FinExpert.e15.cz

Za vyšší úložku, vyšší příspěvek. Budete si na penzi spořit více?

Komu se vyplatí vyšší příspěvek na penzijním připojištění?
Za vyšší úložku, vyšší příspěvek. Budete si na penzi spořit více?

Máte penzijní připojištění? A kolik si spoříte? Maximální výše státního příspěvku na penzijní připojištění by se měla zvýšit na 2 760 Kč ročně. S návrhem přišlo ministerstvo financí a poslalo jej do připomínkového řízení.

Při měsíčním vkladu alespoň 1 000 Kč bychom tak od státu dostali 230 Kč měsíčně. Na 300 Kč se však zvýší minimální úložka, od které má střadatel nárok na státní příspěvek. Při vkladu od 300 do 999 Kč bude nárok příspěvek 90 Kč navýšený o 20 % z částky přesahující 300 Kč.

Výše úložky je často závislá na státním příspěvku. Ministerstvo si tak od kroku slibuje, že bude motivovat lidi, aby si více spořili. Lidé si ukládají malé částky a to jim v penzi nijak výrazně nepomůže.

„To co je delší dobu zřejmé, je, že řada účastníků penzijního spoření má nastavenou výši svého příspěvku podle schématu státní podpory, nikoliv podle svých možností a potřeby odkládat si část svých prostředků na dobu po odchodu do starobního důchodu,“ uvádí Petr Poncar, předseda představenstva Allianz penzijního fondu.

Penzijní připojištění nabízí také možnost odpočtu od základu daně, maximálně je možné odečíst si 12 000 Kč. Nárok na odpočet má však ten, kdo si spoří minimálně 500 Kč měsíčně. To co tedy zaplatíte nad 6 000 Kč ročně si můžete odečíst. Maximálně tak odpočtu od daňového základu využije ten, kdo na penzijní připojištění pošle 18 000 Kč ročně. „Zatím nemáme informace, jak by se případně měnila pravidla pro daňové odpočty,“ informuje tiskový mluvčí Penzijního fondu České pojišťovny Petr Brousil.

Komu se změny vyplatí

Pokud si ukládáte více než 600 Kč měsíčně, vyděláte. Na tuto částku by připadalo 150 Kč stejně jako v současné době a na úložky vyšší už bude státní příspěvek stoupat až do 230 Kč. Jestliže však budete spořit méně než 600 Kč, dostanete příspěvek menší než doposud. Například za 500 Kč z vaší kapsy, dostanete nově 130 Kč od státu, nyní to je 150 Kč. Na 300 Kč připadne pouze 90 Kč státního příspěvku, místo současných 120 Kč.

Podle Jana Lenera z poradenské společnosti Broker Consulting lze předpokládat, že zavedením státního příspěvku při úložce nad 300 Kč měsíčně by penzijní fondy ztratily klienty, kteří si ukládají menší částky (100-300 Kč). Pro ně by penzijní připojištění bez nároku na státní příspěvek ztratilo smysl.

„Systém penzijního připojištění je dnes nastaven tak, že fondy musí klientům garantovat původní hodnotu jejich vložených peněz včetně již připsaných výnosů. Za těchto podmínek penzijní fondy pochopitelně investují konzervativně a vydělávají v dlouhodobém horizontu možná méně, než by mohly,“ říká Petr Brousil, tiskový mluvčí Penzijního fondu České pojišťovny.

To se logicky nelíbí mladším lidem, kteří před sebou mají 30 let spoření a nemají velkou averzi k riziku. Na druhou stranu toto nastavení může posloužit jako konzervativní složka portfolia mladých střadatelů v rámci jejich portfolia a také chrání hodnotu vkladů starších klientů, kteří se blíží nebo jsou těsně před nárokem na výběr vkladů.

Se změnami se počítá v rámci důchodové reformy

Samotné penzijní připojištění zůstane zachováno a mělo by tvořit třetí pilíř systému penzí, o kterém zákon hovoří jako o doplňkovém penzijním spoření. Současní účastníci budou převedeni do tzv. transformovaných fondů. A noví účastníci nebudou moci vstoupit do zmíněných transformovaných fondů, ale do takzvaných účastnických fondů. Ty by měly nabízet větší možnosti investování, ovšem i větší míru rizika.

První pilíř bude tvořit dále státní průběžný systém. Jako druhý pilíř důchodové reformy, kterou vláda plánuje spustit od roku 2013, budou fungovat individuální účty u penzijních společností, kam si lidé budou moci odvádět tři procentní body ze sociálního pojištění. Na něj se nyní odvádí 28 % hrubé mzdy. Podmínkou je to, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.

„Zvýšení minimálního příspěvku pro nárok na státní příspěvek u penzijního připojištění se plánuje v rámci celé penzijní reformy, nedá se tedy izolovaně hodnotit jen vliv této změny. Celá penzijní reforma bude mít pravděpodobně negativní dopad na celkovou výši příspěvků odváděných do současných penzijních fondů – ty bude odčerpávat druhý pilíř, dodává Martin Novotný, vedoucí analytik Broker Consulting.

Kolik si nyní spoříme?

Statistiky ministerstva financí říkají, že průměrný měsíční příspěvek klienta penzijní připojištění byl v prvním čtvrtletí tohoto roku 427,8 Kč měsíčně. Celkové příspěvky účastníků pak činily 5,7 miliardy Kč. Průměrný státní příspěvek tak byl 104,9 Kč měsíčně. Celkem stát poslal na účty penzijního připojištění 1,394 miliardy Kč. Nových smluv bylo uzavřeno 120 600, meziročně o 75,7 % méně.

„Současná konstrukce státního příspěvku je fakticky nejvýhodnější pro nejnižší úložky účastníků. Je to i jedna z příčin, proč se průměrná úložka účastníků penzijních fondů již delší dobu nezvyšuje, resp. zvyšuje jen zvolna,“ říká za Penzijní fond České spořitelny mluvčí Ivana Kočišová.

Motivoval by vás vyšší státní příspěvěk k vyšším úložkám?

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Chcete každý rok dostávat od státu 4 560 Kč? Víme ...
statniprispevek.cz
14. 11. 2012, 15:34
No preci, aby ziskal prispevek od zamestnavatele, ne...
Ferda
19. 12. 2011, 15:19
No, autorka vymyslela krásný budovatelský nadpis - j...
J.
31. 5. 2011, 22:23
Možná autorka neví, že je možné si odečíst další čás...
J.
31. 5. 2011, 22:20
A co daňové úlevy? Teď se platba na penzijní připoji...
Antonín Novák
31. 5. 2011, 15:05

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená