FinExpert.e15.cz

Žádné ztráty

Jakého zhodnocení dosáhnete investicí do zajištěných fondů? Tyto fondy se na českém trhu již zabydlely a v uplynulých letech ochránily konzervativní investory před propadem trhu.
Žádné ztráty

Před více než deseti lety se nabídka podílových fondů rozšířila o další kategorii produktů, a to zajištěné fondy. Pro tyto fondy je charakteristické, že o počáteční vklad nepřijdete ani v případě nepříznivého vývoje na trzích. Jistotu mají čeští investoři rádi, což v uplynulých letech dokazoval jak růst nabízených produktů, tak i rozšiřující se řady podílníků. Některé zajištěné fondy již doběhly do okamžiku splatnosti. Mnoho z nich však na svůj den „D“ teprve čeká. S jakými zajištěnými fondy se lze na českém trhu setkat, kdo je nabízí a jaká je šance na dosažení výnosu?

Čím se vyznačují

Pokud mluvíme o zajištěných fondech, máme ve většině případů na mysli investici do časově omezeného produktu, který slibuje navrácení alespoň původně investované částky v době své splatnosti. Doba trvání fondu se pohybuje obvykle mezi třemi až šesti lety. Na počátku je sestaveno portfolio, které se až do okamžiku splatnosti nemění. Na rozdíl od většiny podílových fondů tedy není uplatňována aktivní správa portfolia.

Převážná část prostředků je investována tak, aby v době splatnosti mohla být podílníkům vyplacena alespoň vložená částka. K tomuto účelu využije fond obvykle 75–90 % spravovaných prostředků. Tato „zajišťovací“ složka portfolia je naplňována především státními dluhopisy a dluhopisy spolehlivých emitentů. Zbývající prostředky jsou využity na nákup opcí na vybraná aktiva, například akciové indexy, které můžou v případě příznivého vývoje přinést zhodnocení.

Někdy nezískáte zpět vše

V souvislosti se zajištěnými fondy mohou někteří dojít k závěru, že fondy přinášejí stejné bezpečí jako bankovní spořicí produkty. Investování však není spoření. I v případě zajištěných fondů podstupujete určité riziko, že nezískáte v době splatnosti fondu všechny vložené prostředky zpět. Pokud například některý z emitentů dluhopisů nebude schopen v době splatnosti splnit sjednané závazky, tedy splatit vypůjčenou částku, nebo uhradit všechny kupónové platby, nemůže fond dosáhnout 100% návratnosti. Toto riziko je však téměř zanedbatelné. Původně investovanou částku nezískáte ani v případě, kdy fond účtuje vstupní poplatek a v době splatnosti vyplatí pouze vloženou částku.

Vaše ztráta je rovna výši zaplaceného vstupního poplatku. U zajištěných fondů se nemusí vyplatit ani předčasný prodej. Je-li hodnota podílového listu v době prodeje nižší než v okamžiku nákupu, utrpíte ztrátu. Zajištěné fondy navíc účtují i výstupní poplatek za předčasný prodej. Některé fondy, není jich ovšem mnoho, jsou vedeny v jiné měně než české koruně. V takovém případě podstupujete i měnové riziko. Při hodnocení, zda a kolik jste investicí vydělali, je třeba zohlednit i výši inflace.

Typy konstrukcí

Možný výnos je u dostupných zajištěných fondů nejčastěji odvozován buď od vývoje konkrétního indexu či skupiny indexů, nebo individuálně sestaveného koše akcií. Tuzemské fondy nejčastěji využívají indexy reprezentující hlavní tituly světových trhů. Případem jsou například indexy S&P 500 (USA), Nikkei (Japonsko), DJ EuroStoxx 50 (Evropa), FTSE 100 (Velká Británie) či SMI (Švýcarsko). O výši připsaného výnosu rozhoduje i způsob odvozování výnosu od indexu či koše akcií.

Nejaktivnější je ČSOB

Zajištěné fondy naleznete v nabídce ČSOB, HSBC, České spořitelny, Komerční banky či
ČP Investu. S masivnější nabídkou zajištěných fondů přišla již v roce 2000 ČSOB. Prvním zajištěným fondem byl ČSOB Světové akcie 1, který v době splatnosti připsal svým podílníkům výnos ve výši 9 % – po započítání vstupního poplatku ve výši 3 %. I v současné době má ČSOB dle vlastních propočtů největší tržní podíl, a to přibližně 65 %.

Česká spořitelna přišla s prvním zajištěným fondem v březnu roku 2004 a do současné doby jich vydala několik desítek. Doposud nejúspěšnějším splaceným fondem byl ESPA – ČS zajištěný fond 2, který přinesl zhodnocení přes 23 %. Tento fond vznikl v druhé polovině roku 2004 a byl splacen na konci července 2008.

Investiční kapitálová společnost Komerční banky nabídla českým investorům první zajištěný fond také v roce 2004. Od tohoto roku eviduje celkem 17 zajištěných fondů. Nejvyšší zhodnocení přinesl fond MAX – světový zajištěný fond 2, a to necelých devět procent. Z pohledu roční výkonnosti (1,7 % p. a.) se však jen stěží držel za úročením spořicích účtů.

ČP Invest nabídl od roku 2006 celkem osm zajištěných fondů, z nichž jeden se zaměřuje na vybrané akcie firem zařazovaných do sektoru komodit. Splatnost prvního zajištěného fondu nastane na začátku roku 2012. U doposud splacených fondů se roční zhodnocení pohybovalo na úrovni několika procent. Řada fondů však investorům zhodnocení nepřinesla. Na druhou stranu však zajištěné fondy dokázaly ochránit investory před výraznými propady na trzích v roce 2008.

Kde hledat informace

Kdo se pokoušel zmapovat výkonnost již splacených zajištěných fondů, ví, že se jedná o nelehký úkol. Žádný ucelený seznam výkonností všech v Česku vydaných zajištěných fondů neexistuje. Nezbývá tedy, než hledat přímo na stránkách jednotlivých investičních společností. Nejlepší přehled všech fondů nabízí ČSOB na svých internetových stránkách. Ale ani ostatní společnosti na zajištěné fondy nezapomněly, jen dohledání potřebných informací bude o něco složitější.
 

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Chceteli mít své peníze v majetku ,kam OPF patří - u...
Dana Horáková
19. 6. 2013, 14:31
Zdravím, pokud máte zájem o investice, doporučuji Vi...
standa
9. 2. 2013, 22:49
Jste-li člověk mající zájem být v životě úspěšný, pa...
busyman
24. 3. 2011, 15:13
tak těžké to zase není
Miloslav Kláštererecký
26. 8. 2010, 09:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená