Někteří z nás zaplatí za pronájem bytu i 80 % ze svých příjmů! Jde přitom o nemovitosti mimo centra města. Co se týče bytů v centru měst, je to ještě horší. Mnohdy je nezaplatíme ani celým příjmem. A nájem v bytech ještě stoupá. U třípokojových bytů jsme si za poslední dva roky připlatili skoro o 16 %. Informovala o tom Ekonomika ČT24.
Pokud tedy chcete bydlet na lukrativní adrese a máte průměrný příjem, nezbude vám nic jiného, než si najít například spolubydlící nebo se o nájem dělit s partnerem. Za třípokojový byt totiž i s poplatky zaplatíme okolo 22 tisíc.
Za dvoupokojový byt platí nejvyšší nájem v Praze. Oproti tomu nejlevnější nájemné mají v Libereckém kraji. Nejvíce se zdražil za uplynulé dva roky ve Středočeském kraji, zaplatí více o 1500 korun.
Jak je to ve světě?
Nevěšme ale hlavu. Například na Slovensku a v Polsku jsou na tom s nájmy ještě hůře. „Bydlení je ve Varšavě drahé, a to i na sídlišti. Na takovém, které je vzdálené asi 12 kilometrů od centra, vyjde 60metrový byt 3+1 na 18 tisíc měsíčně plus 5 tisíc za poplatky. Nájemníci tak tady dají za bydlení přes 85 % průměrné polské výplaty. Mnohem víc než si Poláci vydělají, pak zaplatí za byty přímo v centrech, v průměru 107 procent jejich čistých mezd,“ uvedla Ekonomika ČT24.
Přestože v Německu dají za třípokojový byt mimo centrum téměř dvojnásobek, co my, není to pro Němce tak hrozné, protože mají i dvojnásobné příjmy. Za nájem i s energiemi tak vydají asi jejich polovinu.