FinExpert.e15.cz

Zadlužování země považuje za nebezpečné 90 % Čechů

Vyplynulo to z exkluzivního výzkumu společnosti Ipsos Tambor pro VII. Fórum Zlaté koruny. Výzkum byl zaměřený na to, jak lidé hodnotí programy politických stran a jejich přístup ke snižování deficitu veřejných financí, nezaměstnanosti a boji s korupcí.

Výzkum zjistil, že ekonomické programy politických stran při nadcházejících volbách budou ovlivňovat rozhodování velké většiny voličů. Pro dvě třetiny voličů budou hlavním kritériem nebo k nim při rozhodování koho volit přihlédnou. Polovina dotazovaných zároveň uvedla, že nevěří předvolebním slibům politiků a druhá polovina věří těmto slibům je částečně.

Podle výzkumu považuje 91 % populace zadlužování země za reálné nebezpečí. Na to, která politická strana má nejlepší plán na snižování deficitu veřejných financí, nemá česká populace vyhraněný názor. Z hlediska řešení deficitu lidé věří nejvíce nové straně TOP 09 (16 %) před ODS (15 %). Stejnou důvěru (11 %) zaznamenaly ČSSD a Věci veřejné.
 
Přesně polovina populace (50 %) nepovažuje redukci a snižování výdajů v sociální oblasti za dobrý krok a tato opatření nepodporuje. Zavedení progresivní daně by uvítaly téměř tři pětiny populace (58 %). S nutností důchodové reformy v ČR souhlasí 83 % populace. Více než polovina lidí (54 %) podle tohoto výzkumu Ipsos Tambor hodnotí negativně poplatky u lékaře. Míra tolerance k placení poplatků roste s dosaženým vzděláním a u vysokoškoláků dosahuje 63%.
 
Další skupina dotazů souvisela s probíhající ekonomickou krizí. Podle výzkumu vzrostl oproti šetření provedenému v dubnu 2009 z 13 % na 22 % podíl těch, kteří vidí vývoj své ekonomické situace optimisticky. Přibližně polovina lidí stejně jako před rokem se domnívá, že jejich ekonomická situace i v tomto roce zůstane stejná.
 
Zatímco loni v dubnu si myslelo 62 % lidí, že se ekonomická situace v České republice bude zhoršovat, dnes si totéž myslí 33 % lidí. Z 26 % na 51 % vzrostl počet těch, kteří si myslí, že ekonomické podmínky v ČR zůstanou stejné, nezhorší se ani nezlepší.
 
Obavy ze ztráty zaměstnání stále trvají, v souvislosti s krizí se o svou práci stále bojí téměř polovina lidí (49 %).
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

nechapu
m
20. 5. 2010, 06:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená