FinExpert.e15.cz

Žádné hraní s Kiyosakim

Velkým hitem poslední doby se nejen u nás, ale po celém světě, stala vzdělávací hra Cashlflow 101. Jejím duchovním otcem je známý autor několika světových bestsellerů orientovaných na budování pasivních příjmů a získávání finanční svobody ze série Chudý táta, bohatý táta, Robert Kiyosaki.
Žádné hraní s Kiyosakim

Slovo hra je v tomto případě zavádějící. Jedná se totiž spíše o výukový program, díky kterému se hráči nejen pobaví, ale především získávají základní znalosti z oboru účetnictví, investování a rozpoznávání dobrých finančních příležitostí. Rozhodně není určena pro investory, kteří doufají v rychlé zbohatnutí, ale naopak učí, jak se postupným pochopením finančních zákonů a tvorbou aktiv přesunout z každodenního „krysího závodu“ mezi lidi úspěšné a bohaté.

Škola hrou

Učení není nijak vynucené a hráč si zprvu ani neuvědomí, jak důležité znalosti postupně získává. Vytváří se ale to nejdůležitější, návyk a změna myšlení. Prvky hry se totiž takřka stoprocentně dají použít i v reálném životě. Asi jediný, ale podstatný rozdíl, tkví v rizikovosti použitých praktik. Pro většinu lidí bude hračka investovat ve hře sto tisíc dolarů do nemovitosti, ale pokud se s podobnou situací setkáme reálně, ruku na srdce, kdo by nezapochyboval? Rozhodně však stojí za zamyšlení jakákoli pozitivní i negativní situace, která se během hry objeví.

Názor odborníka
Ke hře jsem pozval skupinu kamarádů, typický průřez lidskou populací. Jednalo se o studenty a lidi pracující v jiných než ekonomických profesích. Těmto lidem hra k srdci nepřirostla a byl jsem nucen ji předčasně ukončit.
Druhý test proběhl na „vzorku” osob zabývajících se ekonomií či tento obor studujících. Ekonomům hra připadala realistická a vysoce propracovaná. Nicméně vyplňováním účetních výkazů trávíme dost času v práci, takže ve volném čas se nám do toho moc nechtělo.
Hra vysoce sofistikovanou cestou zavádí hráče do tajů účetnictví, výkaznictví a plánování, nicméně takto komplikovaný přístup vyžaduje pevné nervy pro prvotní pochopení. Pokud se hodláte stát hráčem, najděte si v kolektivu osobu, která již pravidla zná či minimálně problému dobře rozumí.
(Jan Procházka, analytik kapitálových trhů)

Začarovaný kruh dluhů

Hra se stává tím zajímavější, čím více hráčů se jí účastní. Probíhá pak plynuleji a rychleji. Její velkou nevýhodou je totiž neustálé zapisování a opravování aktuálních údajů. Jako například splátky úvěrů a půjček, jakékoli změny v průběhu hry mezi aktivy a podobně. Rozhodně se nemůžete těšit na několik minut zábavy, ale připravte se hlavně zpočátku na hodiny přemýšlení, jak nejlépe pryč ze začarovaného kruhu dluhů a splátek. Dokud totiž nezískáte potřebné pasivní příjmy, jako například dostatek pronajatých nemovitostí, rozhodně se můžete rozloučit s vidinou rychlého zbohatnutí. V některých případech se kvůli tomu dokonce pěkně zapotíte. Opravdoví mistři pak základní část hry zvládnout během několika desítek minut. Ovšem po vyskočení z tzv. krysího závodu ještě ani zdaleka vyhráno nemáte. Stále vám totiž na záda dýchají soupeři.Klepněte pro větší obrázek

Zázraky se nedějí

Představa, že člověku, který nechce na sobě pracovat a nechce se měnit, dopomůže několik absolvovaných her k navýšení příjmů a spokojenosti, je ovšem lichá. Přínosem se hra stane pouze pro lidi, kteří ji začnou brát pouze jako prostředek pro svůj další rozvoj. Je to jako s knihou, která může předat sebehodnotnější znalosti, informace a návody, které však bez uvedení do praxe mají naprosto nulovou hodnotu. Hra ale pomůže otevřenému člověku pochopit, jak svět kolem nás funguje. Jaký je rozdíl mezi aktivy a pasivy, perspektivní a prodělečnou investici či dobrým a špatným dluhem.

Cashflow ve světě

Úspěšnost Cashflow 101 podtrhuje také fakt, že se v mnoha zemích vytvářejí celé kluby fanoušků této vzdělávací hry. Takové kluby najdete i v Praze a v Brně. Úspěch však není dán pouze výborným zpracováním hry, ale hlavně skvělým marketingem firmy The Rich Dad Company. Dokázala se dostat do povědomí mnoha lidí po celém světě, stejně jako celá série knih Chudý táta, bohatý táta. Na druhou stranu fakt, že sama společnost prosperuje, poukazuje na obrovskou mezeru ve finančním vzdělávání lidí. Pokud hledáte cestu, jak začít se změnou ve svém životě, může vám hra Cashflow pomoci při prvních krocích.

Hodnocení Osobních financí

Zábava: * * * (z pěti)
Poučení: * * * * * (z pěti)
Průměrná délka hry: 2–8 hodin
Počet hráčů: 2–5
Pro hráče od 12 let
Cena: zhruba 1 800 KčZnáte hru Cashflow 101? Zajímají vás názory jejích hráčů? Sledujte naše diskusní fórum, které jsme tomuto tématu věnovali: Znáte hru Cashflow? Recenze vyšla také v lednovém čísle měsíčníku Osobní finance. 
Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Chcete si to zahrát?
mk-
11. 3. 2005, 11:43
Chcete si to zahrát?
MRK
11. 3. 2005, 10:40

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená