Cena vodného a stočného se bude v příštím roce pravděpodobně navyšovat. Nejspíš o jedno až dvě procenta. Pokud by mělo dojít k většímu zdražení, tak u společností, které za pomoci evropských dotací investovaly a tento finanční model investice vyžaduje generování peněz z vodného a stočného. Informovaly o tom České noviny.
Proč ke zdražení dojde
Cena vodného a stočného bude odrážet například zdražení chemikálií a jiných vodárenských technologií, které vodárenské společnosti do ceny vodného a stočného musí promítnout. Podle předsedy představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Františka Baráka se v ceně u některých společností odrazí i vyšší odpisy z majetku a vyšší nájemné, které musí platit provozovatel majiteli infrastruktury. Vše se odvíjí od inflace, která je momentálně 0,3 %.
Chystá se Modrá úsporám. Stát podpoří nádrže na dešťovou vodu.
Jinak by se v ceně nemělo odrážet nic zásadního. „Nedošlo ke změně poplatků, nedošlo ke změně daní, sazba DPH na vodné a stočné 15 procent zůstává beze změny,“ vysvětlil František Barák.