FinExpert.e15.cz

Zájem o factoring stoupá, daří se mu i v Česku

Celkový objem factoringových obchodů společností sdružených v prestižním mezinárodním sdružení Factors Chain International (FCI) stoupl v roce 2006 meziročně o více než 11 procent a dosáhl tak částky 1 134 288 milionů eur. Přitom společnosti sdružené v FCI profinancují celkem 72 procent světových factoringových obchodů a tři čtvrtiny z nich se uskuteční v Evropě. Factoringové odvětví prochází obdobím konstantního růstu. Obzvlášť dynamicky se rozvíjí kategorie mezinárodního factoringu, která meziročně vzrostla o 32 procent na 73,2 miliardy eur.

Rozvjíjející se Asie

FCI se v roce 2006 opět rozrostla na 219 členů ze 62 zemí. Společnosti sdružené v této prestižní asociaci profinancují celkem 72 procent světových factoringových obchodů. Tři čtvrtiny z nich se uskuteční v Evropě, 16 procent v asijských zemích, 12 procent v Americe a zbývající 1 procento připadá na Afriku. Mezi nejdynamičtěji se rozvíjející trhy patří Čína, Indie, Rusko a Brazílie. Velký potenciál mají i oblasti Latinské Ameriky, východní Evropy a jihovýchodní Asie. Exportnímu factoringu se nejlépe vede již delší dobu v Hong Kongu, Číně a Taiwanu, dobré výsledky mají i Turecko, Španělsko, Japonsko a Itálie. Největším trhem pro importní factoring jsou USA a země Evropské Unie. Novými slibnými trhy pro importní factoring jsou pak dle výroční zprávy FCI Taiwan, Hong Kong, Japonsko a Česká republika.

Daří se i českých factoringovým společnostem

Mezi oblasti průmyslu nejčastěji financované factoringem celosvětově patří textilní a oděvní průmysl a také výrobci zařízení pro průmysl, farmářství, kancelářské prostory, elektroniky a zpracovatelé potravin. Z českých factoringových společností jsou jejími členy Factoring České spořitelny, Factoring KB, NLB Factoring a Transfinance, která je členem největším a 3 roky byla zastoupena přímo v řídícím výboru. 

Společnosti sdružené v české Asociaci factoringových společností profinancovaly v 1. pololetí 2007 pohledávky za celkem 59,879 miliard korun. Oproti stejnému období v minulém roce tak obchody factoringových společností stouply o 22 %. Největší podíl na celkovém objemu zakázek opět vykázal tuzemský factoring (80 %, 47,63 miliardy korun). Zakázky exportního factoringu tvořily téměř 18 % celkového objemu obchodů a dosáhly částky 10, 69 miliardy korun. Importní factoring se financováním pohledávek za 1,56 miliardy korun podílel více než 2 % na celkovém objemu obchodů factoringových společností. „Růstu factoringových obchodů v České republice přispěl i růst HDP. Dominujícím produktem na českém trhu zůstává i nadále regresní financování tuzemských pohledávek. Odkup exportních a dovozních pohledávek vykazuje spíše stagnaci,“ upřesnila pro FinExpert.cz předsedkyně představenstva Transfinance Jana Němečková.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená