méně úspěšný než závěr loňského roku. Snížil se počet a objem nově poskytnutých hypoték i jejich průměrná výše. Na zajímavý přehled upozorňuje pravidelné vydání FINCENTRUM HYPOINDEXU.
Zájem o hypotéky pozvolna klesá

Počet nových hypoték se snížil, sazby vzrostly

Jedenáct sledovaných bank poskytlo dohromady o téměř tisíc hypoték méně než v prosinci. Úrokové sazby stále pokračovaly v růstu, hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU se zvýšila o 0,15 procentního bodu.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum
*vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry

Tento nárůst je sice o něco pomalejší než v předchozím měsíci, kdy se sazby zvýšily v průměru o rekordních 0,21 procentního bodu, přesto však dosti výrazný. Poprvé od května loňského roku se výše FINCENTRUM HYPOINDEXU přehoupla přes hodnotu 4,00 %. Výrazněji rostly sazby s kratší dobou fixace, konkrétně jednoleté sazby se v průměru zvýšily o 20, zatímco pětileté „jen“ o 13 bazických bodů.

Výrazně poklesla také průměrná výše nových hypotečních úvěrů, při srovnání s prosincem byla nižší o téměř 130 000 korun. Tento značný rozdíl je však způsoben především tím, že v prosinci dosáhla průměrná výše nových hypoték své historicky nejvyšší hodnoty, která se poněkud vymykala z dlouhodobého průměru.

Ceny nového bydlení po roce 2008

Koncem ledna proběhlo jednání ministrů financí EU o snížených sazbách DPH. Nejvíce sledovaným bodem byla budoucnost 5% sazby DPH u stavebních prací souvisejících s bydlením. Snížená sazba by totiž měla plošně platit pouze do konce roku 2007. Pokud se nepodaří s EU vyjednat prodloužení této výjimky pro veškeré stavební práce spojené s bydlením, bude se pak snížená sazba týkat pouze „sociálního bydlení“. Zástupci Evropské komise potvrdili, že definice tohoto pojmu je zcela v kompetenci legislativy každého státu. Návrh ministrů financí a pro místní rozvoj již schválila vláda a pojem „sociální bydlení“ by měl pro účely zařazení do snížené sazby DPH zahrnovat tyto tři okruhy bydlení:

  1. Stavby sloužící k ubytování osob ohrožených sociálním vyloučením, což jsou dětské domovy, azylové domy, domovy důchodců a podobně.¨
  2. Nájemní byty pořízené z veřejných prostředků nebo s jejich přímou podporou, tedy například byty vystavěné se státní podporou MMR či Státního fondu rozvoje bydlení, nebo byty vystavěné obcemi.
  3. Ostatní stavby určené k bydlení, jejichž celková podlahová plocha nepřesáhne stanovený limit. Ten byl konkrétně stanoven na 90 m2 u bytů a 150 m2 u rodinných domů.

Je samozřejmě dobře, že se zvýšení cen nemovitostí od roku 2008 nebude týkat všech nemovitostí určených pro bydlení, ale toto kompromisní řešení jistě není nijak optimální. Rozdíl mezi 5% a 19% DPH se v ceně nemovitosti projeví celkem výrazně a je-li rozhodujícím kritériem pro zařazení do konkrétní sazby daně velikost podlahové plochy, může to vést k tomu, že se po roce 2008 budou stavět především menší byty. Vláda však slibuje, že se bude nadále snažit se státy EU vyjednat, aby plošná výjimka platila i po roce 2007 pro všechny stavební práce spojené s bydlením.

Souhrn za leden 2006 (údaje platí pro fyzické osoby):
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
FINCENTRUM HYPOINDEX 4,13% 3,67% 4,43%
Změna oproti minulému měsíci + 15 b.p. + 20 b.p. + 13 b.p.
Průměrná výše hypotéky (Kč) 1 446 000 1 733 000 1 276 000
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 127 5 887 6 288
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 461 7 232 7 613
Účelovost úvěrů    
Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 70% 73% 66%
Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 22% 21% 25%
Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 8% 6% 9%

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená