První zasedání bankovní rady ČNB v tomto roce se uskuteční ve čtvrtek, 2. února. Lze očekávat, že hlavní úroková sazba zůstane ponechána na současné, rekordně nízké úrovni 0,75 %, která je držena již od května 2010. Jakákoliv změna sazeb by tak byla velmi překvapivá.
Míra inflace se sice v současnosti pohybuje nad inflačním cílem ČNB, avšak růst cen připadá téměř výhradně na vrub straně nabídky. Hlavním proinflačním rizikem zůstávají ceny komodit, které rostou díky silnému dolaru. Zde je však důležité podotknout, že ČNB může vnější nabídkové tlaky ovlivnit naprosto minimálně. To, že by se zvýšení sazeb odrazilo v apreciaci koruny je velmi nepravděpodobné. Okolní středoevropské státy jako Polsko a Maďarsko mají úrokové sazby výrazně vyšší a tamní měny oslabily za posledních šest měsíců daleko razantněji než koruna.
Prostředí, ve kterém se v současnosti nachází česká ekonomika, lze směle označit za téměř deflační. Poptávkové tlaky téměř neexistují a lze očekávat, že budou nevýznamné i po celý rok 2012. Slabá domácí poptávka je umocněna fiskálně restriktivními kroky současné vlády, nízkým růstem mezd a obavami domácností z budoucího hospodářského vývoje. To hovoří ve prospěch dalšího uvolnění měnové politiky. Ať již sazby v tomto roce zůstanou na současných úrovních, nebo dojde k jejich úpravě, je velmi pravděpodobné, že na velmi nízkých hodnotách se udrží i v nadcházejících letech.
Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ.