Celkový objem factoringových obchodů společností sdružených v prestižním mezinárodním sdružení Factors Chain International (FCI) stoupl v roce 2006 meziročně o více než 11 procent a dosáhl tak částky 1 134 288 milionů eur. Přitom společnosti sdružené v FCI profinancují celkem 72 procent světových factoringových obchodů a tři čtvrtiny z nich se uskuteční v Evropě. Factoringové odvětví prochází obdobím konstantního růstu. Obzvlášť dynamicky se rozvíjí kategorie mezinárodního factoringu, která meziročně vzrostla o 32 procent na 73,2 miliardy eur.
Rozvjíjející se Asie
FCI se v roce 2006 opět rozrostla na 219 členů ze 62 zemí. Společnosti sdružené v této prestižní asociaci profinancují celkem 72 procent světových factoringových obchodů. Tři čtvrtiny z nich se uskuteční v Evropě, 16 procent v asijských zemích, 12 procent v Americe a zbývající 1 procento připadá na Afriku. Mezi nejdynamičtěji se rozvíjející trhy patří Čína, Indie, Rusko a Brazílie. Velký potenciál mají i oblasti Latinské Ameriky, východní Evropy a jihovýchodní Asie. Exportnímu factoringu se nejlépe vede již delší dobu v Hong Kongu, Číně a Taiwanu, dobré výsledky mají i Turecko, Španělsko, Japonsko a Itálie. Největším trhem pro importní factoring jsou USA a země Evropské Unie. Novými slibnými trhy pro importní factoring jsou pak dle výroční zprávy FCI Taiwan, Hong Kong, Japonsko a Česká republika.
Daří se i českých factoringovým společnostem
Mezi oblasti průmyslu nejčastěji financované factoringem celosvětově patří textilní a oděvní průmysl a také výrobci zařízení pro průmysl, farmářství, kancelářské prostory, elektroniky a zpracovatelé potravin. Z českých factoringových společností jsou jejími členy Factoring České spořitelny, Factoring KB, NLB Factoring a Transfinance, která je členem největším a 3 roky byla zastoupena přímo v řídícím výboru.
Společnosti sdružené v české Asociaci factoringových společností profinancovaly v 1. pololetí 2007 pohledávky za celkem 59,879 miliard korun. Oproti stejnému období v minulém roce tak obchody factoringových společností stouply o 22 %. Největší podíl na celkovém objemu zakázek opět vykázal tuzemský factoring (80 %, 47,63 miliardy korun). Zakázky exportního factoringu tvořily téměř 18 % celkového objemu obchodů a dosáhly částky 10, 69 miliardy korun. Importní factoring se financováním pohledávek za 1,56 miliardy korun podílel více než 2 % na celkovém objemu obchodů factoringových společností. „Růstu factoringových obchodů v České republice přispěl i růst HDP. Dominujícím produktem na českém trhu zůstává i nadále regresní financování tuzemských pohledávek. Odkup exportních a dovozních pohledávek vykazuje spíše stagnaci,“ upřesnila pro FinExpert.cz předsedkyně představenstva Transfinance Jana Němečková.