FinExpert.e15.cz

Zadlužení lidé se obrací v případě finančních problémů na své příbuzné

Praha, 6. listopadu 2014

Lidé, kteří se dostanou do finančních potíží, hledají nejčastěji pomoc u svých příbuzných. Největší oporu vidí dlužníci v rodičích a dětech, kteří pro ně představují také silný motivační faktor ke splácení. Klienti společnosti APS, která se zabývá správou pohledávek, prozradili, komu důvěřují v případě problémů s financemi. Čtvrtina klientů by se radila se známým právníkem nebo finančním poradcem. 

Řada lidí se snaží svůj dluh nejprve řešit sama. Ze začátku platí každý měsíc, jak jim stav účtu dovolí. Protože je jejich rozpočet napjatý, doslova „losují“ složenky a platí ty, které mají největší prioritu. Tím ale neuspokojí všechny věřitele a problém se prohlubuje. 

Přibližně polovina klientů se snaží domluvit hned s prvními věřiteli, ale často neúspěšně. Dlužníci obvykle nemají dostatek peněz a finanční instituce nejsou ochotny přistoupit na podobu splátkového kalendáře, který zadlužená osoba navrhuje. Někteří vnímají tento postoj jako schválnost. Vidí v přístupu bank snahu obohatit se o narůstající úroky a penále. 

Někteří klienti pociťují silný pocit křivdy z postoje věřitele. Přestože se snažili plnit domluvené podmínky, skončil jejich dluh u inkasní agentury. 

Právníka ano, ale známého nebo nezávislého

Velkou autoritou v oblasti financí je pro dlužníky odborník, který není spojený s věřitelem. Ideální je právník působící v rámci nějaké nadace, instituce pod záštitou EU apod. Nedůvěru vůči právníkům naopak pociťují dlužníci, kteří se stali obětí podvodu. Své zklamání promítají do postoje k poskytovatelům právních služeb. 

Vhodnou autoritu mohou představovat úspěšní podnikatelé, kteří se umí dobře postarat o své finance. Autoritami mezi osobnostmi bývají nejčastěji zpěváci, herci a „silné“ ženy. Dotázaní nejčastěji uváděli Karla Gotta a Jaromíra Jágra, kteří začínali od nuly a dokázali v životě obstát. Mezi ženami lidé nejčastěji obdivují Kateřinu Brožovou či Zlatu Adamovskou. Jejich autoritu podtrhuje snaha bojovat za druhé a zastávat se slabších, ale také osobní zkušenost založená na překonání životních úskalí. 

Rada kamarádovi: Hlavně komunikuj!

Všichni dlužníci se shodují, že nejlepší strategií je včasná komunikace s věřitelem, který může pomoci dluh vyřešit, případně oddálit soudní řízení a s ním spojený nárůst dluhu. Ti, co zaujali pasivní postoj, zpětně nechápou, proč situaci neřešili dříve a místo několika desítek tisíc nyní musí řešit dluh dosahující několika set tisíc.  

Rodina je základ

„Lidé hledají v těžkých životních chvílích pomoc u svých nejbližších. Známý právník nebo finanční poradce může poradit, ale největší oporou bývá rodina,“ říká Martin Hubáček ze společnosti APS. „Každý člověk, který má finanční potíže, ocení vstřícnost svého okolí. Podpora může mít jakoukoli podobu, ať už citovou či finanční. Přízeň rodiny je pro dlužníka mimo jiné velkou motivací splatit dluh.“

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená