Kvóty na imigranty jsou opět ve hře. Evropská komise (EK) navrhuje tzv. stálý přerozdělovací mechanismus, jehož součástí je i možnost pro členské státy imigranty, přesněji řečeno žadatele o azyl, odmítnout. Ale nebude to zadarmo... Cena: 250 tisíc euro, tedy v přepočtu 6,75 milionu korun za jednoho odmítnutého žadatele o azyl. K návrhu se velmi kriticky vyjadřují zejména politici z nových členských zemí a jeden stát chystá referendum. Tím státem je Maďarsko, kde se vláda v čele s Viktorem Orbánem rozhodla zeptat občanů, zda se má podřídit diktátu Bruselu bez toho, aby kvóty odsouhlasil i zdejší parlament. Termín hlasování zatím nebyl stanoven.
Krom zástupců tuzemské politické scény kritizují návrh EK i politici z dalších členských států. Například europoslanec a předseda strany SAS Richard Sulík, který v Evropském parlamentu zopakoval, že je třeba řešit příčiny a nikoli následky. Samostatnou kapitolou je pak návrh na zrušení víz pro občany Turecka, které rovněž EK odsouhlasila a předkládá ho nyní ke schválení Evropskému parlamentu a Radě.
Na tzv. liberalizaci vízové povinnosti se EU s Tureckem domluvila 18. března letošního roku za předpokladu, že turecká vláda splní 72 podmínek. Ačkoli se tak nestalo, EK se návrh snaží protlačit tak, aby vízová povinnost pro vstup do schengenu pro Turky padla k 1. červnu. Dle zprávy hodnotící pokrok plnění podmínek ze dne 4. května 2016 nesplnila turecká vláda celkem pět zásadních podmínek týkajících se lidských práv, boje proti korupci, v oblasti ochrany osobních dat a dále neposkytuje dostatečnou spolupráci soudům v členských státech EU a nemá uzavřenou smlouvu s Europolem.
Další spornou podmínkou je změna tureckých protiteroristických zákonů. Pokud víza EU tureckým občanům nezruší, hrozí turecký prezident Erdogan vypovězením migrační dohody a vpuštěním stovek tisíc imigrantů do Evropy.
Ustoupí podle vás EK Turkům?