FinExpert.e15.cz

Za krátkodobou pracovní neschopnost budou zaměstnanci dostávat asi polovinu dnešní částky

 

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach včera prozradil, jak chce od roku 2005 ušetřit alespoň část z mnohamiliónových částek vyplácených na nemocenských dávkách.

Nová úprava má co nejvíce zamezit zneužívání nemocenské, o němž je Škromach přesvědčen. Podle Českého statistického úřadu bylo v roce 2001 v pracovní neschopnosti denně v průměru 302 500 lidí, což představovalo o 30 tisíc osob víc než v předcházejícím roce. Odborníci ze zdravotních pojišťoven uvádějí, že skutečně nemocných je o polovinu méně.

První tři týdny zdravotní neschopnosti zaměstnance by nemocenskou vyplácel zaměstnavatel. A první tři dny by byla dávka asi o polovinu nižší než dnes. To znamená, že by činila pětadvacet procent denního hrubého výdělku, ze kterého se odvádí pojistné.

Stát by zaměstnavatelům vynahradil zvýšené náklady odpovídajícím snížením odvodu na nemocenské pojištění. Zaměstnavatel dostane podle Škromacha možnost kontrolovat zaměstnance, jestli je doma a léčí se. „Zatím jsou sankce za nedodržení léčebného režimu nedostatečné. Počítáme s určitým pracovněprávním opatřením. Za opakované porušení tohoto režimu by měl dostat pracovník výpověď,“ zdůraznil ministr.

Věcný záměr nového zákona o nemocenském pojištění chce Škromach předložit vládě do konce června. Mají v něm být i další změny. Zvažuje se, že dávky budou při kratší nemoci nižší a naopak vzrostou u dlouhodobě nemocných lidí. Škromach připustil, že pokud je někdo opakovaně nemocný vždy jen několik dní, bude novým systémem znevýhodněn.

Novinkou také je, že se má spravedlivěji zohlednit, kolik který zaměstnanec do systému vkládá. Zvedly by se tedy dávky pro pojištěnce s vyššími příjmy.

Uvažované změny chce ministerstvo otestovat v několika podnicích. Podle výsledků šetření by se navrhly finanční úlevy pro zaměstnavatele. Těm se ale nelíbí, že se s nimi ministerstvo neporadilo při výběru firem, v nichž bude chystané změny ověřovat.

Škromach chce proto také zasáhnout do systému předepisování neschopenek. Vystavovat by je mohli jen lékaři v „první linii“ – praktičtí a gynekologové, a nikoli například specialisté jako dosud. Prezident České lékařské komory David Rath tento návrh označuje za šikanu pacientů, protože se podle něj jen prodlouží fronty v ordinacích, když lékařů, kteří smějí vypsat neschopenku, ubude.

Rath uvedl, že by lékaři měli být motivováni bonusy, aby neschopenky vystavovali zodpovědněji. „Tím jen přiznal, že někteří je vystavují nezodpovědně,“ reagoval mluvčí VZP Jiří Suttner.

 

Zdroj: HN

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená