FinExpert.e15.cz

Začíná se blýskat na lepší časy?

Dubnový vývoj potvrdil březnové výsledky, kdy některé fondy začínaly smazávat své ztráty z posledních měsíců.
Začíná se blýskat na lepší časy?

První polovina dubna zastihla trhy v pozitivní náladě. Všechny typy fondů zaznamenaly nárůsty, obzvláště pak akciové podílové fondy, u kterých nebyl výjimečný dvouciferný nárůst.

Dubnový vývoj tak potvrdil březnové výsledky, kdy některé fondy začínaly mírně smazávat své ztráty z posledních měsíců a stále se mírným tempem propracovávají k vyšším kurzům. Jedná se však o drobné krůčky vzhledem k zaznamenaným ztrátám za uplynulý rok. I přes pozitivní sentiment pokračoval odliv majetku z fondů. Investoři stále nedůvěřují trhům a převládají tedy odkupy před nákupy. Za první polovinu dubna odteklo z fondů více jak půl druhé miliardy korun, na druhou stranu téměř 800 mil. korun na účty fondů přiteklo. Od počátku roku fondy zpětně odkoupily podílové listy za 14,9 mld. korun. Přírůstky jsou v porovnání s tímto číslem nevýznamné a pohybuje se na sumě 5,3 mld. korun. Celková bilance otevřených podílových fondů je tedy za rok 2009 prozatím žalostná. Fondy ztratily více jak 9,5 mld. korun obhospodařovaného majetku. Lze ovšem pozorovat postupné zpomalování tempa zpětných odkupů. Investoři byly v dubnu opravdu optimističtí a naprosto hluší ke všem negativním zprávám, které trh přinesl. Otázkou zůstává, zda se bude jednat o dlouhodobý trend nebo jen dočasný optimismus.

Fondy peněžního trhu stále v nemilosti

Nálada mezi konzervativními investory je pod bodem mrazu a tento stav byl znát i na pokračujících výprodejích, které tvořily téměř dvě třetiny všech odkupů za celý trh. Zvrácení tohoto stavu nepomohly ani mírné nárůsty jednotlivých fondů. Nejvýraznější zisk zaznamenal největší česky fond ISČS Sporoinvest, a to 0,78 %, což je na tento typ fondu úctyhodný výkon. Výrazně se tento měsíc prosadily i fondy ČPI – OPF peněžního trhu (0,49 %) a IKS Peněžní trh Plus. Ani tentokrát se neobjevil mezi fondy jediný, který by za poslední rok dokázal svým podílníkům vydělat více než tři procenta. Této hranici se blíží pouze již zmíněný fond ČPI – OPF peněžního trhu. Konkurencí tak zůstávají fondům spořicí účty, jejichž výnos je podobný, ale bez rizika.

Korporátní dluhopisy vylepšují dluhopisům bilanci

Po nevýrazných výsledcích minulého období zavelely dluhopisy k růstu. Vzhledem ke skutečnosti, že střední Evropa je po politických turbulencích a nepřesvědčivému vývoji Maďarské ekonomiky vnímána jako rizikové teritorium, promítá se negativní vnímání regionu i do ceny státních dluhopisů. Státní dluhopisy, tradičně vnímány jako méně rizikové, se musely překvapivě sklonit před výkony fondů zaměřených na korporátní dluhopisy. I z přehledové tabulky je patrné, že jasný prim hrály fondy korporátních dluhopisů, především pak ISČS - ČS korporátní dluhopisový fond, který vykázal měsíční zhodnocení něco málo převyšující osm procent.

Medvěd se hádá s býkem

Velmi volatilně působily akciové trhy v posledním období, jako by se trh nemohl rozhodnout, kterým směrem se vydá. Medvěd se hádal s býkem a dosud není jasno o vítězi. V první polovině dubna medvěd odpočívá a býk ovládl trhy, ale nelze s jistotou říci, že se bude jednat o vládu dlouhodobou. Rozhodně je ale patrné snížení negativních tlaků a někteří analytici již mluví o počátcích oživení. Akciové fondy udělaly svým investorům radost a smazaly část ztráty nasbírané od konce roku 2007. Nejlépe se v této kategorii vedlo fondům zaměřeným na rozvíjející se země. Jasným králem mezi akciovými fondy se stal v posledním měsíci fond ČSOB realitní mix, který dokázal svěřené prostředky zhodnotit o úctyhodných 25,7 procent. Vítěznou trojici dále tvoří dva fondy z rodiny ISČS, konkrétně SPOROTREND a TOP STOCKS, které vykázaly podobný výnos.

V březnu se dá zaznamenat postupný převis nákupů před odkupy, což jasně svědčí o zvyšujícím se optimismu investorů. Bohužel nákupy a celkový podíl akciových podílových fondů v portfoliech jsou stále nepatrným zlomkem oproti ostatním typům podílových fondů.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Jaroslav Bartoš, www.fondmarket.cz, www.ifondy.cz

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená